Zelená úsporám na tři měsíce končí. Lidé zavalili úřady

Pavel Baroch
29. 10. 2010 13:00
Ministerstvo životního prostředí musí udělat v žádostech o zateplení pořádek
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Pátek 29. října byl na tři měsíce posledním dnem, kdy lidé mohli požádat o státní příspěvek na zateplení svého domu nebo výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění.

Program Zelená úsporám se znovu otevře až v únoru. Lidé proto obsadili úřady, aby stihli požádat o dotaci ještě nyní.

"Je tady velký nával," potvrdila v pátek dopoledne Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který má program na starosti.

Ministerstvo životního prostředí oznámilo dočasné přerušení přijímání nových žádostí v pondělí. Od toho okamžiku přibyl minimálně dvojnásobek zájemců.

"V úterý dorazilo 720 žádostí, ve středu 1494. Páteční čísla budeme znát v pondělí," řekla Brandtová. Dodala, že od ledna byl týdenní průměr 400 až 500 žádostí. Od srpna, kdy na veřejnosti začaly kolovat zprávy o konci programu, přijímal státní fond týdně 900 až 1800 žádostí.

Nejdřív se program zavřel pro paneláky

Je to už podruhé, co se program dočasně uzavřel. Na konci srpna se úřady zavřely pro majitele paneláků, teď i pro vlastníky rodinných a činžovních domů.

Důvodem je podle ministerstva životního prostředí to, že o dotaci na zateplení nebo ekologické vytápění žádají desítky tisíc domácností a úřady musí žádosti překontrolovat a propočítat, kolik peněz ještě zbývá.

Kolik miliard ještě na účtu zbývá?

V programu je k dispozici více než 18 miliard korun, ovšem kolik reálně zbývá, není v tuto chvíli jasné. Vyplatilo se totiž jen okolo 1,3 miliardy korun, přestože žádosti "blokují" většinu peněz. Jenže úřady nevědí, kolik z nich skutečně program využije.

"Potřebujeme, aby začaly chodit faktury," řekla Aktuálně.cz Irena Plocková, která má program ve Státním fondu životního prostředí na starosti. Problémem podle ní je i to, že v žádostech bývají chyby.

Foto: Pavel Baroch

Co si ještě můžeme dovolit

Plocková uvedla, že po zevrubné kontrole všech přijatých žádostí se program v únoru znovu otevře a ministerstvo životního prostředí spolu se státním fondem oznámí, kolik peněz ještě zbývá a dokdy mohou lidé o příspěvek požádat.

Program Zelená úsporám financuje stát z prodeje emisních povolenek na vypouštění skleníkového oxidu uhličitého. Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že se mu podaří prodat další kredity přímým zájemcům, v budoucích letech počítá i s výnosem z prodeje na aukcích.

"Program se stal u široké veřejnosti velmi oblíbeným a používaným nástrojem pro úspory energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Do budoucna ročně program přinese úsporu emisí ve výši více než jednoho milionu tun oxidu uhličitého, a to po dobu více než třiceti let," řekla náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

 

Právě se děje

Další zprávy