Zfetovaní řidiči řádí. Loni zavinili rekordní počet nehod

Radek Nohl Radek Nohl
12. 3. 2015 18:53
Za pět let nezaznamenala policie tolik nehod, které způsobili zdrogovaní řidiči, jako loni. Stoupl také počet obětí opilců. A stále víc lidí sedá za volant s víc než jedním promile.
Důsledky nehod viníků pod vlivem alkoholu a drog
Důsledky nehod viníků pod vlivem alkoholu a drog | Foto: Jiří Kropáček

Praha - Policejní statistiky zachytily nepříjemné rekordní číslo: zfetovaní řidiči loni způsobili nejvíc nehod za posledních pět let. Zatímco v roce 2010 zavinili řidiči pod vlivem drog 151 havárií, loni už to bylo 220 - tedy o téměř polovinu víc.

Nadto narostl i počet autonehod, jejichž viníkem byl nejen zfetovaný, ale k tomu ještě opilý řidič. A aby toho nebylo málo, statistiky policejního prezidia za posledních pět let ukazují, že při takových nehodách roste i počet mrtvých a zraněných.

Jeden odstrašující příklad za všechny: 2. května 2014 chce mladíka v Kostelci nad Labem zastavit policejní hlídka. Jenže muž se zákazem řízení nezastavuje. Naopak. Šlápne na plyn a ve vysoké rychlosti srazí policistku, která za několik minut umírá. Když mladíka policie chytí, test odhalí, že řídil zfetovaný.

"Je to fenomén dnešní doby, zejména u mladých začínajících řidičů," říká Jan Pechout z Besipu, oddělení podléhajícího ministerstvu dopravy.

Na zdrogované řidiče se zaměří

Šéf dopravní policie Tomáš Lerch Aktuálně.cz řekl, že je nutné se na drogy ještě více zaměřit. Jednou z možností je podle něho například "zvýšení preventivních aktivit", které by cílily hlavně na mladé řidiče.

"Možností může být i častější zveřejňování závažných dopravních nehod nejen ve vztahu k následkům, ale i ve vztahu k hrozícím sankcím," uvedl Lerch.

Loni zdrogovaní řidiči zabili čtyři lidi. Dalších 121 osob utrpělo jejich vinou lehká nebo těžká zranění. Pro srovnání: ještě před dvěma roky bylo obětí a zraněných zaznamenáno dohromady 74.

Podle Josefa Holka z tiskového oddělení ministerstva vnitra však za nárůstem statistických čísel stojí i to, že se dopravní policie na problematiku zdrogovaných řidičů zaměřuje mnohem více než dříve. "Policisté jsou školeni k rozpoznání řidičů pod vlivem návykových látek a hlídky mají k dispozici dostatek testerů," vysvětluje Holek.

Šéf "dopraváků" Tomáš Lerch to dokládá i konkrétními čísly. "V roce 2010 naši policisté odhalili 1450 řidičů pod vlivem návykových látek, v roce 2014 už to bylo 3303 řidičů," uvedl Lerch.

Tester stojí okolo 700 korun

Testování řidičů na drogy je přitom drahé. Jednorázový tester stojí okolo 700 korun a úředníci, kteří dohlížejí na peníze, v minulosti policisty za utrácení kárali. To už se prý ale neděje.

"Je dobře, že už policistům nikdo nevyčítá použití testeru. Droga působí v těle člověka dlouho a je mnohem déle identifikovatelná, což si řidič neuvědomuje," říká Jan Pechout z Besipu.  

Proti zfetovaným řidičům by měl v budoucnu pomoci i registr přestupků, který po úmrtí policistky loni v květnu nejhlasitěji prosazoval ministr vnitra Milan Chovanec. Dnes leží novela ke schválení ve Sněmovně a registr by prý mohl být spuštěn již od příštího roku.

Policie zaznamenala nepříjemný trend také u nehod, které zavinili opilí řidiči. Jejich počet sice klesá, jenže je více mrtvých a zraněných. Podle Lercha je navíc počet nehod zaviněných opilci ve srovnání se západními zeměmi stále ještě vysoký.

"I přes pokles počtu dopravních nehod pod vlivem alkoholu neustále narůstá výše hladiny alkoholu naměřená u řidičů, kteří zavinili dopravní nehodu. Více než 70 procentům z nich je naměřena hodnota převyšující jedno promile," podotkl Lerch.

Zvyšuje se i podíl dopravních nehod pod vlivem alkoholu zaviněných cyklisty.

Od nehod odjíždí více řidičů

Podle dopravních expertů je také stále více případů, kdy řidiči ujíždějí od nehody. "Řidič si je vědom, že způsobil dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. Proto ujel, aniž by například poskytl první pomoc," podotkl Jan Pechout z Besipu.

Policie se na podobné případy nedávno nově vybavila a nakoupila 240 kusů zastavovacích pásů s hřeby za zhruba 2,3 milionu korun. "Pásy jsou dlouhé 4,7 m a jsou osazeny 110 výměnnými dutými hroty. Rozvinutí a stažení trvá zhruba vteřinu," dodal Holek.

Škody, které způsobili řidiči pod vlivem drog nebo alkoholu, se pohybují v řádu stovek milionů korun. Loni to bylo celkově 251 milionů korun. V předešlých dvou letech pak 249 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy