O stamilionech politika Blažka řekla lupičům jeho známá, balkánský gang převezli agenti z Německa

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 4. 2016 17:34
Napodruhé začal soud s čtveřicí mužů z Balkánu, která se rozhodla vykrást vily bohatých politiků. Jako první se zaměřila na bývalého náměstka pražského primátora a posléze náměstka ministra obrany Rudolfa Blažka, který měl doma údajně 220 milionů korun. Podle obžaloby jim pomáhal i policista a současně vlivný muž fotbalového svazu Zdeněk Vaňkát. Na loupež je prý navedla Blažkova bývalá známá, která dodávala předražené uniformy pro městskou policii v době, když ji Blažek řídil.
Rudolf Blažek jako zastupitel v červnu 2013
Rudolf Blažek jako zastupitel v červnu 2013 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvojice německých policejních agentů byla hlavním trumfem obžaloby nad balkánským gangem, který chtěl před rokem a půl přepadnout bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka. Domníval se totiž, že bývalý politik má v trezoru ve sklepě svého domu 220 milionů korun.

Hlavním organizátorem byl podle obžaloby pražský zlatník původem z Kosova Florio Selmanaj. Ten si na samotné provedení objednal dvojici zkušených lupičů z Německa, údajně z motorkářského gangu.

Jenže muž, jehož prostřednictvím lupiče objednával, byl spolupracovník policie. Z Německa tak dorazili dva utajení policisté, již náležitě instruovaní českými kolegy. Těsně před plánovanou loupeží loni koncem listopadu tak policie gang pozatýkala.

Agent 0095 vypovídá

Oba němečtí policisté v pondělí vypovídali před soudem - kvůli utajení prostřednictvím telefonu z jiné místnosti a prostřednictvím tlumočnice. Soudkyně Monika Křikavová navíc musela přerušit výslechy ostatních obžalovaných. Policisté přijeli do Česka totiž jen kvůli své výpovědi a jinak by ji nestihli.

"Bylo to velmi profesionálně připraveno. Měli vše dobře zmapováno, věděli vše o běžném dni, bezpečnostním systému, věděli že tam jezdí privátní bezpečnostní služba," popisoval agent, vystupující pod jménem VO 0095. "Florio donesl černá trička, ze kterých jsme si měli odstřihnout rukávy a udělat z nich masky na obličej," dodával s tím, že Florio jim také dal na výběr zbraně, které při přepadení použijí.

Role byly rozděleny tak, že přepadení provedou oni dva s Floriem, další dva měli zajišťovat odvoz. To víceméně potvrdil i jeden z obžalovaných Agim Buchmayer. Ten jen tvrdil, že do poslední chvíle uvedenému plánu nevěřil a myslel, že je to vtip.

"Byl jsem naivní blbec," uvedl na otázku, proč se toho tedy zúčastnil. "Furt jsem doufal, že se nebudu muset podílet. Odvezl jsem je tam, abych nevypadal jako idiot, jako zbabělec," vysvětloval před soudem. Podle německých agentů ale byla jeho role mnohem významnější.

Je za tím majitelka Xeny

Právě Buchmayer německým agentům řekl, kdo jim tip na Blažkovy stamiliony v trezoru dal: Byla to prý Blažkova dlouholetá spolupracovnice a známá, která dodávala například uniformy pro policii a vlastnila tehdy firmu Xena. "Říkal, že když (Blažek) nebude mít dost peněz, tak se zase bude muset obrátit na tu ženu a ta bude mít nad ním větší moc," popsal druhý z agentů pod číslem VO 0010.

Tyto informace při pohledu do obchodního rejstříku ukazují na Alexandru Honzíkovou, která v minulosti dodávala uniformy a další výstroj i pražským strážníkům, kterým Blažek za éry primátora Pavla Béma velel. A jak Aktuálně.cz dříve psalo, byly až dvakrát předražené. Sám Blažek měl v pondělí vypovídat, ale pro skluz v jednání bude jeho výslech až příští týden. "Do konce procesu nebudu nic komentovat," reagoval na otázky.

Utajeného svědka znají

Před soudem také vypovídal zmíněný konfident, který skupinu udal. Byť jej dva z obžalovaných znají, ve spise vystupuje pod jménem Jakub Nový. Nový, kterého ovšem znají pod jménem Bekim, také vypovídal po telefonu prostřednictvím tlumočnice. Poté, co zjistil, že jeho odpovědi obžalovaní slyší, však odmítl vypovídat. "To jsme si nedomluvili," vzkázal po tlumočnici a nedbal na ujištění, že jej jen slyší a soud neprozradí jeho identitu a neukáže jeho tvář.

Policista Zdeněk Vaňkát čelí obžalobě, která ho viní ze spolupráce s albánskými gangstery, kteří chtěli vykrást vily politiků Blažka a Babiše. Fotbalové asociaci to nevadí, Vaňkát řídí zápasy ČFL

Luděk Mádl

Proces měl začít již v únoru, ale kvůli stížnosti jednoho z obžalovaných, že neměl dost času na přípravu, byl odložen. Bude pokračovat v pátek, kdy by měli vypovídat poslední dva z pětice obžalovaných. Jsou jimi již zmíněný Selmanaj a fotbalový sudí Zdeněk Vaňkát, který je i blízkým přítelem místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra. Pro Vaňkáta si policisté došli o pět měsíců později než pro zbytek skupiny.

Vaňkát, který byl přítelem jednoho ze zadržených, měl podle obžaloby zajišťovat, zda je čistý vzduch. Svojí policejní vysílačkou se totiž napíchl na frekvenci kolegů z Prahy 2, aby zabránil případnému odhalení.

Nechceš Berbra? Tak uvidíš!

Ve fotbale má přitom Vaňkát špatnou pověst – proslavil se mj. tím, že při utkání RokycanyMalše vyloučil hostujícímu diviznímu klubu tři hráče – a to jen několik dní poté, co Malše do boje o post předsedy fotbalového svazu nominovala Berbrovu konkurentku Markétu Heindlovou. Podobně dopadly v uvedeném kole i další kluby, které se postavily proti Berbrovi.

Mimochodem: jen měsíc před svým zatčením se Vaňkát za rozporuplných okolností stal předsedou Ústeckého fotbalového svazu, když byl v rozporu se stanovami odvolán dosavadní šéf Josef Tancoš. I když je stíhán, jej fotbalový svaz nechává dál pískat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy