Zatajení jména řidiče přijde na 50 tisíc

Pavel Baroch
13. 8. 2006 0:00
Praha - Zatajit jméno řidiče, který se dopustil přestupku, by už nemělo být snadné. Majitel auta má dostat desetitisícovou pokutu. Uvnitř: DOPRAVNÍ TEST
Policejní kontrola
Policejní kontrola | Foto: Ondřej Besperát

U Rožmberku nad Vltavou vjel loni na podzim řidič felicie do protisměru a narazil do protijedoucího vozidla, které řídil cizinec. Motorista ovšem později policejní hlídce tvrdil, že auto řídil jeho příbuzný, který z místa nehody odešel. Jeho jméno odmítl sdělit.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

VŠE O NOVÝCH PRAVIDLECH

TEST PRAVIDEL

  • Jak jste připraveni na změny v dopravních předpisech? Prověřte si své znalosti nejdůlěžitějších změn v našem dopravním testu! TEST SPUSŤTE KLIKNUTÍM ZDE

Pokud se podobná událost stane teď, kdy už platí nové předpisy, a pokud úřady prokáží, že motorista lhal, dostane majitel vozu pokutu až padesát tisíc korun. Bude-li podnikatelem, pokuta se může vyšplhat až na sto tisíc.

Není to jediné opatření, kterým chce stát zabránit tomu, aby se neukáznění řidiči vyhýbali sankcím. Výrazně se zvýší i pokuty za to, když se motorista bez důvodu nedostaví ke správnímu řízení.

Dosud za to řidič zaplatil maximálně tisícikorunu, od 1. července to je až pět tisíc korun, které navíc bude moci úřad udělovat opakovaně.

"Vymahatelnost práva je jedním z nejzávažnějších problémů zákona o provozu na pozemních komunikacích," zdůvodňovalo zpřísnění paragrafů ministerstvo dopravy, když nová pravidla na silnicích připravovalo.

Byl to blízký příbuzný, jméno neřeknu

Policisté a pracovníci obecních úřadů se shodují, že řidiči využívali výše popsanou kličku na zákon poměrně často. Obvykle v případech, kdy jim radar naměřil překročení rychlosti a jejich vůz vyfotografoval. 

Podle nových předpisů nesmí majitel auto půjčit nikomu, o kom nemá základní údaje, podle nichž by se případně dala určit  řidičova totožnost.

A v případě, že se tato osoba dopustí dopravního přestupku, je majitel vozidla povinen na výzvu policie nebo příslušného úřadu sdělit, kdo auto řídil. Jinak dostane desetitisícovou pokutu.

Měření rychlosti
Měření rychlosti | Foto: Ondřej Besperát

Motorista může odmítnou sdělit jméno řidiče pouze v případě, že šlo o jeho blízkého příbuzného, třeba rodiče nebo sourozence.

Je to stejné jako například u soudu. Tam člověk také může odmítnout vypovídat, pokud by tím "ohrozil" svého příbuzného, takže by mohl být trestně stíhán.

Podle pražského magistrátu se ovšem stále objevují případy, kdy majitelé aut odmítají s odvoláním na svého příbuzného sdělit, kdo jeho vůz řidil. Zákon by se proto měl upravit.

Vyšetřování může pokračovat

Ministerstvo dopravy s odvoláním na rozhodnutí Nejvyššího právního soudu uvedl, že úřady mohou pokračovat ve vyšetřování přestupku, i když majitel auta neprozradí jméno řidiče.

"Z ustanovení zákona o přestupcích nelze dovozovat, že odpovědnosti za spáchaný přestupek je možno se zbavit pouhým odkazem na to, že přestupek spáchala osoba účastníkovi blízká," konstatoval před časem Nejvyšší správní soud.

Ten zároveň uvedl, že právní úřad může vycházet z ostatních důkazů - například z fotografie řidiče, pořízené při porušení dopravních pravidel, nebo z výpovědi motoristových blízkých příbuzných. A následně zhodnotit, jestli jsou tyto důkazy k identifikaci pachatele přestupku dostatečné.

Pokud by se prokázalo, že motorista odmítl vypovídat bezdůvodně, může opět dostat vysokou pokutu.

 

Právě se děje

Další zprávy