reklama
 
 

Zelená úsporám má první velkou oběť, končí Bízková

2. 4. 2011 10:03
Oficiálně oznámí ministr Chalupa její rezignaci zkraje příštího týdny

Praha - Program Zelená úsporám, který se potýká s nedostatkem peněz pro tisíce žádostí, má první velkou oběť.

Z místa náměstkyně ministra životního prostředí odejde v nejbližších dnech Rut Bízková, která měla miliardový program na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění na starosti.

Uvedl to server iDNES.cz a informaci následně potvrdil redakci Aktuálně.cz zdroj z ministerstva životního prostředí.

Sama Bízková na přímou otázku na svou rezignaci neodpověděla. Redakci Aktuálně.cz poslala pouze krátké vyjádření v krátké textové zprávě:

"Nevím, kdo jak vidí Zelenou úsporám. Ale podle mě je to úspěšný program, který vyvolal mimořádný zájem veřejnosti. Je však třeba říci jeho klientům, co mají očekávat. Můj vliv na průběh programu byl omezený, z toho vyplývá míra mých zásluh i odpovědnosti," uvedla Bízková.

Podle informací Aktuálně.cz oficiálně oznámí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa konec své náměstkyně zkraje příštího týdne, až se vrátí ze služební cesty do svého úřadu.

Chalupa řeší, co s dál s programem

Zelená úsporám se "zadrhnul" loni po prázdninách, když úředníci zjistili, že zhruba 19,5 miliard korun, které jsou k dispozici, nebudou stačit na proplacení všech zájemců o zateplování.

Podívejte se, jak se zatepluje panelák:

Od té doby lidé ze Státního fondu životního prostředí procházejí desítky tisíc žádostí, aby propočítali, kolik peněz reálně chybí. Podle odhadů to může být až několik miliard.

Vedení ministerstva v čele s Tomášem Chalupou by v nejbližších dnech mělo oznámit, jak tuto situaci vyřeší i zda se program, do něhož se přihlásilo na 200 tisíc domácností, ještě někdy otevře pro další zájemce.

Ztrácela Bízková vliv?

Oficiální důvod rezignace Bízkové, která před volbami zastávala několik měsíců i post ministryně, vedení resortu zatím nesdělilo.

Podle neoficiálních informací může být důvodem i to, že Bízková přicházela o vliv na fungování programu i jeho personální zajištění.

Vedení ministerstva Bízkovou neveřejně kritizovalo za to, že loni na jaře uvolnila čtyři miliardy ze Zelené úsporám na zateplení škol, nemocnic a dalších veřejných budov, ačkoli program byl určen pro domácnosti.

Bízkové se zastal někdejší ředitel fondu Petr Štěpánek. "Byl to snad poslední člověk, který programu a jejímu fungování ještě rozuměl a snažil se s ním něco rozumného udělat," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.

autoři: Pavel Baroch, bar | 2. 4. 2011 10:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama