Že lidovci opustili sněmovnu? Nene, je jich tam hned 12

Petr Holub
1. 6. 2010 20:01
Pohled na nové zákonodářce ukazuje i to, že držet tašky poslancům se vyplácí
Cyril Svoboda svou stranu nedokázal dostat do Sněmovny, post předsedy a poslance musí vyměnit za práci ve státní správě. Někteří jeho bývalí kolegové měli větší štěstí.
Cyril Svoboda svou stranu nedokázal dostat do Sněmovny, post předsedy a poslance musí vyměnit za práci ve státní správě. Někteří jeho bývalí kolegové měli větší štěstí. | Foto: Jan Langer

Praha - Přehled nových poslanců to ukazuje zřetelně. Ani politické zemětřesení nezabránilo lidovcům, aby obhájili křesla ve sněmovně.

Vedle KSČM, která má 26 křesel jako v minulém období, obhájili lidovci dvanáct ze třinácti mandátů. Ovšem - na volebních listinách TOP 09.

Vedle tří dosavadních poslanců Husáka, Kalouska a Parkanové se do sněmovny dostali dosud méně známí krajští politici, kteří se s KDU-ČSL rozešli rovněž nedávno.

Výjimkou jsou Jaroslav Lobkowicz, který byl lidoveckým poslancem do roku 2006, a někdejší místopředseda lidovců Pavol Lukša.

Chrudim, město poslanců

Rekordní příliv nových poslanců skrývá i další překvapení. Nejsilnější lobby ve sněmovně bude mít komunální sféra. 35 nových poslanců jsou starostové a další městští politici.

Jako rodiště nových zákonodárců se opět osvědčila východočeská Chrudim. Do sněmovny nastoupí díky kroužkování její starosta Jan Čechlovský a na poslaneckém postu vystřídá Ladislava Libého, kterého předtím nahradil na radnici. Chrudimský právník Jiří Chvojka zase postoupil z posledního místa na pardubické kandidátce ČSSD.

Dalších 12 zákonodárců přišlo z krajské úrovně, v tom nechybějí ani tři hejtmani.

Sněmovna se může těšit na 14 nových doktorů, včetně bývalého ředitele nemocnice v Hradci Králové a současného šéfa jablonecké nemocnice.

Přízeň voličů získali i dva gynekologové z Vysočiny, Pavel Antonín za ČSSD, Aleš Roztočil za TOP 09. Úspěšné jsou rovněž dětské lékařky, obě v barvách Schwarzenbergovy strany.

Držet tašku se vyplácí

Zvláštností nové sněmovny bude úspěch poslaneckých asistentů. Celkem čtyři z těch, co drželi tašky svým sněmovním šéfům, bude mít napříště k dispozici vlastní aparát.

Nejvíc překvapil úspěch Jana Floriana, který asistuje Borisi Šťastnému (ODS) a kandidoval v Praze na posledním místě.

Roman Váňa byl asistentem Zdeňky Dopitové a do sněmovny naopak pronikl z prvního místa olomoucké kandidátky ČSSD.

Bude mít možnost na oplátku zaměstnat bývalou šéfovou, která tentokrát nekandidovala.

Do sněmovny pronikly také čtyři advokátky, ovšem žádný advokát.

Profesoři z TOP 09, studenti z VV

Ze seznamu nových poslanců lze vyčíst profil obou nových stran.

TOP 09 očividně sází na elity. Kromě bývalých lidovců má nejvíc starostů, lékařů a univerzitních profesorů. V tom se s ní ani zdaleka nemůže srovnávat žádná z parlamentních stran.

Intelektuálně se nemůže s TOP 09 měřit ani ODS, kde tvoří nově příchozí polovinu poslaneckého klubu. Významněji se prosadili opět starostové včetně tří primátorů (Praha, Chomutov, Opava), ale díky kroužkování se prosadil jediný lékař. Ostatními nováčky jsou straníci, kteří potřebovali nahradit ztracené posty na krajích a ministerstvech.

Zcela specifickou skupinou jsou Věci veřejné. Jádro tvoří čtyři zastupitelé z Prahy 1 a tři pracovníci v bezpečnostní oblasti. Akademickou sféru zastupují studenti a čerství absolventi.

Politickou zkušenost v jejich případě nedodávají bývalí lidovci, ale tři někdejší krajští politici ODS a čtyři lidé od koaličního partnera SNK-ED. Například náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková vstoupí do sněmovny právě v barvách SNK-ED.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 45 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy