Zdarma, ale i 60 tisíc měsíčně. Kolik stojí rady ministrům

Radek Nohl Tomáš Kunc Radek Nohl, Tomáš Kunc
17. 2. 2015 14:50
Server Aktuálně.cz udělal po roce inventuru v seznamech ministerských poradců. Některé úřady mlčí, většina jich ale oproti loňsku odtajnila i konkrétní částky, které ministři za rady expertů platí.

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má kolem sebe tým 35 poradců. Jejich seznam visí na webu, a není tedy potíž zjistit, komu šéf kabinetu naslouchá. Ovšem když se zeptáte na odměny konkrétních poradců, s transparentností je náhle amen.

Úřad vlády zašle jen soupis devětadvaceti položek, kde jsou sice uvedeny konkrétní měsíční odměny, ale scházejí u nich jména. Úředníci je schovali pod označení "poradce" a přidali jen pořadová čísla. 

V dalším dopise pak Sobotkův úřad jen vzkáže, že k částkám jména nepřiřadí, protože by údajně "bylo zasaženo do soukromí fyzických osob".

Získat přehled odměn pro ministerské poradce není snadné. Ministerstva se totiž k žádosti staví rozdílně. Některé úřady například zaslaly stará data - seznamy poradců z poloviny loňského roku. V přehledné grafice se můžete podívat, kdo je otevřený a kdo informace úplně nebo částečně tají.

Samostatnou kapitolou je pak ministerstvo školství - nezaslalo ani jedno jméno s odůvodněním, že ministr Marcel Chládek z ČSSD si neplatí žádného poradce.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy