Zelená úsporám vynesla Česko mezi obchodnickou elitu

Pavel Baroch
13. 2. 2011 19:00
Český podíl na světových obchodech byl 40 %, stát prodával za výhodnou cenu
Foto: Archiv

Praha - Česko se díky programu Zelená úsporám stalo jedním z nejvýznamnějších světových obchodníků se skleníkovým oxidem uhličitým.

Ani rekordní výdělky z prodeje "čistého klimatu", které se blíží 20 miliardám korun, ovšem nezabránily tomu, že v programu Zelená úsporám se nedostává peněz na uspokojení všech zájemců o zateplení nebo výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění či ohřev vody.

"Náš podíl na světových obchodech s emisními jednotkami je 40 procent," řekl bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Česko může své povolenky prodávat, protože s velkou rezervou plní Kjótský protokol o omezování skleníkových plynů.

Podle této mezinárodní dohody musí snížit své emise v letech 2008 až 2012 o osm procent, v současnosti ovšem republika produkuje o více než 27 procent skleníkových plynů méně než v roce 1990. "Přebytečné" emise tak Česko může prodat zemím, které mají naopak se splněním svého závazku problém.

Česko 9 euro za tunu, Slovensko 5 euro

Foto: Ludvík Hradilek

Bývalý náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták uvedl, že se Česku navíc podařilo prodat emisní kredity za poměrně výhodnou cenu, která v průměru přesáhla 9 euro za tunu oxidu uhličitého - i když poslední prodeje už byly kvůli situaci na mezinárodním trhu s povolenkami za nižší částku.

Pro porovnání: například Slovensko prodávalo emise za zhruba 5 euro, Ukrajina za necelých 7 euro. "Ale na druhou stranu Pobaltské země prodaly své emisní kredity ještě výhodněji než my," dodal Kuták.

Výnos z prodeje emisních povolenek, který přesáhl 19,5 miliard korun, slouží právě k financování programu Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.

Chalupa má pochybnosti o právním aspektu

Jenže program se na podzim zastavil, nepřijímá další požadavky na dotace, protože mu chybí několik miliard korun k proplacení všech žádostí. Úředníci teď žádosti prověřují a počítají, kolik peněz je zapotřebí.

"Situaci v programu Zelená úsporám považuji za vážnou. Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění," uvedl nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Dodal, že má i vážné pochybnosti o "právním aspektu" programu.

Přijde Česko o peníze?

Výroky tohoto typu ovšem mohou podle Chalupova předchůdce v čele resortu Martina Bursíka i jeho někdejších spolupracovníků ohrožují prodej dalších emisních jednotek.

Foto: Pavel Baroch

"Může to znamenat vážné poškození zájmů České republiky," řekl někdejší Bursíkův náměstek Aleš Kuták. Podobně se na Facebooku vyjádřil i bývalý ministr Ladislav Miko, který v Bruselu vede evropské ředitelství přírodních zdrojů.

"Ta tahanice kolem, pokud to zúčastněným nedojde, ohrožuje cenu zbývajících povolenek a snižuje naší kredibilitu," napsal Miko na sociální síti.

Exnáměstek Kuták, který měl za Bursíkova působení na ministerstvu prodej emisních kreditů na starosti, připomněl, že většinu povolenek koupili Japonci. "Prodej prvního balíku se vyjednával dva roky," poznamenal Kuták.

Pečliví a citliví Japonci

Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Štěpánek uvedl, že Japonci velmi citlivě posuzovali i to, kde budou jejich peníze za emisní jednotky uloženy a jestli se nemohou zneužít k jiným účelům, než bylo dohodnuto.

Česko má odhadem k prodeji ještě asi 15 milionů tun oxidu uhličitého. Je velmi pravděpodobné, že tak výhodnou cenu jako zkraje obchodování za ně už nedostane, protože se na trhu objevily kredity od zemí s velkým počtem povolenek.

Exministr Bursík odhaduje, že Česko může ještě vydělat okolo dvou miliard korun, které pak může použít na "zalepení" díry v rozpočtu Zelená úsporám. "Pak by se dal program úplně v klidu zvládnout," dodal Bursík.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 16 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy