Zbrojovka: Granáty hlídáme stejně a policii to vadí až teď

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 6. 2015 11:07
Kdybychom skladovali prošlou munici tak, jak chce nyní policie, bylo by to mnohem nebezpečnější, tvrdí ředitel Zevety Bojkovice. Policie jí zabavila kvůli špatnému skladování tuny granátů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bojkovice/Praha– Zbrojovka Zeveta Bojkovice, z jejíhož areálu policie nechala odvézt několik stovek tun protitankových granátů, se brání tvrzení kriminalistů. Tvrdí, že munici skladovala bezpečně, a protestuje proti názoru policie, že hrozilo nebezpečí odcizení či jiných škod.

"Granáty byly v Bojkovicích skladovány nejen v souladu se zdravým rozumem, ale i v souladu s platnou legislativou," uvedl ředitel Zevety Bojkovice Radoslav Moravec.

Zbrojovka, která příští rok oslaví osmdesáté výročí, skladuje prošlou munici jako výbušninu. Podle policie je to ale špatně. Měla by ji prý mít uskladněnu podle přísnějších předpisů pro zbraně, kdy musí mít sklady betonovou střechu a další bezpečnostní opatření.

Firma ale nyní argumentuje i tím, že takhle skladuje munici už desítky let a dosud to policejním a báňským kontrolorům nevadilo.

"S nebezpečnými materiály nakládáme zodpovědně, bezpečně a v souladu s legislativou, což ostatně již potvrdily i dřívější kontroly ze strany státních orgánů, zejména pravidelné roční kontroly báňského úřadu či policie, a neshledaly pochybení," reaguje Moravec na tvrzení policie o špatném zabezpečení.

47 tisíc granátů

Firma ale podle policie porušovala prakticky všechny předpisy pro skladování zbraní a hrozilo také, že by se mohly dostat do nepovolaných rukou. Proto podle šéfa policejní služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeňka Bambase odvezla minulý týden z areálu celkem 47 tisíc kusů granátů s označením RPG 75.

Každý z nich podle Moravce obsahuje 350 gramů trinitrotoluenu, tedy dohromady šlo o 16 tun výbušniny. "Právě z tohoto důvodu se nemají skladovat jako standardní zbraně a střelivo, nýbrž jako výbušniny, a to ve schválených skladech," uvedl Moravec s tím, umístění do skladů pro zbraně a střelivo je v případě výbuchu paradoxně mnohonásobně nebezpečnější.

"Účinky případné exploze v těchto nevhodných prostorách by nebyly usměrněny určeným směrem jako v našich skladech, ale trosky by byly rozmetány do celého okolí. Jedná se nejen o aplikování zdravého rozumu a fyzikálních zákonů, ale také o zkušenost, která byla v minulosti mnohokrát vykoupena krví," zdůraznil.

Moravec tvrdí, že celý areál v Bojkovicích je historicky vybudován tak, aby škoda v případě mimořádné události včetně exploze byla co nejmenší. Sklady jsou v uzavřeném areálu, navíc nepřetržitě hlídané. Jednotlivé sklady mají prý i elektronické zabezpečení a pravidelnou strážní službu.

I pro mexické námořnictvo

"Z toho, co tam mělo být, tam v podstatě nebylo nic. Elektronický zabezpečovací systém tam byl, ale nefungoval," reagoval naopak policejní ředitel Bambas.

Zabavené granáty vyrobila v minulosti právě Zeveta, která je dodala české armádě. Jejich životnost ale již více než dvojnásobně uplynula. "Nyní je vykoupila zpět proto, aby je odborně delaborovala a případně repasovala na funkční, opět použitelné zbraně," uvedl Moravec. Modernizovanou verzi RPG 75 nyní podle Zevety využívá například polská elitní vojenská jednotka GROM či mexická námořní pěchota.

O to, zda byly náboje skladovány správně, vede nyní policie správní řízení se Zevetou Bojkovice, respektive její dceřinou firmou Pyro-Technology, která munici formálně vlastní. Policie mezitím odvezla granáty do muničního skladu, který si pronajala na Táborsku.

 

Právě se děje

Další zprávy