Zbourat vsi kvůli uhlí? Státní komise měla jasno předem

Pavel Baroch
10. 3. 2011 10:15
Znovu se rozhoduje, zda Severočeši přijdou o své domy kvůli povrchové těžbě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když byl před sedmi lety poslanec ČSSD Milan Urban ministrem průmyslu a marně usilovat o prolomení těžebních limitů v severozápadních Čechách, zabodoval v antiekologické anketě Zelená perla následujícím výrokem:

"Limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy."

Dnes je Urban (1985 až 1989 v KSČ) jako předseda hospodářského výboru sněmovny členem pracovní skupiny pro teplárenství zřízenou ministrem průmyslu Martinem Kocourkem.

Ačkoli Kocourek ještě výsledky práce komise nezveřejnil, do médií už unikla informace, že jedním z hlavních doporučení je prolomit těžební limity, aby především velké teplárny měly dostatek uhlí, kterého postupně ubývá a jeho cena se zvyšuje.

Většina členů chce prolomit limity

Odpůrci prolomení limitů upozorňují, že devítičlenná komise byla složená prakticky jen ze samých zastánců toho, aby se povrchová těžba hnědého uhlí rozšířila za hranice stanovené vládou Petra Pitharta v roce 1991.

Kromě Urbana se minimálně dalších pět členů komise vyjádřilo pro prolomení limitů, které před velkorypadly chrání severočeské obce Horní Jiřetín a Černice.

Velkým zastáncem rozšíření dolů je předseda pracovní komise a někdejší poslanec ODS Oldřich Vojíř. Před dvěma lety, když byl ještě členem hospodářského výboru sněmovny, dokonce prohlásil, že předloží návrh na prolomení limitů - to ovšem nakonec neudělal. 

A Kocourkův náměstek a člen teplárenské komise Tomáš Hüner před časem prohlásil: "Z odhadu vývoje spotřeby jasně vyplývá, že do budoucna nelze zajistit výrobu elektřiny a tepla bez uhlí za limity."

To nedopustíme
To nedopustíme | Foto: Pavel Baroch

Opravdu je komise nezávislá?

Proti složení komise a do médií vypuštěných závěrů o nutnosti prolomit limity se postavil Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína, a starosta Litvínova Milan Šťovíček, který je současně poslancem za Věci veřejné.

"Hlavním kritériem pro výběr většiny členů komise byly zjevně dlouhodobé sympatie k rozšiřování dolů," uvedli ve společném prohlášení. "Ministerstvo průmyslu mohlo pověřit vypracování této 'nezávislé' analýzy přímo Czech Coal - závěry by byly nepochybně podobné."

Podle Buřta se Štovíčkem by případné prolomení limitů současným potížím tepláren s ubývajícím uhlím stejně nepomohlo, protože kvůli vyvlastňování a různým povolením není reálné, aby se začalo těžit dříve než v roce 2023. S tím se ztotožňuje i Energetický a průmyslový holding, který provozuje například komořanskou teplárnu, nebo česká pobočka Greenpeace.

"České republice nehrozí v nejbližších dvaceti letech nedostatek uhlí, problémem je pouze jeho neefektivní využití - jen k výrobě elektřiny určené na vývoz spotřebují tuzemské elektrárny každoročně více uhlí, než kolik jej v současnosti dodává velkolom ČSA teplárnám," uvedli Buřt se Štovíčkem, podle nichž je možné vzít pro teplárny uhlí z dolu Vršany.

"Vojířova partička bojovníků za rozšiřování uhelných velkolomů je krutou parodií na objektivní expertní komisi. Tihle lidé by pravděpodobně doporučili prolomení limitů i jako součást řešení zdravotnické či školské reformy, pokud by se jich někdo zeptal. Pokud pan ministr Kocourek a jeho náměstek Hüner touží darovat uhlí pod Horním Jiřetínem Pavlu Tykačovi, měli to říct rovnou a ušetřit dva milióny, které nás bude práce komise stát," řekl Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.

Vláda dostane výsledky na konci března

Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček se proti útoku na složení komise ohradil. "Je to neférové napadání členů pracovní skupiny," řekl Aktuálně.cz Vlček, podle něhož jde o expertní tým, poradní orgán ministra.

O výsledcích práce Kocourkovy teplárenské komise by v nejbližších týdnech měla jednat vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy