Ze studentů se stali polárníci na Antarktidě

Ze studentů se stali polárníci na Antarktidě
Návrat člunem z terénního výzkumu v Torrent Valley při ztížených povětrnostních podmínkách. Zleva: rostlinný fyziolog P. Váczi, první technik P. Šrámek, chemik O. Zvěřina. Expedice Antarktida 2011-12.
Polárníci při návratu z terénního výzkumu na Bibby Hill, v pozadí cíl jejich cesty, Česká vědecká stanice J.G. Mendela, ostrov Jamese Rosse.
Česká vědecká expedice MU Antarktida 2011-12 po cestě na stanici J.G. Mendela; návštěva tučňáčí kolonie na ostrově Livingstonově. Zleva: Š. Mašová, J. Míková, M. Barták, P. Váczi, O. Bohuslavová, K. Láska, V. Vlček, P. Šrámek, P. Kapler, P. Palka, Z. Stachoň, O. Zvěřina. Dole: K. Brat.
V rámci dlouhodobého výzkumného programu Masarykovy univerzity byla na stanici J.G. Mendela prováděna měření intenzity celkového slunečního záření, škodlivého UVB záření a základních meteorologických prvků.
Foto: Masarykova univerzita
Domácí Domácí
28. 2. 2012 0:49

Polární výzkum brněnské Masarykovy univerzity na Antarktidě má dlouhou tradici. Od roku 1994 pobývali pracovníci Přírodovědecké fakulty na různých antarktických stanicích v rámci mezinárodních spoluprací. Po dobudování české vědecké antarktické stanice Johann Gregor Mendel na ostrově Jamese Rosse v roce 2006 se odborné aktivity pracovníků PřF MU přesunuly tam. Poslední expedice na místo vyrazila koncem roku 2011.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy