Zavřeme je do krabic. Nové řešení pro pracující kuřáky

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
27. 11. 2013 6:00
Nové kuřácké kabiny, které neprodukují žádný zápach, se dají pořídit okolo 200 tisíc korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Hrůzná bilance. Češi za měsíc v pracovní době prokouří až pět dní a zaměstnavatel je za to platí.

Výrobci klimatizačních zařízení proto přišli s novým řešením, které má firmám pomoci zredukovat ušlý zisk a zbavit je věčného řešení otázky: Co s kuřáky v pracovní době?

Jde o boxy, které umožňují zaměstnancům kouřit přímo při práci. Nemusí tak několikrát denně vybíhat do kuřáren či před budovu.

"Zařízení lze v praxi instalovat do kanceláře a kouřit například přímo při jednání. U výrobku garantujeme až 99,95procentní redukci zplodin," tvrdí Marta Ženatá ze společnosti Okin Facility, která v současné době na českém trhu hledá první zájemce o dánské kuřácké skříně s názvem Smoke Cabins.

Kabiny jsou vybaveny procesorem, který reaguje na každý pohyb uvnitř. Pokud kuřák do kabiny vstoupí, spustí se osvětlení a ventilátor, ten udržuje potřebný průtok vzduchu. Elektronika motoru pak nasává do čisticí sekce optimální množství vzduchu tak, aby mohla naopak vypouštět vyčištěný vzduch.

V kabině je také velkokapacitní popelník, který v sobě hermeticky uzavře a pohltí nedopalky a popel. Z kabiny tak nevychází žádný kouř ani zápach a kuřáci nejsou kouřem načichlí.

Na letišti v Ostravě nebo v Brně

Větší zkušenosti s podobnými kabinami na tuzemském trhu má zatím firma JVB Engineering, která už v Česku instalovala asi dvacet boxů nizozemské firmy Playmovent.

"Mezi hlavní zákazníky patří například letiště v Ostravě a v Brně," prozrazuje jednatel firmy JVB Engineering Jan Bradáč. Z velkých společností jde výhradně o producenty tabákových výrobků: Philip Morris nebo JT International.

Kuřáckou kabinu si mohou firmy pronajmout nebo koupit: pro dva až třicet lidí.

"Cenové rozpětí našich modelů je ovlivněno jednak velikostí kabiny a také škálou volitelného příslušenství. Základní cena se tak pohybuje od zhruba 200 tisíc až po 500 tisíc korun," upřesňuje Bradáč.

Za pronájem kabiny si pak firmy účtují zhruba deset až patnáct tisíc korun za měsíc.

"Nároky na provoz jsou následující: připojení k jedné zásuvce s napětím 220V a adekvátní prostory s dostatečnou kapacitou a stabilitou vzduchu. Kabiny se nehodí například pro malé prostory nebo pro umístění v přímém průvanu," vysvětluje Ženatá.

Foto: Okin Facility

Dánský výrobek Smoke Cabins našel uplatnění například v budově Evropského parlamentu v Bruselu, kde je instalováno dvacet kuřáckých boxů. Stejný počet kabin je na dánském letišti Bilund, dvanáct pak využívá dánský parlament.

"Tady v Česku se s prodejem teprve začíná," říká Ženatá.

V České republice je v současné době asi 30 procent kuřáků. Podle průzkumu, který zrealizovala firma Okin Facility, představuje průměrná délka pracovních pauz u kuřáka, který vykouří pět cigaret denně, 70 až 125 minut. "Pokud má společnost tisíc zaměstnanců, je v průměru 300 z nich placeno za tři až pět dní kouření v měsíci," uzavírá Ženatá.

Rozdíl v ročních nákladech na jednoho kuřáka podle propočtů firem vychází asi na 27 810 korun.

V Česku kouří podle posledních údajů 31,3 procenta lidí (mezi muži činí podíl 36,5 %, u žen 26,3 %). Nejvíce kuřáků je mezi lidmi od 15 do 24 let (podíl 44,7 %), následuje skupina od 25 do 44 let. Tři ze čtyř kuřáků si přitom dali alespoň jednu cigaretu denně.

Za minulý rok se prodalo zhruba 9,5 miliardy cigaret.

 

Právě se děje

Další zprávy