Zdravotníkům plat klesá. Jejich úředníkům jde peněz víc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 11. 2009 6:44
V návrhu rozpočtu počítá zdravotnictví s částkou o sto milionů korun nižší
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví má originální plán, jak se vypořádat s faktem, že platy ve zdravotnictví budou od ledna o čtyři procenta štíhlejší.

Zatímco v ústavech či fakultních nemocnicích mají dramaticky ušetřit, mzdový rozpočet na samotném ministerstvu by měl být v roce 2010 vyšší než letos.

Reorganizace, to se vyplatí

Jak vyplývá z materiálu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici, ministerstvo dostane na příští rok více než miliardu korun. Drtivou většinu peněz spolknou právě platy zaměstnanců.

Například lidé ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv dostanou zhruba o procento a půl méně než doposud. Pracovníkům krajských hygienických stanic se mzda zeštíhlí o čtyři procenta, další zřejmě o místo přijdou.

Průměrné platy (nepodnikatelská sféra)

Průměrný měsíční plat v ČR

 • 24 275 Kč v celém Česku
 • 28 382 Kč v Praze
 • částka zahrnuje prémie, odměny, přesčasy a pohotovosti

Průměrný měsíční plat ve zdravotnictví

 • 23 579 Kč
 • částka zahrnuje prémie, odměny, přesčasy a pohotovosti

Kolik berou zdravotníci

 • lékař - 41 910 Kč průměrně
 • lékař se specializací - 45 997 Kč průměrně
 • fyzioterapeut - 20 736 Kč průměrně
 • všeobecná sestra - 24 492 Kč průměrně

Kolik berou ministerští úředníci

 • ředitel odboru - 60 503 Kč průměrně
 • vedoucí oddělení - 45 349 Kč průměrně

Zdroj: Statistiky MPSV ČR za 2. čtvrtletí 2009

Vůbec nejhlouběji sáhne ministerstvo do kapes lidem z příspěvkových organizací. Sem patří fakultní nemocnice, odborné léčebné ústavy nebo kojenecké ústavy. Tam chce stát získat na platech až patnáct procent.

Na sobě ministerstvo šetřit nebude. Zaměstnanci úřadu dostanou o 6,6 milionu více. Celkem tak na jejich mzdy padne 169,6 milionů korun.

Proč? Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně kvůli rozsáhlé reorganizaci. Ministerstvo chce například zaplatit úspěšný tým lidí, kteří získávají pro české zdravotnictví peníze z evropských, švýcarských a norských fondů. "Tato oblast je velmi efektivní a pro státní i nestátní zdravotnická zařízení se podařilo získat 9 miliard korun," vysvětluje Sršeň.

Nedávno se zvyšovalo

Podle ministerské tabulky dostával každý pracovník ve zdravotnictví doposud v průměru 27 105 korun měsíčně. Od příštího roku to bude méně. O kolik, to se ale liší podle zařazení pracovníka.

"Pokud jde o platy nemocnic a dalších příspěvkových zařízení, hodně se nechává na vůli ředitelů. Nikomu nechceme diktovat, o kolik musí svým zaměstnancům peníze snižovat," komentuje návrh mluvčí Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo podle něj předpokládá, že se škrty dotknou jen nezdravotnického personálu. Jsou tomu totiž teprve čtyři měsíce, co se Fischerově vládě podařilo najít pro lékaře a sestry peníze navíc. Zdravotníkům se mzdy zvýšily o 3,5 procenta.

Nemocnice v obavách

Zdravotníci i zaměstnanci ústavů řízených ministerstvem se k plánům nechtějí vyjadřovat.

"Zatím neznáme oficiálně žádná čísla, jenom se o tom povídá. V jakém rozsahu škrty budou a čeho se to bude týkat, to proto oznámíme až potom," řekla například ekonomická náměstkyně Státního zdravotního ústavu Helena Trhoňová.

"Protože je naším zřizovatelem ministerstvo zdravotnictví, zřejmě tady nikdo snižování mezd nebude chtít komentovat," řekl také Jaromír Morávek z tiskového oddělení pražské motolské nemocnice. Mezd lékařů a sester se ale podle něj škrty určitě týkat nebudou. Jsou totiž placení z veřejného zdravotního pojištění.

Ministři mají volné ruce

O snižování platů všech zaměstnanců ve veřejném sektoru rozhodla Fischerova vláda. Méně peněz dostanou učitelé, úředníci, zdravotníci i policisté.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob vysvětlil, že hlavním cílem takzvaného Janotova balíčku, v rámci kterého se krácení platů děje, je celkové snížení objemu nákladů.

"Jak to ale jednotlivá ministerstva udělají, jestli dojde k redukci zaměstnanců, nebo jestli to bude jinak, to skutečně záleží jen na nich. V různých organizacích je to různé," řekl.

Ministerstvo financí si od snížení platů ve veřejné sféře slibuje šest miliard korun navíc do státní pokladny.

"Není to záchrana rozpočtové bilance, ale považuji to za adekvátní vzhledem k situaci v rozpočtech," vysvětlil krok ministr financí Eduard Janota.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy