Stavba obchvatu Olbramovic se nezdrží, nové povolení vydáme brzy, slibuje kraj

ČTK ČTK
9. 7. 2019 14:38
Plánovaná výstavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku by se podle středočeského krajského úřadu odkládat neměla. Ministerstvo dopravy k ní sice zrušilo stavební povolení, krajský úřad ale chce nové rozhodnutí vydat nejpozději do tří až čtyř měsíců.
Olbramovice
Olbramovice | Foto: DVTV

Krajský úřad podle ministerstva dopravy vydal stavební povolení v rozporu se zákonem. Proto resort povolení zrušil a věc vrátil kraji k novému projednání. Objevily se obavy, že se tím výstavba oddálí o několik let. To by mělo pro místní lidi nepříjemné následky. Středem Olbramovic každý den projíždějí desetitisíce aut, obchvat má obci od tranzitní dopravy ulevit.

"Krajský úřad vydá na základě připomínek ministerstva v nejkratší možné době, maximálně do tří až čtyř měsíců, nové rozhodnutí. V žádném případě by tak tedy neměl být ohrožen původní termín zahájení stavby obchvatu," uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Zdeněk Škaloud.

Připomněl, že pro hejtmanství je přeložka silnice I/3 s ohledem na návaznost na výstavbu dálnice D3 dlouhodobou prioritou. Investorem obchvatu je podobně jako u všech silnic první třídy Ředitelství silnic a dálnic.

Proti původnímu povolení bylo podáno přes 60 námitek od sedmi subjektů. Podali je společnost provozující autobazar, obyvatelé Olbramovic, město a firma Imoba z holdingu Agrofert, která vlastní Farmu Čapí hnízdo. Právě kolem ní má nová silnice vést.

"S námitkami zmiňovanými v rozhodnutí ministerstva se vypořádáme. Často vycházejí od podnikatelů. Například společnost Davo Car podala 22 námitek. V médiích zmiňovaná Imoba podala jen jednu, která se navíc týkala jen měření hluku, se kterým se stejně počítalo s ohledem na hygienické normy," dodal Škaloud.

Kraj, v jehož vedení je hnutí ANO, odmítá jakýkoli politický vliv na řízení kolem výstavby obchvatu. "Věc řeší speciální stavební úřad pro dopravní stavby v rámci odboru dopravy krajského úřadu. Rozhodování je proto zcela nezávislé na krajské samosprávě, tedy jak na hejtmance (Jaroslavě Pokorné Jermanové z hnutí ANO - pozn. red.), tak na ostatních členech krajské rady, kteří na tyto procesy nemají žádný vliv," uvedl ředitel krajského úřadu Jiří Holub.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 28 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy