Zbytečná facka profesi, kritizuje Šmarda odvolání šéfa knihovnické rady

mka mka
14. 8. 2019 11:19
Kandidát na ministra kultury Michal Šmarda (ČSSD) se jménem sociálních demokratů omluvil za odvolání předsedy Ústřední knihovnické rady Víta Richtera. Označil to za "další zbytečnou facku knihovnické profesi". Richtera odvolal poslední den svého působení ve funkci ministra Šmardův stranický kolega Antonín Staněk.
Michal Šmarda kritizuje odvolání šéfa knihovnické rady.
Michal Šmarda kritizuje odvolání šéfa knihovnické rady. | Foto: Radek Bartoníček

"Za ministerstvo se teď bohužel knihovníkům nemá kdo omluvit. Za sociální demokraty se jim tedy omlouvám alespoň já. Omlouvám se především za to, že jsme nesplnili své sliby a neudělali dost pro lepší postavení vašeho 'řemesla'," uvedl Šmarda na své facebookové stránce.

Připomněl, že letos si Česko připomíná sté výročí od přijetí zákona o veřejných knihovnách. "Politici mohli využít tohoto výročí k osvětě, poděkování stovkám lidí po celé zemi za jejich obětavost a prosazení jejich spravedlivých požadavků. Místo toho přišla na konci července další zbytečná facka knihovnické profesi. Bez vysvětlení, bez diskuze. Takové chyby se budou napravovat roky," poznamenal Šmarda.

Odvolanému Richterovi zároveň vzkázal, že si váží jeho dlouholeté práce a za zaslouží si za ni úctu, respekt a uznání. Věří také, že s ním v budoucnu ministerstvo kultury bude znovu spolupracovat.

Richter vedl radu 20 let

Nyní už bývalý ministr kultury Antonín Staněk odvolal šéfa Ústřední knihovnické rady Víta Richtera v den, kdy v čele resortu sám končil. Richter, který vedl radu více než 20 let, později pro Deník N řekl, že mu odvolání dorazilo do datové schránky až 12. srpna a nebylo v něm žádné vysvětlení.

Dodal, že Staněk mu ani žádné výhrady nesdělil. Domnívá se však, že skončil kvůli kritice ministerstva kultury a Národní knihovny. "Myslím, že ministr neměl zájem na tom, aby někdo upozorňoval na problémy," řekl Richter. 

Staněk uvedl, že Ústřední knihovnická rada je poradním orgánem ministra kultury v koncepčních záležitostech knihovnictví, ale zákon zároveň stanovuje povinnosti Národní knihovně jako metodickému a koncepčnímu pracovišti pro systém veřejných knihoven. "Rozhodl jsem se proto pro principiální změnu, kdy napříště bude Ústřední knihovnické radě předsedat generální ředitel Národní knihovny," vysvětlil. 

Podporu odvolanému Richterovi vyjádřil Svaz knihovníků a informačních pracovníků, naopak česká pobočka PEN klubu uvítala příchod ředitele Národní knihovny do čela rady. Piráti zase požadují prošetření nestandardních kroků, které v posledních hodinách svého působení Staněk udělal.

Kromě personálních změn jde například o zrušení památkové ochrany Hadích lázní v Teplicích. Lázně patří vlivnému developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který byl jedním z největších sponzorů loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana. Právě Zeman přitom odvolání Staňka dlouho odkládal a Michala Šmardu jeho nástupcem dosud nejmenoval, přestože návrh dostal už na konci května.

Video: Bez udání důvodu. Stále nevím, proč to Staněk udělal, tvrdí odvolaný šéf knihovníků

Je trochu zvláštní, že ministr o mém odvolání rozhodl 31. července, ale já se to dozvěděl až po 12 dnech z datové schránky, říká Vít Richter. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 6 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy