Zateplený panelák už statisíce od státu nedostane

Pavel Baroch
13. 8. 2009 12:31
Na otázky čtenářů odpovídala expertka státního fondu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí sice hodá rozšířit program Zelená úsporám, z něhož se platí zateplování domů a výměna starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění, i na paneláky, kdo však panelový dům zateplil už dříve, žádné peníze nedostane.

Irena Plocková, která má program ve Státním fondu životního prostředí na starosti, v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz řekla, že nárok na statisícovou dotaci má jen panelák, který byl zateplen po 1. dubnu 2009.

Stejně není možné, aby státní dotaci dostala jen jedna rodina v paneláku.

"Musíte se domluvit všichni, dotace jde na vlastníka domu," odpověděla Plocková na jeden z desítek dotazů od čtenářů Aktuálně.cz

Foto: MŽP


Podmínky se výrazně zmírnily

Ministerstvo životního prostředí výrazně zmírnilo podmínky, za nichž mohou rodiny získat část z miliardového balíku na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění.

Zatímco dosud musel zájemce provést aspoň tři dílčí zateplení, například vyměnit okna a zateplit strop a jednu zeď, nyní postačí jen jedno dílčí opatření, třeba vyměnit okna za ta, která lépe těsní.

Státní fond životního prostředí navíc hodlá až do konce března 2010 dotovat rodinám i energetické ohodnocení jejich domu a projektovou dokumentaci, což jsou nezbytné dokumenty pro získání příspěvku z programu Zelená úsporám.

Všechny odpovědi Ireny Plockové si můžete přečíst zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy