Zdravotník: podezření z vraždy osmi lidí

Eliška Bártová, Zdeněk Mihalco
4. 12. 2006 10:00
Havlíčkův Brod - Kriminalisté zahájili trestní stíhání bývalého zaměstnance nemocnice v Havlíčkově Brodě. Měl zabít nejméně sedm pacientů.
Foto: MartinŽucha

Podle informací nemocnice měl zaměstnanec anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petr Zelenka pacientům podávat lék heparin, který se používá při léčbě akutního koronárního syndromu. Heparin je látka snižující krevní srážlivost.

 • Jak zabíjí heparin - další podrobnosti čtěte ZDE

Policie navíc prověřuje podezření z pokusů o vraždu u nejméně deseti dalších pacientů. Muže obvinila ze sedmnácti trestných činů - sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu. K sedmi vraždám se Zelenka podle policie přiznal.

Později vyšlo najevo, že Zelenka je podezřelý z osmi vražd.

Od neděle večer je Zelenka ve vazební věznicici, kam ho poslal královehradecký okresní soud.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek během dneška rozhodne, zda k případu zřídí zvláštní komisi.

Třicetiletý muž pracoval na pozici zdravotní sestry. Vraždit měl od května do září tohoto roku.

Motiv neznámý

Motiv vražd zatím kriminalisté nesdělili. Podle policie však šlo o promyšlené trestné činy, které neměly nic společného s euthanasií. Muž nad činy nevyjádřil lítost.

"Motiv, který nám uvedl, není věrohodný. Bude záležet na vyjádření znalců z oboru psychologie a psychiatrie," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta. Podle detektivů nebyl motivem ani majetkový prospěch.

Ředitel havlíčkobrodské nemocnice Josef Pejchl řekl, že se zaměstnancem rozvázal pracovní poměr ihned po prvních podezřeních. Třicetiletého muže z Jihlavy v pátek zadrželi kriminalisté. V nemocnici pracoval přes šest let.

Na případ přišel primář oddělení, když prověřoval úmrtí pacientů, kteří nebyli v přímém ohrožení života. "Zaznamenali jsme velký počet poruch krevní srážlivosti a úmrtí na poruchy srážlivosti," řekl primář Pavel Longin.

Lékaři - vrazi

 • 1999 - Americký ošetřovatel Orville Lynn Majors, který dal šesti pacientům smrtelné injekce, byl odsouzen k 360 letům vězení. Souzen byl pouze za sedm případů, na svědomí mohl mít až 130 lidí.
 • 2000 - Britský lékař Harold Shipman odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí.
 • 2000 - Brazilský ošetřovatel Edson Izidoro Guimareas byl odsouzen k 76 letům odnětí svobody za vraždu čtyř pacientů v květnu 1999, za které obdržel finanční odměnu od pohřebních ústavů.
 • 2002 - Ošetřovatel nemocnice v americkém Los Angeles Efren Saldivar se přiznal, že od roku 1989 usmrtil 40 až 50 pacientů údajně na prahu smrti.
 • 2003 - Za usmrcení šesti těžce nemocných pacientů v nemocnici Mant-La-Jolie u Paříže byla 33letá ošetřovatelka Christine Malèvreová odsouzena k deseti letům vězení.
 • 2003 - Nizozemská ošetřovatelka Lucia de Berková byla odsouzena k doživotnímu vězení za vraždu čtyř pacientů (z toho tří dětí).
 • 2005 - Švýcarského ošetřovatele Rogera Andermatta, jemuž bylo prokázáno usmrcení 22 osob v letech 1995 až 2001, odsoudil tribunál v Lucernu k doživotnímu vězení.
 • 2006 - Ošetřovatele Charlese Cullena, který za 16 let usmrtil zřejmě až 40 pacientů, odsoudil soud v americkém státě New Jersey k jedenáctinásobnému doživotí.
 • 2006 - K doživotnímu vězení byl odsouzen 25letý britský pomocný ošetřovatel, který zabil dva pacienty injekcemi se smrtící dávkou anestetik.
 • 2006 - Doživotní trest vězení uložil soud v jihoněmeckém Kemptenu 28letému ošetřovateli Stephanu Letterovi za usmrcení 28 pacientů injekcemi naplněnými směsí léků.

Pracoval i v Jihlavě

Krátce po propuštění z havlíčkobrodské nemocnice muž nastoupil do nemocnice v Jihlavě. Jako zdravotní sestra na místním chirurgickém oddělení opět roznášel pacientům léky. Jeho zdejší kolegyně byly zprávou, že Zelenka v Havlíčkově Brodě vraždil, šokovány.

"Byl to náš Péťa, všichni jsme ho měli rádi. Byl milý, usměvavý, vnesl sem světlo," řekla reportérům deníku Aktuálně.cz jedna z jihlavských sester Lenka Kislerová. "Nerozumím, proč to udělal. Byl pracovitý, ochotný, všem pacientům pomáhal, ani sprostě nemluvil."

Lenka Kislerová:
Lenka Kislerová: | Foto: Ludvík Hradilek

Stejnou pověst měl i v havlíčkobrodské nemocnici. "Znala jsem ho dlouho, byl to milý kluk, všechny nás překvapilo, co se stalo," řekl jedna z lékařek oddělení ARO, kde pracoval a zabíjel. Zítra vedení nemocnice svolá schůzi, na které se chystá o situaci informovat své zaměstnance.

Většina se jich totiž o události dozvěděla z médií a v nemocnici panuje zmatek.

Obviněný Zelenka původně vystudoval gymnázium, po něm pracoval u rychlé záchranné služby, kde se během praxe poprvé dostal na ARO. Poté nastoupil v nemocnici.

Ještě v pátek bylo na seznamu služeb i jméno Petr Zelenka
Ještě v pátek bylo na seznamu služeb i jméno Petr Zelenka | Foto: Ludvík Hradilek

Zda Zelenka zabíjel také v jihlavské nemocnici, zatím není jisté. "Ředitele nemocnice v Jihlavě jsme kontaktovali. Provedli si šetření a i z výpovědi obviněného nevyplývá, že by tam v trestné činnosti pokračoval," řekl dnes východočeské policie Petr Přibyl.

Přesto podle ředitele jihlavské nemocnice Martina Šumy policie prověří i úmrtí za přibližně měsíc, po který pachatel v Jihlavě pracoval.

Sestry z jihlavské chirurgie ale deníku Aktuálně.cz řekly, že za tu dobu na oddělení nikdo nezemřel.

Oblíbená nemocnice

Zřizovatelem nemocnice v Havlíčkově Brodě je od roku 2002 kraj Vysočina. Patří k nejoblíbenějším z pěti zařízení kraje. Má 561 lůžek a zřizuje 19 oddělení. Loni v ní bylo hospitalizováno téměř 23 000 pacientů, zhruba 7 000 lidí zde podstoupilo operaci.

Podle internetového výzkumu společnosti HealthCare Institute patří havlíčkobrodská nemocnice k nejoblíbenějším v republice. V žebříčku spokojenosti pacientů skončila na osmém místě.

Pacienti ve výzkumu odpovídali na dotazy, které se týkaly vstřícnosti personálu a kvality péče.

Foto: Ludvík Hradilek

Nedá se to vyloučit

Ředitelé nemocnic se shodují: Podobné případy nelze vyloučit.

"Existují ochranné mechanismy, které by podobným věcem měly zabránit. Ale pokud jde o úmyslné selhání jednotlivce, je těžké to ihned odhalit," řekl deníku Aktuálně.cz ředitel nemocnice v Litomyšli Libor Vylíčil.

Vrah v Německu

Podobný skandál nedávno odhalila policie v Německu. Soud na doživotí poslal do vězení ošetřovatele Stephana Lettera, který úmyslně zabil až 28 pacientů.

Osmadvacetiletý zdravotník usmrcoval pacienty injekcemi naplněnými směsicí léků. Jeho oběťmi se v nemocnici v Sonthofenu stali lidé mezi 40 až 95 roky.

Odsouzený své činy přiznal. Jako motiv svého počínání uváděl, že chtěl pomoci těžce nemocným pacientům k "vykoupení".

Vražedná série začala v únoru 2003. Jen měsíc předtím Letter začal v nemocnici pracovat. Poslední podivné úmrtí nemocnice zaznamenala v červenci 2004 krátce předtím, než byl zdravotník zatčen.

Mladý vrah údajně používal stále stejnou metodu: Otevřel víčko s infuzí, vpustil do žil nejdříve uklidňující prostředek a pak lék Lysthenon, který vedl k ochabnutí svalstva a nakonec k zadušení.

Zelenka pracoval několik týdnů i v jihlavské nemocnici.
Zelenka pracoval několik týdnů i v jihlavské nemocnici. | Foto: Ludvík Hradilek

V Česku ojedinělý případ

Případy úmyslného usmrcení pacientů zdravotnickým personálem jsou v Česku ojedinělé. Sporný případ se odehrál v roce 1995, kdy v sokolovské nemocnici aplikovala sestra do dýchacích cest pacientovi roztok žíraviny persteril a pacient následně po poleptání sliznic, otoku plic a selhání krevního oběhu zemřel.

V roce 1998 ji soud uznal vinnou a za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti ji poslal na čtyři a půl roku do vězení. Soud byl přesvědčen, že obžalovaná nevypovídala zcela po pravdě. Úmyslné zavinění pacientovy smrti se však obžalobě nepodařilo prokázat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy