Ze studentů se stali polárníci na Antarktidě

Ze studentů se stali polárníci na Antarktidě
Návrat člunem z terénního výzkumu v Torrent Valley při ztížených povětrnostních podmínkách. Zleva: rostlinný fyziolog P. Váczi, první technik P. Šrámek, chemik O. Zvěřina. Expedice Antarktida 2011-12.
Polárníci při návratu z terénního výzkumu na Bibby Hill, v pozadí cíl jejich cesty, Česká vědecká stanice J.G. Mendela, ostrov Jamese Rosse.
Česká vědecká expedice MU Antarktida 2011-12 po cestě na stanici J.G. Mendela; návštěva tučňáčí kolonie na ostrově Livingstonově. Zleva: Š. Mašová, J. Míková, M. Barták, P. Váczi, O. Bohuslavová, K. Láska, V. Vlček, P. Šrámek, P. Kapler, P. Palka, Z. Stachoň, O. Zvěřina. Dole: K. Brat.
V rámci dlouhodobého výzkumného programu Masarykovy univerzity byla na stanici J.G. Mendela prováděna měření intenzity celkového slunečního záření, škodlivého UVB záření a základních meteorologických prvků.
Foto: Masarykova univerzita
Domácí Domácí
28. 2. 2012 0:49

Polární výzkum brněnské Masarykovy univerzity na Antarktidě má dlouhou tradici. Od roku 1994 pobývali pracovníci Přírodovědecké fakulty na různých antarktických stanicích v rámci mezinárodních spoluprací. Po dobudování české vědecké antarktické stanice Johann Gregor Mendel na ostrově Jamese Rosse v roce 2006 se odborné aktivity pracovníků PřF MU přesunuly tam. Poslední expedice na místo vyrazila koncem roku 2011.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy