Zbourat železniční most na Výtoni památkáři odmítají. Měli jste ho udržovat, vzkazují

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 16. 10. 2018 11:59
Správa železnic požádala ministerstvo kultury, aby železniční most v Praze na Výtoni zbavilo památkové ochrany. Pražští památkáři to ale odmítají.
Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice. Pokud dojde k uzavírce, vlaky pojedou přes Braník
Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice. Pokud dojde k uzavírce, vlaky pojedou přes Braník | Foto: Veronika Ljuba Bucková

Praha - Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) se komplikuje plán na rekonstrukci trati mezi Hlavním nádražím v Praze a nádražím Praha-Smíchov. Jeho součástí je i záměr zbourat starý železniční most na Výtoni, který je v havarijním stavu, a postavit na jeho místě nový, který by byl jeho replikou. Již před měsícem proto správci železnic poslali žádost na ministerstvo kultury, aby mostu vzalo památkovou ochranu. Jenže to odmítají památkáři.

Správci železnic předali památkářům řadu posudků a dalších podkladů, které dokumentují stav mostu. "Vyplývá z nich, že most je ve špatném stavu, ale to, že by se nedal opravit, se tam úplně vyčíst nedá," uvedl ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Ondřej Šefců s tím, že především kamenné části mostu jsou relativně v pořádku.

Šefců připouští, že železná konstrukce je v horším stavu, ale trvá na tom, že nedá se mluvit o neopravitelnosti. A vyčítá správě železnic, že most po dlouhé roky vůbec neudržovala. "Ze strany správce je ta oprava komplikovaná, složitá. Bylo by ale daleko jednodušší, kdyby to někdo udržoval. I malé dítě vidí, že na most nesáhl někdo barvou už hodně, hodně let," kritizuje Šefců.

Památkáři by měli dát své stanovisko ministerstvu kultury do konce týdne. "Nechci říkat, jak to bude, ale směřujeme k tomu, že upuštění od památkové ochrany nepovažujeme za možné a vhodné," uvedl Šefců.

Na konci životnosti

SŽDC odmítá, že by údržbu mostu zanedbávala. "Údržba v minulých letech probíhala. V této souvislosti je nutno podotknout, že se jedná o ocelový železniční most, který stejně jako v dnešní době je navrhován na životnost 100 let," řekla mluvčí správy železnic Radka Pistoriusová, která upozornila na to, že most již oslavil 115. výročí od uvedení do provozu.

Poukazuje i na to, že původně zvažovala správa železnic most právě s ohledem na její památkovou ochranu rekonstruovat. To prý ale nedoporučili statici a mostní experti včetně ČVUT, zejména s poukazem na bezpečnost.

"Jednoznačně deklarují, že stávající nosná konstrukce je s ohledem na její stáří a hustý provoz železniční dopravy na konci své životnosti," uvedla Pistoriusová. V případě rekonstrukce stávajícího mostu by se podle ní muselo vyměnit 70 procent prvků ocelové konstrukce.

Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice. Pokud dojde k uzavírce, vlaky pojedou přes Braník. | Video: Veronika Ljuba Bucková

Čekáme na stanoviska

I přes odmítavý postoj památkářů se ale nedá odhadnout, kdy a jaký verdikt nakonec padne. "V současné době běží řízení, v němž je nutné zajistit potřebná stanoviska a prozkoumat řadu dodaných podkladů," uvádí mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková s tím, že verdikt v dohledné době nelze očekávat.

"Případ přesahuje odbornost správního orgánu (důvodem je technický stav objektu) a správní orgán, jímž je ministerstvo kultury, je ze zákona povinen zjistit skutečný stav věci. Nelze proto v této fázi předvídat náročnost a ani délku tohoto správního řízení," uvedla.

Jak ukázala prověrka po loňském pádu trojské lávky, ve špatném stavu jsou i lávky pro pěší, které vedou po obou stranách mostu. Město je proto hned v prosinci nechalo uzavřít a letos na jaře se první z nich začala opravovat - náklady na opravu mají být sedm milionů korun.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy