Závody v Liberci zahájí demonstrace. Kvůli sněhu

Pavel Baroch
15. 2. 2008 14:45
Výzva: Postavte z dovezeného sněhu na trati sněhuláky
"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy.
"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Víkendové závody Světového poháru lyžařů v libereckém Vesci, které slouží i jako generálka na mistrovství světa v klasickém lyžování roce 2009, zahájí v sobotu ráno demonstrace.

Nezávisle na sobě ji svolávají lidé, kterým vadí, že si pořadatelský tým pod vedením olympijské vítězky Kateřiny Neumannové dovezl sníh z Jizerských hor. Nákladní auta se nevyhnula ani tamní chráněné krajinné oblasti, aniž k tomu měla potřebné povolení. Za to teď organizátorům hrozí pokuta až dva miliony korun.

Demonstrace ovšem může přerůst v potyčku s najatou ochrankou. Jedna z výzev totiž nabádá lidi, aby z dovezeného sněhu na připravených tratích postavili sněhuláky. Jenže tam podle mluvčího Světového poháru Zdeňka Soudného veřejnost nesmí. "Je tam ochranka," řekl Aktuálně.cz Soudný.

Lyžařský areál ve Vesci
Lyžařský areál ve Vesci | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Postavte si sněhuláka!

Text, který koluje e-mailem, vyzývá lidi, aby v co největším počtu přijeli do Vesce.

"Postavte na lyžařské trati, z organizátory navezeného sněhu, každý svého sněhuláka, zalyžujte si na čtyř stech metrech trati, které byly ukradeny z Jizerské magistrály. Sníh patří všem a nelze tolerovat, aby si jej svévolným způsobem přisvojovali lidé politického a sportovního byznysu," píše se ve výzvě.

"Organizátoři se rozhodli uskutečnit závody navzdory katastrofálnímu nedostatku sněhu, nepříznivým klimatickým podmínkám, nevhodné poloze areálu, navzdory přírodě," stojí dále v e-mailovém textu.

"Pro realizaci tohoto zvráceného záměru sváželi sníh z nejkrásnějších chráněných míst Jizerských hor, Smědavy, Jizerky a Bedřichova. Došlo přitom k rozsáhlému poškození životního prostředí exhalacemi výfukových plynů ze stovek nákladních aut, ohrožení zdroje pitné vody, rozbití rekreační běžkařské Jizerské magistrály a narušení horského ekosystému."

Sběr sněhu pro Světový pohár
Sběr sněhu pro Světový pohár | Foto: Ondřej Duda

Kdo vyhrotil situaci

Jedním z lidí, který je pod výzvou "postavte sněhuláka z dovezeného sněhu" podepsán, je i známý lékař Jan Hnízdil, který už na pořadatele víkendových závodů podal za poškození životního prostředí trestní oznámení.

"Nejde o žádnou organizovanou konfrontaci," řekl Aktuálně.cz Hnízdil. Odmítl, že by výzva mohla situaci ve Vesci o víkendových závodech vyhrotit.

"Je to pokojná prezentace názorů. Na stavění sněhuláků nevidím nic militantního," tvrdí Hnízdil, podle něhož to jsou sami pořadatelé víkendového Světového poháru, kteří situaci ve Vesci vyhrotili. Připomněl, že se za dovážení sněhu z Jizerských hor a porušení zákona o ochraně přírody pořadatelé ani neomluvili.

Jenže ve výzvě se přímo hovoří o tom, že by se závodům mělo zabránit. "Víkendové závody se uskuteční jenom díky porušování zákona o ochraně přírody a je proto třeba jim pokojným a kultivovaným způsobem zabránit. Jde totiž "jenom" o generální zkoušku na mistrovství světa v běžeckém lyžování, které se má na stejném místě konat za rok, a předzvěst akce ještě obludnější - olympiády v Praze," uvádí se v textu.

Lyžařský areál ve Vesci
Lyžařský areál ve Vesci | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pohrozte pořadatelům hůlkami

Další demonstraci k hlavnímu vchodu do veseckého lyžařského areálu svolal na sobotní ráno Jan Korytář, liberecký zastupitel a předseda krajské organizace Strany zelených.

"Jako poznávací znamení si s sebou vezměte lyžařské hůlky, kterými pohrozíme přítomným pořadatelům a politikům, aby si příště nechali na podobné akce zajít chuť," stojí ve výzvě, kterou kromě Korytáře podepsali ještě další čtyři místní občané.

Text upozorňuje na to, že stavba lyžařského areálu na nevhodném místě byla hodně drahá. "Vybudování běžeckého areálu ve Vesci v nadmořské výšce 400 až 450 metrů je zvrácenost, která stála z veřejných prostředků přes 350 milionů korun," upozorňují svolavatelé demonstrace.

Doufají, že manifestace pomůže tomu, aby se něco podobného s navážením sněhu - ovšem v mnohem větším měřítku - nestalo i za rok, kdy se ve Vesci uskuteční mistrovství světa v klasickém lyžování. "Čím více nás přijde, tím spíše si pořadatelé rozmyslí v příštím roce posílat náklaďáky do Jizerek a politici si rozmyslí budovat podobné nesmysly jako areál ve Vesci," uvádí se ve výzvě.

Kolik dorazí demonstrantů?

Jan Korytář ze Strany zelených si ovšem nedělá velké iluze o tom, že by demonstrace měla masivní účast. "Svoláváme to na poslední chvíli. Kolik lidí přijde, to teď nevím. Věřím, že nás bude aspoň pár desítek," řekl Aktuálně.cz Korytář.

Mluvčí víkendových závodů Zdeněk Soudný se k plánované demonstraci vyjádřil jen stručně. "Právo vyjádřit svůj názor má každý," řekl Aktuálně.cz Soudný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy