Ondráček se pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR", od policie ho ale nedostal

Tereza Patočková Tereza Patočková
9. 7. 2020 17:24
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na sociálních sítích pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR". Se skutečnou Policií České republiky však mnoho společného nemá - odznaky nerozdává instituce, ale spolek sdružující bývalé příslušníky. I když se státním sborem není nijak propojený, používá logo policie i oficiální název. Je tak snadno zaměnitelný se skutečným odznakem.
Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček | Foto: ČTK

Veteránské odznaky jsou určeny pro policejní veterány, které organizace sdružuje. Zákon však takový pojem nezná. Nadšenci ho definovali jako expolicisty, kteří pro stát pracovali minimálně patnáct let. Jak minulý rok upozornil idnes.cz, veteránské odznaky jsou pro laiky jen těžko rozeznatelné od těch opravdových. 

To, že "veteráni" budou moci nosit odznaky, které od těch skutečných odlišuje jen okraj z lipových ratolestí a nápis veterán v horní části, spolku schválil policejní prezident Jan Švejdar. I přesto, že tento krok nemá žádnou oporu v zákonech. "Odznak jsme konzultovali s heraldiky a historiky. Je nezaměnitelný tak, aby ho nemohl někdo zneužít," tvrdí šéf veteránského spolku Miroslav Oliva.

Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel. 
Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel.  | Foto: Facebook Zdeňka Ondráčka

Zdeněk Ondráček nastoupil ke komunistické policii v roce 1988. Jako člen pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. Pro dobový tisk přiznal, že bil lidi obuškem i že zasahoval 17. listopadu 1989 proti demonstrantům v Praze na Národní třídě.

U policie zůstal až do roku 2011. Působil například jako vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard. Poté podnikal, od roku 2013 je poslancem za KSČM.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy