Zelené zcela ovládl Liška, opozice prohrála úplně vše

Kateřina Eliášová
6. 12. 2009 13:38
Někdejšího ministra školství podpořilo 170 delegátů, Pelce těsná většina 134 hlasů
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Zelení mají nového předsedu. Podle očekávání se jím 170 hlasy stal Ondřej Liška.

Jeho protikandidáti Jan Linhart a Matěj Stropnický získali 6 a 60 hlasů.

Vyplnil se i Liškovo, respektive Bursíkovo přání, aby se 1. místopředsedou stal někdejší unionista František Pelc, který v hlasování porazil pražského radního Petra Štěpánka.

Vnitrostranická opozice vedená Stropnickým zcela pohořela, když do předsednictva nedokázala prosadit ani jednoho svého kandidáta.

Hořká výhra

Triumf Liškova křídla potvrdilo i nedělní schválení změněných stanov strany. Jejich nové znění oslabuje vliv Republikové rady, která byla dosud orgánem, v němž svůj vliv uplatňovala vnitrostranická opozice.

Nové vedení SZ

  • Ondřej Liška - předseda

  • František Pelc - 1. místopředseda

  • Martina Pokorná - 2. místopředsedkyně

  • Martin Ander - 3. místopředseda

  • Eva Tylová - členka předsednictva

  • Ladislav Vrchovský - člen předsednictva

  • Zuzana Drhová - členka předsednictva

Rada, představující širší vedení strany mezi sjezdy, nebude mít nově vlastní předsednictvo a její jednání bude svolávat předseda spolu s místopředsedy strany, což by mělo odstranit dojem, že zelení jsou vedeni po dvou kolejích. Zastoupení v Republikové radě posílí kraje. Novinkou ve stanovách je i to, že sjezd se bude konat každý rok.

Ačkoliv Liška de facto sjezd ovládl, nemůže slavit úplné vítězství. Ve svém projevu několikrát zdůraznil, že mu jde o sjednocení strany.

Poražení stoupenci někdejší 1. místopředsedkyně Dany Kuchtové ale budou odjíždět ze sjezdu rozladěni a nevylučují, že se do jednobarevného vedení kriticky pustí. To by mohlo stranu před volbami poškodit, stejně jako se to stalo po loňském sjezdu v Teplicích.

"Snažili jsme se ukázat vstřícnost, rozpustili jsme naši platformu Demokratická výzva, a přesto jsme prohráli. Je zatím předčasné mluvit o tom, že by vznikla něco jako Demokratická výzva 2," řekla Aktuálně.cz Dana Kuchtová.

Bursík stranou

Úplně stranou zůstal předchozí šéf strany Martin Bursík i jeho partnerka Kateřina Jacques.

Politik, který zelené dovedl do parlamentu a stal se vicepremiérem Topolánkovy vlády, se rozhodl do vedení strany už nekandidovat. Zvažuje ale účast ve sněmovních volbách.

Proti korupci a klientelismu

Liška na sebe v kandidátských projevech strhl největší pozornost. Obrátil se na voliče, kterým nabídl evropskou stranu bojující proti korupci a klientelismu.

Foto: Ludvík Hradilek

Větší část Liškova projevu nicméně mířila na spolustraníky, a to i na ty, jež stojí spíše za jeho mladým rivalem Matějem Stropnickým.

"Navrhuji, aby se každý rok konala programová konference, podporuji vnitrostranické referendum, chci vnitrostranickou diskusi, chci posílit odborné sekce a otevřít volební program," slíbil veřejně nově zvolený šéf strany.

Strana zelených se nyní pohybuje těsně pod hranicí pěti procent nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny. Liška voliče láká na (podle něj) slabiny ostatních stran. "Selhali v podpoře vzdělávání, neprospěli ekonomice, nepřinesli dobrou a poctivou vládu a selhali rovněž v ochraně životního prostředí," opřel se Liška do politických konkurentů.

Kritická frakce v zelených končí

Liška si připsal ještě jedno malé vítězství, byť se o něj nezasloužil osobně. Kandidát na předsedu strany Josef Jadrný, který nakonec od své kandidatury ustoupil, oznámil zánik kritické frakce uvnitř strany.

Opoziční platforma uvnitř zelených neuspěla. Její lídr Matěj Stropnický nezískal potřebnou většinu
Opoziční platforma uvnitř zelených neuspěla. Její lídr Matěj Stropnický nezískal potřebnou většinu | Foto: Ludvík Hradilek

Demokratická výzva vznikla po loňském teplickém sjezdu, na kterém svůj boj o předsednické křeslo prohrála s Martinem Bursíkem Dana Kuchtová. Právě ona se spolu s Martinem Čáslavkou stala mluvčí kritické platformy.

Část nespokojených zelených, kteří se k Demokratické výzvě přihlásili, později stranu opustila a před volbami založila Demokratickou stranu zelených, kterou vede poslankyně Olga Zubová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy