Zátah policie zničil firmu Mironet. Teď vysoudila 22 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 1. 2015 14:16
Společnost s elektronikou se na přelomu tisíciletí nadějně rozjížděla díky e-shopům. Policejní omyl ji však zbrzdil a konkurenti ji snadno předběhli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Praha - V roce 2000 byl Mironet jedním z nejnadějnějších obchodníků s elektronikou a s velkým náskokem vévodil žebříčku prodejců. Jako jeden z prvních totiž začal s prodejem přes internet a před konkurencí si vytvořil velký náskok.

Rozlet firmy ale zastavila policie. Pro podezření z počítačového pirátství zabavila počítače i účetnictví a majitele Roberta Novotného obvinila z porušování autorského práva. Po dvou letech sice policie musela obvinění stáhnout, jenže Mironet mezitím předstihlo několik jeho konkurentů, a na trhu tak zůstává v jejich stínu.

Teď, po více než čtrnácti letech, se podnikatel Novotný dočkal alespoň částečného zadostiučinění: soudy mu přiřkly rekordní odškodné za poškození obchodní značky.

"Zaplatili jsme 18 milionů za snížení hodnoty obchodní známky společnosti Mironet," potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.

Včetně úroků tak majiteli Mironetu přistál na účtu koncem loňského roku pěkný vánoční dárek - takřka 22 milionů korun.

Jsou to piráti!

Policejní razii proti Novotnému spustilo udání společnosti Microsoft. Policie v květnu 2000 při zásahu v pobočkách firmy zabavila nejen počítače, ale i účetnictví či databáze kontaktů. Novotného posléze obvinila.

Až po dvou letech Ústavní soud konstatoval, že zásah policie byl protizákonný, stejně jako zabavení počítačů. Přikázal proto policii, aby mu je okamžitě vrátila. Novotného pak státní zástupce zprostil obvinění.

Ilegální programy se ani nenašly, pouze na jednom z prodaných počítačů zapomněl technik testovací program.

Aféra však společnost Mironet takřka zlikvidovala. Nejenže policie takřka dva roky zadržovala elektroniku. Firmu poškodila i obrovská negativní kampaň, kdy bylo jméno Mironetu spolu se souslovím počítačové pirátství takřka denně na televizních obrazovkách či předních stránkách novin. "Tehdy jsme byli například třikrát větší než Alza. Nebýt likvidačního zásahu, jsme nyní místo ní lídrem trhu," je přesvědčen Novotný. 

I když má peníze už více než měsíc na účtu, ještě je neutratil. "Co kdyby stát podal dovolání a náhodou uspěl," zůstává opatrný.

Ještě ušlý zisk

Mironet vede s ministerstvem spravedlnosti ještě další spor, v němž jde o mnohem vyšší částku. Tentokrát o náhradu ušlého zisku. "Je to v řádu stamilionů korun. I v tomto případě na tu sumu máme znalecké posudky," potvrdil právní zástupce Mironetu Vít Kulhavý.

Prvoinstanční soud projednávání druhé žaloby pozastavil do doby, než se pravomocně rozhodne v prvním případu o poškození ochranné známky. V nejbližší době tak soud začne projednávat i druhou kauzu.

Druhý nárok Mironetu ministerstvo zcela odmítá. "Žalobou uplatněný nárok na 626 milionů korun ministerstvo neuznává, a to ani částečně," uvedl Hovorka s tím, že blíže své argumenty úřad z důvodu "procesní obrany" sdělí až před soudem.

Robert Novotný založil firmu Mironet před dvaceti lety - v roce 1995. Předloni měla jeho skupina (Mironet.cz a Mironet Technology) podle účetních závěrek obrat jednu a čtvrt miliardy korun a zisk před zdaněním 6,5 milionu. Pro srovnání: lídr trhu Alza v roce 2013 utržil 8,7 miliardy korun a jeho zisk před zdaněním činil 423 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy