Že jsou děti zdravé, jsem se dozvěděl až z médií, zlobí se manžel ženy s koronavirem

Michal Polák Michal Polák
6. 3. 2020 13:24
Manžel jedné z pacientek postižených koronavirem se pozastavuje nad prací ministerstva zdravotnictví. Muž tvrdí, že o negativním výsledku vzorků jeho dvou dětí se dozvěděla veřejnost dříve než on jako rodič. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však tvrdí, že výsledky testů na koronavirus ministerstvo předalo nemocnici neprodleně, a zpoždění tak muselo vzniknout ve zdravotnickém zařízení.
Testování vzorků krve na koronavirus
Testování vzorků krve na koronavirus | Foto: Reuters

"Měl jsem dost velkou zlost (doteď mám), když jsem se zprávu o negativním výsledku testů na Covid-19 svých dětí a neprůkaznosti testu u mě dozvěděl nejdříve od SuperStar ministra nakrucujícího se před kamerami ČT24 a až hodinu potom od lékařů. Absurdní. Řídit stát jako kabaret," postěžoval si manžel nakažené ženy David R. na Twitteru. 

Aktuálně.cz oslovilo ministerstvo s dotazem, jestli Vojtěch opravdu nejprve informoval veřejnost na mimořádném tiskovém brífinku ve středu pozdě večer a až poté rodinné příslušníky. Ministr však pochybení odmítl.

"Výsledky testů jsou hned, jak se je dozvíme, předávány nemocnici, kde je daný pacient hospitalizován. Následně o nových pozitivních případech informujeme veřejnost," řekl Aktuálně.cz ministr Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že nemůže ovlivnit, jak dlouho trvá, než nemocnice informace předá samotnému pacientovi. 

Podle Vojtěcha ministerstvo dbá na to, aby nebylo možné říct, o kterého pacienta se jedná. Informace, které umožňují identifikovat pacienty, podle ministra zveřejňují média. "Samozřejmě nechci, aby se pacienti o svém výsledku dozvídali z médií. Budu se snažit tok informací směrem k nim urychlit," přislíbil Vojtěch. 

Zprávu zveřejnil ředitel školy, pak primátor

Informaci o nakažení manželky Davida R. ve středu jako první zveřejnil ředitel MŠ a ZŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek na stránkách školy. Dvě děti z této rodiny ji totiž navštěvují. Zhruba za hodinu se informace objevila také na Twitteru primátora Zdeňka Hřiba. Až poté reagoval ministr Vojtěch, který upřesnil, že žena se nechala testovat v soukromé laboratoři a pozitivní nález musí ještě potvrdit Národní referenční laboratoř. 

Postižená rodina v Itálii navštívila provincii Trentino, která nebyla vedena mezi regiony s epidemickým šířením koronaviru, proto také hygienická stanice nepovažovala testování za nutné. Na dovolenou manželský pár doprovázely jejich tři děti a také dědeček. Výsledek vzorku prarodiče i dětí byl negativní. Rodina však zůstává v karanténě.

Nemoc se potvrdila u ženy a výsledek Davida R. byl nejednoznačný a lékaři rozhodli, že se u něj musí opakovat. Jestli je mezi nakaženými, tak zatím není jasné. Ministerstvo ve čtvrtek pouze uvedlo, že jeden ze čtyř nových nakažených byl v kontaktu s ženou z Prahy 6, u které se nemoc potvrdila. 

David R. si riziko možné nákazy nepřipouštěl. V jednom z tweetu si pochvaloval, že všechny služby v Itálii fungují bez omezení a vyzýval lidi, aby nevěřili všemu, co se dočtou v médiích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy