Ondráček se pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR", od policie ho ale nedostal

Tereza Patočková Tereza Patočková
9. 7. 2020 17:24
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na sociálních sítích pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR". Se skutečnou Policií České republiky však mnoho společného nemá - odznaky nerozdává instituce, ale spolek sdružující bývalé příslušníky. I když se státním sborem není nijak propojený, používá logo policie i oficiální název. Je tak snadno zaměnitelný se skutečným odznakem.
Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček | Foto: ČTK

Veteránské odznaky jsou určeny pro policejní veterány, které organizace sdružuje. Zákon však takový pojem nezná. Nadšenci ho definovali jako expolicisty, kteří pro stát pracovali minimálně patnáct let. Jak minulý rok upozornil idnes.cz, veteránské odznaky jsou pro laiky jen těžko rozeznatelné od těch opravdových. 

To, že "veteráni" budou moci nosit odznaky, které od těch skutečných odlišuje jen okraj z lipových ratolestí a nápis veterán v horní části, spolku schválil policejní prezident Jan Švejdar. I přesto, že tento krok nemá žádnou oporu v zákonech. "Odznak jsme konzultovali s heraldiky a historiky. Je nezaměnitelný tak, aby ho nemohl někdo zneužít," tvrdí šéf veteránského spolku Miroslav Oliva.

Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel. 
Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel.  | Foto: Facebook Zdeňka Ondráčka

Zdeněk Ondráček nastoupil ke komunistické policii v roce 1988. Jako člen pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. Pro dobový tisk přiznal, že bil lidi obuškem i že zasahoval 17. listopadu 1989 proti demonstrantům v Praze na Národní třídě.

U policie zůstal až do roku 2011. Působil například jako vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard. Poté podnikal, od roku 2013 je poslancem za KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy