Zdravotnictví čekají největší úspory za dvacet let

Petr Holub
6. 11. 2011 18:50
Chystá se snížení reálných výdajů na zdravotnictví minimálně o pět procent
Julínek zvýšil výdaje, Heger začíná tvrdě šetřit.
Julínek zvýšil výdaje, Heger začíná tvrdě šetřit. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Snížení reálných výdajů na zdravotnictví minimálně o pět procent a vypovídání smluv nemocnicím.

Tímto způsobem chce ministr Leoš Heger (TOP 09) odstranit deficit VZP, který způsobil jeho předchůdce Tomáš Julínek (ODS), když na počátku ekonomické krize zvýšil výdaje pojišťoven o deset procent.

O největších polistopadových úsporách svědčí návrh pojistného plánu VZP, kterou kontrolují poslanci vládní koalice. Chtějí snížit zdravotnické výdaje o dvě procenta.

Ministerstvo financí předpovídá po zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty tříprocentní inflaci. Vyšší DPH postihne zdravotníky víc než jiné hospodářské sektory, protože nakupují naprostou většinu zboží i služeb zatížených dolní sazbou.

Výpadek příjmů tedy bude nejméně pětiprocentní, může ale být vyšší.

Přitom se nepočítá s desetiprocentním zvýšením platů lékařů i sester, které ministr Heger přislíbil během akce „Děkujeme, odcházíme".

K nepřežití

"Pro řadu nemocnic to bude k nepřežití," varuje expert Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Upozorňuje, že úspory odnesou zvláště krajské a městské nemocnice.

V roce 2009, když Julínek zvyšoval výdaje pojišťoven, menší nemocnice přidáno nedostaly, protože ministr tehdy nasměroval peníze do specializovaných center ve fakultních nemocnicích. „Běžné nemocnici se tehdy zvýšily příjmy o jedno nebo dvě procenta," připomíná Fiala.

Od té doby se jejich reálné příjmy nezvýšily a v příštím roce je čekají tvrdé škrty. 

Vážnost situace potvrzuje i ministr Heger. "Počítáme s tím, že celková bilance bude negativní, ale oproti ztrátám, které se v roce 2009 a 2010 pohybovaly v celém zdravotnickém systému okolo mínus deseti miliard, tak v letošním roce budou poloviční," prohlásil Heger.   

Zdravotní pojišťovny reagovaly na stížnosti nemocnic tím, že sepsaly Memorandum o redukci lůžkového fondu.

V něm upozorňují provozovatele nemocnic, že jim během roku 2012 zruší dosavadní rámcové smlouvy. V nových smlouvách budou po nemocnicích vyžadovat snížení objemu péče.

„Cílem je vytvoření nové struktury lůžkových zdravotnických zařízení, která bude mít předpoklady k poskytování vyšší kvality a bezpečnosti při poskytování zdravotní péče. Při současném zvýšení efektivity poskytování této zdravotní péče," stojí v memorandu, které podepsali ředitelé všech zdravotních pojišťoven.  

Proti zavedeným pravidlům

Český stát od pádu komunismu ještě nikdy výdaje na zdravotnictví nesnižoval.

Do roku 1993 se podařilo zvýšit „předlistopadové" zdravotnické výdaje z pěti na sedm procent HDP. Od té doby kopíruje růst zdravotnických výdajů posilování celé ekonomiky.

Na zdravotnictví se nejvíc šetřilo v období ministra Ivana Davida (ČSSD) v letech 1998-99, kdy veřejné pokladny vyprázdnila ekonomická krize.  Jeho nástupce a stranický kolega David Rath zase v letech 2005-2006 likvidoval deficit Všeobecné zdravotnictví pojišťovny, který čtyři roky předtím způsobil Bohumil Fišer (ČSSD) v letech 2001-2002.

Fišerův vzor následoval Tomáš Julínek v roce 2009. Jeho desetiprocentní navýšení přišlo v roce, kdy ekonomika poklesla o pět procent. Právě důsledky Julínkova rozdávání musí řešit jeho nástupce Heger. Na rozdíl od předchůdců poprvé od listopadu 1989 připouští, že se budou zdravotnické výdaje skutečně škrtat. 

 

Právě se děje

Další zprávy