Ondráček se pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR", od policie ho ale nedostal

Tereza Patočková Tereza Patočková
9. 7. 2020 17:24
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček se na sociálních sítích pochlubil odznakem "Veterán Policie ČR". Se skutečnou Policií České republiky však mnoho společného nemá - odznaky nerozdává instituce, ale spolek sdružující bývalé příslušníky. I když se státním sborem není nijak propojený, používá logo policie i oficiální název. Je tak snadno zaměnitelný se skutečným odznakem.
Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček | Foto: ČTK

Veteránské odznaky jsou určeny pro policejní veterány, které organizace sdružuje. Zákon však takový pojem nezná. Nadšenci ho definovali jako expolicisty, kteří pro stát pracovali minimálně patnáct let. Jak minulý rok upozornil idnes.cz, veteránské odznaky jsou pro laiky jen těžko rozeznatelné od těch opravdových. 

To, že "veteráni" budou moci nosit odznaky, které od těch skutečných odlišuje jen okraj z lipových ratolestí a nápis veterán v horní části, spolku schválil policejní prezident Jan Švejdar. I přesto, že tento krok nemá žádnou oporu v zákonech. "Odznak jsme konzultovali s heraldiky a historiky. Je nezaměnitelný tak, aby ho nemohl někdo zneužít," tvrdí šéf veteránského spolku Miroslav Oliva.

Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel. 
Odznakem veterána se Ondráček pochlubil na svém Facebooku ve čtvrtek. Za nedlouho však příspěvek zmizel.  | Foto: Facebook Zdeňka Ondráčka

Zdeněk Ondráček nastoupil ke komunistické policii v roce 1988. Jako člen pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. Pro dobový tisk přiznal, že bil lidi obuškem i že zasahoval 17. listopadu 1989 proti demonstrantům v Praze na Národní třídě.

U policie zůstal až do roku 2011. Působil například jako vyšetřovatel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, vedl mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard. Poté podnikal, od roku 2013 je poslancem za KSČM.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy