Spolu s colou a chipsy vyžene nová vyhláška ze škol i jogurty a mléko. Potravináři se zlobí

Markéta Hronová Markéta Hronová
17. 12. 2015 11:27
Ministerstvo školství chtělo ze škol dostat nezdravé colové nápoje, smažené hranolky či chipsy, mimo jiné proto, aby omezilo vzrůstající obezitu u dětí. Podle návrhu vyhlášky, kterou ministerstvo připravilo, bude však muset ze škol zmizet potravin mnohem více. Přísným limitům na množství soli, tuku a cukru totiž nevyhovují ani výrobky zařazené do projektu Mléko do škol. Problém mají některé ovocné jogurty, smetanové krémy, ochucená mléka. Přísné vyhlášce se brání potravináři, odborníci na výživu ho podporují.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Snaha nenabízet ve školách k prodeji nezdravé potraviny zřejmě nepovede jen k tomu, že si děti nekoupí smažené hranolky, colu či bagetu s majonézovým dresinkem. Proměna školních svačin bude zřejmě mnohem zásadnější.

Ministerstvem navrhované limity pro množství soli, tuku a cukru v jednotlivých výrobcích jsou pro mnohé potravinářské firmy problematické, píší Hospodářské noviny. 

Společnosti Mondelez, jež dodává zboží do automatů ve školách, je dokonce z technologického hlediska považuje pro dané typy výrobků za téměř nereálně stanovené.

Problémy s ministerským návrhem mají i mlékaři či pekaři. Prý se podle nich nedá péct, a pokud ano, není to dobré. „Bez dostatečného množství soli například vánočka po nakynutí neudrží svůj objem,“ vysvětluje Stanislav Musil ze Svazu pekařů a cukrářů. 

Vyhláška by mlékárenským společnostem ve školách zakázala prodávat i oblíbené smetanové krémy, jako je například Pribináček, Bobík či Lipánek. A to dokonce i ty, které jsou zařazené do projektu Mléko do škol. To se nelíbí ani ministerstvu zemědělství, které má projekt na starost. „Některé mlékárny už zkoušely vyrobit smetanové krémy s menším množstvím cukru a tuku. Ale zjistily, že se to pak s prominutím nedá jíst,“ říká předseda Českomoravského mlékárenského svazu Jiří Kopáček.

Stesky potravinářů, kterým vyhláška kazí byznys, ale mírní Jan Pánek z Ústavu analýzy potravin a výživy na Vysoké škole chemicko‑technologické. „Myslím, že bez smetanových krémů se děti ve škole obejdou. Chleba limity splňuje, i vánočka se dá upéct s menším množstvím soli,“ míní. 

Přísné limity naopak potěšily výživové poradce. Debata o zdravém životním stylu a kvalitě potravin, které nám výrobci nabízejí, by podle nich společnosti neuškodila. Děti by měly vědět, jaké potraviny jsou skutečně zdravé a které tak jen vypadají.

Konečnou podobu vyhlášky by ministerstvo mělo vydat v únoru, školy ji budou muset dodržovat zřejmě od září. Vzhledem k množství připomínek, které k vyhlášce potravináři mají, je možné, že se ještě změní.

 

Právě se děje

Další zprávy