Zázraky medicíny. Těmto lidem letos špičkové výkony českých lékařů zachránily život

Barbora Doubravová Domácí Barbora Doubravová, Domácí
30. 12. 2022 17:08
Čeští lékaři někdy dokážou něco, co se podobá zázraku. Letos například díky unikátní operaci postavili na nohy muže, který byl roky na vozíčku. Dokázali během několika hodin pomoci ženě, která v Indii marně čekala na transplantaci plic, nebo do Česka z Ukrajiny převezli těžce popálenou dvouletou dívku, která měla jen minimální šanci na přežití. Díky lékařům bude ale zdravá.
Vladimír Nedvěd, zástupce primáře a vedoucí lékař ARO FN Bulovka.
Vladimír Nedvěd, zástupce primáře a vedoucí lékař ARO FN Bulovka. | Foto: FN Bulovka

Petra postihla oboustranná plicní embolie. Zachránilo ho rychlé rozhodnutí lékařů

Devětapadesátiletého Petra zastihla doma v červnu silná dušnost, zavolal si proto záchranku. Už během ošetření upadal do bezvědomí. Vyšetření CT ukázalo oboustrannou masivní plicní embolií, kterou zřejmě způsobil týden starý úraz hrudníku, při němž došlo ke zhmoždění plíce a sériové zlomenině žeber. Muž nemusel incident přežít, bleskurychlé rozhodnutí lékařů o připojení na mimotělní oběh ho však zachránilo.

Začátkem června byl v kritickém stavu oběhového a respiračního selhání Petr přijat na anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) ve Fakultní nemocnici Bulovka. "V podstatě okamžitě jsme ho zaintubovali a napojili na umělou plicní ventilaci," popisuje vedoucí lékař ARO Vladimír Nedvěd. Záchranáři našli Petra doma jen s padesátiprocentní saturací kyslíku v krvi, což je velmi kritická hodnota. Naměřili mu krevní tlak 50 na 30 a zvýšenou tepovou frekvenci.

"Za normálních okolností by se u pacienta zahájila trombolytická léčba, při které lékem v infuzi rozpouštíme již vytvořenou krevní sraženinu. Jeho nedávný úraz nám to však znemožňoval," popisuje lékař Nedvěd.

Protože se Petrův stav začal zhoršovat, lékaři mu nakonec přece jen trombolytickou léčbu podali. Jenže neměla skoro žádný účinek. "Jeho stav se dále zhoršoval, urgentně jsme ho tedy napojili na mimotělní podporu života, která mu nahradila funkci srdce a plic," vysvětluje lékař. To bylo zásadní rozhodnutí, bez kterého by nepřežil. O způsobu léčby se v podobně život ohrožujících stavech rozhoduje během pár minut.

Po napojení na mimotělní oběh se muži začalo poměrně rychle dařit lépe. "Plicní embolie je dominantně pravostranné srdeční selhání, pacientovi však selhala i levá komora srdeční, což jsme částečně vyřešili právě napojením na mimotělní oběh a částečně podáváním léků," nastiňuje lékař. Dva dny dnů od zavedení mimotělního oběhu Petra od přístroje odpojili, obě srdeční komory mu fungovaly dobře. 

Jakmile to vypadalo, že se muž dobře zotavuje, přišla ještě další komplikace. Akutně mu začaly selhávat ledviny. Jejich funkci lékaři nahradili dialýzou. Po třech dnech mu ledviny začaly znovu fungovat a mohl tak zahájit rehabilitaci i začít přijímat potravu. Po jedenácti dnech od hospitalizace byl Petr přeložen na doléčení na běžné lůžko. Dnes, zhruba půl roku od incidentu, je úplně zdravý bez jakýchkoliv komplikací. 

 

Právě se děje

Další zprávy