Zelená úsporám má první velkou oběť, končí Bízková

Pavel Baroch, bar
2. 4. 2011 10:03
Oficiálně oznámí ministr Chalupa její rezignaci zkraje příštího týdny
Už jen pár dní bude Rut Bízková ministryní životního prostředí
Už jen pár dní bude Rut Bízková ministryní životního prostředí | Foto: MŽP

Praha - Program Zelená úsporám, který se potýká s nedostatkem peněz pro tisíce žádostí, má první velkou oběť.

Z místa náměstkyně ministra životního prostředí odejde v nejbližších dnech Rut Bízková, která měla miliardový program na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění na starosti.

Uvedl to server iDNES.cz a informaci následně potvrdil redakci Aktuálně.cz zdroj z ministerstva životního prostředí.

Sama Bízková na přímou otázku na svou rezignaci neodpověděla. Redakci Aktuálně.cz poslala pouze krátké vyjádření v krátké textové zprávě:

"Nevím, kdo jak vidí Zelenou úsporám. Ale podle mě je to úspěšný program, který vyvolal mimořádný zájem veřejnosti. Je však třeba říci jeho klientům, co mají očekávat. Můj vliv na průběh programu byl omezený, z toho vyplývá míra mých zásluh i odpovědnosti," uvedla Bízková.

Podle informací Aktuálně.cz oficiálně oznámí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa konec své náměstkyně zkraje příštího týdne, až se vrátí ze služební cesty do svého úřadu.

Chalupa řeší, co s dál s programem

Zelená úsporám se "zadrhnul" loni po prázdninách, když úředníci zjistili, že zhruba 19,5 miliard korun, které jsou k dispozici, nebudou stačit na proplacení všech zájemců o zateplování.

Podívejte se, jak se zatepluje panelák:

Od té doby lidé ze Státního fondu životního prostředí procházejí desítky tisíc žádostí, aby propočítali, kolik peněz reálně chybí. Podle odhadů to může být až několik miliard.

Vedení ministerstva v čele s Tomášem Chalupou by v nejbližších dnech mělo oznámit, jak tuto situaci vyřeší i zda se program, do něhož se přihlásilo na 200 tisíc domácností, ještě někdy otevře pro další zájemce.

Ztrácela Bízková vliv?

Oficiální důvod rezignace Bízkové, která před volbami zastávala několik měsíců i post ministryně, vedení resortu zatím nesdělilo.

Podle neoficiálních informací může být důvodem i to, že Bízková přicházela o vliv na fungování programu i jeho personální zajištění.

Vedení ministerstva Bízkovou neveřejně kritizovalo za to, že loni na jaře uvolnila čtyři miliardy ze Zelené úsporám na zateplení škol, nemocnic a dalších veřejných budov, ačkoli program byl určen pro domácnosti.

Bízkové se zastal někdejší ředitel fondu Petr Štěpánek. "Byl to snad poslední člověk, který programu a jejímu fungování ještě rozuměl a snažil se s ním něco rozumného udělat," řekl Aktuálně.cz Štěpánek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy