Zbraně na ambasádě? Výjimečně a vždy s povolením země

Jan Gazdík Jan Gazdík
2. 1. 2014 17:40
Vlastněním zbraní porušila palestinská ambasáda zákon
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Zbraně na velvyslanectvích nemají co dělat - takový je závěr několika bývalých či současných českých diplomatů, které Aktuálně.cz oslovilo. Nicméně s jedinou výjimkou: s jejich přítomností musí souhlasit země, na jejímž území se cizí vyslanectví nachází.

A obvykle se jedná o zemi, v níž mohou být pracovníci cizího vyslanectví ohroženi. Pak jsou ovšem zbraně v držení speciálně vyškoleného komanda a nikoliv diplomatů.

České velvyslanectví v Pákistánu, Libyi či Iráku chrání například ozbrojení policisté z Útvaru rychlého nasazení (URNA). "Ovšem jen vždy s vědomím úřadů těchto zemí," připomíná ředitel URNA Libor Lochoman. A obdobně tomu před časem bylo při ochraně českého vyslanectví v Kuvajtu, jehož bezpečnost zajišťovalo komando české vojenské policie.

I ve zmíněné výjimce ale existuje výjimka: například vyslanectví USA v Praze hlídají členové námořní pěchoty a ti nemají, podle informací Aktuálně.cz, rozhodně holé ruce. Podobný režim panuje i na izraelské ambasádě. Tyto výjimky ovšem vyplývají z politiky obou těchto zemí, ale i z faktu, že jejich zastupitelství bývají často cílem teroristických útoků. Ale opět: ozbrojení američtí mariňáci či izraelští speciálové působí na českém území se souhlasem českých úřadů.

Jak ale podotýká někdejší český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka, kontrola zmíněných pravidel bývá dost obtížná. "Zbraně mohou být nelegálně propašovány v diplomatické poště. Vyslanectví je navíc výsostným územím státu, který zastupuje. Jak to tedy chcete kontrolovat?" ptá se Kostelka.

Fakt, že se nyní zbraně nečekaně objevily i na palestinském vyslanectví v Česku, považují odborníci za velmi zvláštní i proto, že palestinská zastupitelství nejsou cílem teroristických ani jiných útoků.

"Je to víc než zvláštní. Dost nás to překvapilo," sdělil Aktuálně.cz vysoce postavený diplomat. A jeden z policejních expertů dodává: "I nelegální držení zbraní s normálním příslušenstvím lze ještě vysvětlit a diplomaticky uhladit. Zcela nepřijatelné by ovšem bylo, pokud by se jednalo o zbraně s tlumiči výstřelu. Ty totiž už neslouží k obraně, ale k diverzní činnosti. Jen doufám, že tohle není případ palestinského zastupitelství v Praze."

 

Právě se děje

Další zprávy