Zdarma, ale i 60 tisíc měsíčně. Kolik stojí rady ministrům

Radek Nohl Tomáš Kunc Radek Nohl, Tomáš Kunc
17. 2. 2015 14:50
Server Aktuálně.cz udělal po roce inventuru v seznamech ministerských poradců. Některé úřady mlčí, většina jich ale oproti loňsku odtajnila i konkrétní částky, které ministři za rady expertů platí.

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka má kolem sebe tým 35 poradců. Jejich seznam visí na webu, a není tedy potíž zjistit, komu šéf kabinetu naslouchá. Ovšem když se zeptáte na odměny konkrétních poradců, s transparentností je náhle amen.

Úřad vlády zašle jen soupis devětadvaceti položek, kde jsou sice uvedeny konkrétní měsíční odměny, ale scházejí u nich jména. Úředníci je schovali pod označení "poradce" a přidali jen pořadová čísla. 

V dalším dopise pak Sobotkův úřad jen vzkáže, že k částkám jména nepřiřadí, protože by údajně "bylo zasaženo do soukromí fyzických osob".

Získat přehled odměn pro ministerské poradce není snadné. Ministerstva se totiž k žádosti staví rozdílně. Některé úřady například zaslaly stará data - seznamy poradců z poloviny loňského roku. V přehledné grafice se můžete podívat, kdo je otevřený a kdo informace úplně nebo částečně tají.

Samostatnou kapitolou je pak ministerstvo školství - nezaslalo ani jedno jméno s odůvodněním, že ministr Marcel Chládek z ČSSD si neplatí žádného poradce.

 

Právě se děje

Další zprávy