Že jsou děti zdravé, jsem se dozvěděl až z médií, zlobí se manžel ženy s koronavirem

Michal Polák Michal Polák
6. 3. 2020 13:24
Manžel jedné z pacientek postižených koronavirem se pozastavuje nad prací ministerstva zdravotnictví. Muž tvrdí, že o negativním výsledku vzorků jeho dvou dětí se dozvěděla veřejnost dříve než on jako rodič. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však tvrdí, že výsledky testů na koronavirus ministerstvo předalo nemocnici neprodleně, a zpoždění tak muselo vzniknout ve zdravotnickém zařízení.
Testování vzorků krve na koronavirus
Testování vzorků krve na koronavirus | Foto: Reuters

"Měl jsem dost velkou zlost (doteď mám), když jsem se zprávu o negativním výsledku testů na Covid-19 svých dětí a neprůkaznosti testu u mě dozvěděl nejdříve od SuperStar ministra nakrucujícího se před kamerami ČT24 a až hodinu potom od lékařů. Absurdní. Řídit stát jako kabaret," postěžoval si manžel nakažené ženy David R. na Twitteru. 

Aktuálně.cz oslovilo ministerstvo s dotazem, jestli Vojtěch opravdu nejprve informoval veřejnost na mimořádném tiskovém brífinku ve středu pozdě večer a až poté rodinné příslušníky. Ministr však pochybení odmítl.

"Výsledky testů jsou hned, jak se je dozvíme, předávány nemocnici, kde je daný pacient hospitalizován. Následně o nových pozitivních případech informujeme veřejnost," řekl Aktuálně.cz ministr Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že nemůže ovlivnit, jak dlouho trvá, než nemocnice informace předá samotnému pacientovi. 

Podle Vojtěcha ministerstvo dbá na to, aby nebylo možné říct, o kterého pacienta se jedná. Informace, které umožňují identifikovat pacienty, podle ministra zveřejňují média. "Samozřejmě nechci, aby se pacienti o svém výsledku dozvídali z médií. Budu se snažit tok informací směrem k nim urychlit," přislíbil Vojtěch. 

Zprávu zveřejnil ředitel školy, pak primátor

Informaci o nakažení manželky Davida R. ve středu jako první zveřejnil ředitel MŠ a ZŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek na stránkách školy. Dvě děti z této rodiny ji totiž navštěvují. Zhruba za hodinu se informace objevila také na Twitteru primátora Zdeňka Hřiba. Až poté reagoval ministr Vojtěch, který upřesnil, že žena se nechala testovat v soukromé laboratoři a pozitivní nález musí ještě potvrdit Národní referenční laboratoř. 

Postižená rodina v Itálii navštívila provincii Trentino, která nebyla vedena mezi regiony s epidemickým šířením koronaviru, proto také hygienická stanice nepovažovala testování za nutné. Na dovolenou manželský pár doprovázely jejich tři děti a také dědeček. Výsledek vzorku prarodiče i dětí byl negativní. Rodina však zůstává v karanténě.

Nemoc se potvrdila u ženy a výsledek Davida R. byl nejednoznačný a lékaři rozhodli, že se u něj musí opakovat. Jestli je mezi nakaženými, tak zatím není jasné. Ministerstvo ve čtvrtek pouze uvedlo, že jeden ze čtyř nových nakažených byl v kontaktu s ženou z Prahy 6, u které se nemoc potvrdila. 

David R. si riziko možné nákazy nepřipouštěl. V jednom z tweetu si pochvaloval, že všechny služby v Itálii fungují bez omezení a vyzýval lidi, aby nevěřili všemu, co se dočtou v médiích.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy