Zasypané Česko: Přívaly sněhu zastavují řidiče

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 2. 2013 21:40
Pro veškerou nákladní dopravu je uzavřený hraniční přechod v Harrachově na Semilsku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK / EPA

Česko - V úterý zasypal celou Českou republiku sníh, místy má do večera napadnout až 15, na horách dokonce 30 centimetrů.

Pro kraje Pardubický, Vysočinu a celou Moravu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu. Teploty nevystoupají nad nulu, srážky mohou namrzat.

Meteorologové doporučují opatrnou jízdu, do hor by si řidiči neměli zapomenout sněhové řetězy a zimní výbavu.

Ve středu odpoledne bude sněžení od severovýchodu na celém území ustávat.

"Do té doby očekáváme místy vydatné sněžení zejména ve východní polovině území - na Moravě a ve Slezsku a v krajích Vysočina, Královéhradecký a Pardubický, kde může v nížinách do středečního odpoledne připadnout dalších až 15 centimetrů sněhu," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Liberecký kraj může počítat až s dalšími osmi centimetry.

Od čtvrtka do konce týdne se budou slabé sněhové přeháňky vyskytovat pouze místy a denní srážkové úhrny se zastaví maximálně na třech centimetrech, dodala Honsová.

Zablokované silnice, uzavřené hraniční přechody

Silné sněžení v úterý zablokovalo řadu silnic v České republice a způsobilo také mnoho nehod. Srážka hasičského auta s osobním vozem u Slané na Semilsku si dokonce vyžádala lidský život. Zvláště kamiony mnohokrát uvízly kvůli sněhu na svažitých silnicích a uzavřeny byly kvůli počasí i některé hraniční přechody.

Sněžení přineslo jako obvykle nárůst dopravních nehod, ale převážně se jednalo o srážky bez vážnějších zranění. U Slané na Semilsku se však dopoledne stala tragická nehoda. Jeřáb hasičů, který jel k jiné nehodě, se srazil s havarovaným osobním autem.

"Náš řidič viděl z dálky havarované auto zasahující do komunikace, snažil se brzdit, ale na vozovce dostal smyk," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová. Osmašedesátiletá řidička osobního vozu zemřela, bližší okolnosti nehody zjišťuje policie.

Problémy způsobené počasím se nevyhnuly ani nejfrekventovanějším silničním tahům. Například na dálnici D1 na Vysočině havarovala auta na 94. a 155. kilometru a kvůli problémům na silnicích v zahraničí policie odklání z D1 kamiony nad 7,5 tuny mířící do Bratislavy a dále do Maďarska.

Vytrvalé sněžení v Itálii a Slovinsku totiž zablokovalo stovky kamionů v příhraniční oblasti západního Maďarska. Policie proto uzavřela i hraniční přechod na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou, před 12:00 se na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské vytvořila asi čtyřkilometrová fronta. Kolem poledne se ale hranice opět otevřela a kolona se začala rozjíždět.

Zatím stále uzavřený je pro veškerou nákladní dopravu hraniční přechod v Harrachově na Semilsku. Kvůli sněhu kamiony neprojedou po silnici 10 až do Tanvaldu. Podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic zůstane přechod uzavřený asi až do středečních 06:00. Kvůli sněžení v Polsku byl zase pro kamiony asi na půl hodiny zastaven vjezd do Polska na přechodu v Náchodě.

Stovky nehod

Na dálnici D11 u obce Praskačka na Královéhradecku byl kvůli nehodě tří aut neprůjezdný levý jízdní pruh, nehoda se ale obešla bez zranění. Mezi Libřicemi a Lejšovkou na Hradecku skončil v příkopu autobus. Při příjezdu hasičů byli všichni pasažéři venku, řidič utrpěl jen šok.

Vážné problémy měly v téměř celém Česku na sněhu kamiony. Třeba na silnici I/37 mezi obcemi Trhová Kamenice a Lukavice na Chrudimsku brzdí kamiony provoz ve stoupáních a podobná je situace v kopci na výjezdu z Chrudimi na Čáslav. V Plzeňském kraji mají vozy problémy v prudkých stoupáních na silnici I/20 z Plzně do Českých Budějovic. Ráno byly potíže před Nepomukem, po poledni u Kasejovic a Přeštic. Na Přerovsku se zase převrátil vlek nákladního vozu převážejícího živá kuřata. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, tahač však zablokoval silnici.

Jen ve Středočeském kraji se podle odhadů policie mohlo stát až několik set dopravních nehod. Například pouze policisté z oddělení Praha-venkov jich zaznamenali 60. Většinou to byly drobnější havárie, při kterých nikdo nebyl vážně zraněn. Na většině silnic v kraji leží zbytky rozbředlého sněhu, a tak silničáři dál řidičům doporučují zvýšenou opatrnost.

Sněžení na většině území kraje podle údajů Ředitelství silnic a dálnic odpoledne ustalo, na řadě míst se ale vyskytovaly sněhové přeháňky. Silničáři doporučovali opatrnost v podstatě na všech typech silnic, protože většinou byly ošetřeny chemicky, a ležel na nich rozbředlý sníh nebo jeho zbytky.

Rychlostní silnice byly většinou po chemickém ošetření mokré. Stejná situace byla i na dálnicích, které však byly většinou sjízdné bez omezení. Výjimkou byla pouze plzeňská dálnice D5.

Problémy hlásí Olomoucký kraj. Na rychlostní silnici R35 u Dolního Újezdu na Olomoucku se vpodvečer srazilo několik osobních aut. Podle hasičů i policistů se nehody obešly bez zranění. Silnice je s velkou opatrností průjezdná. Na tahu leží sníh a cesta je navíc kluzká. V regionu stále sněží, sníh komplikuje dopravu i na ostatních silnicích kraje.

"Nehody máme hlášeny ve směru z Olomouce na Ostravu od 290. do 295. kilometru. Je to v úseku za odbočkou na Kozlov až k tunelu. Jde především o ťukance či auta ve svodidlech, na místě máme dvě jednotky," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Libereckém kraji začalo sněžit před polednem a místy napadlo až 20 centimetrů sněhu.  Ve 13:00 museli silničáři pro kamiony uzavřít silnici 10 mezi Tanvaldem a Harrachovem. Na uzavřeném úseku silnice stojí v jednom směru přes 30 kamionů, částečně zablokovaly i Desnou. Další stojí ve směru od hraničního přechodu.

"Pro osobní a autobusovou dopravu je úsek sjízdný se zvýšenou opatrností," uvedl krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Na uzavřeném úseku silnice stojí šest kamionů, které nemohou vyjet stoupání na Kořenov. "Problémy očekáváme v obou směrech," dodal Pospíšil.

Blizard ve městě komplikuje především provoz automobilové dopravy.
Blizard ve městě komplikuje především provoz automobilové dopravy. | Foto: Thinkstock

U Slané na Semilsku se dopoledne srazil jeřáb hasičů s osobním autem, na místě zemřela osmašedesátiletá řidička osobního vozu. "Její zranění byla neslučitelná se životem. lékař mohl jen konstatovat smrt," uvedla krajská mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová.

Jako první na zasněžené vozovce havarovala se svým vozem seniorka. Poté přijel mnohatunový jeřáb, který po silnici 283 směřoval k jiné nehodě. "Náš řidič viděl z dálky havarované auto zasahující do komunikace, snažil se brzdit, ale na vozovce dostal smyk," uvedla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Hasiči zaklíněnou řidičku ze silně zdemolovaného auta vyprostili, pomoci ji už ale nemohli. Okolnosti nehody prošetřuje policie. "Dechová zkouška řidiče hasičů byla negativní," uvedl mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

"Stalo se přes 60 nehod, to je nevídaný počet. Když se stanou dvě desítky nehod, považujeme to za vyšší průměr," uvedla před 17:30 krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Kromě nehody na Semilsku se ale ostatní obešly bez vážnějších zranění.

I na hlavních silnicích leží vrstva sněhu, která může klouzat. Problémy mohou mít kamiony ve stoupáních i na dalších místech, jeden blokuje silnici 10 také v Loužnici na Jablonecku. Podle policie jsou zatím nehody hlavně na silnicích nižších tříd.

Silnice I/310 v Orlických horách: bílá tma a vyjeté koleje v souvislé vrstvě sněhu
Silnice I/310 v Orlických horách: bílá tma a vyjeté koleje v souvislé vrstvě sněhu | Foto: Zuzana Hronová

U Lomnice nad Popelkou havarovalo na silnici 286 osobní auto, vůz sjel po smyku mimo vozovku. Jen o pár kilometrů dál u Bradlecké Lhoty vázne ve stoupání tahač s cisternou. Další nehody jsou hlášeny ze silnice třetí třídy v Lučanech nad Nisou nebo Desné na Jablonecku a také v Bozkově na Semilsku.

Teploty v Libereckém kraji se pohybují jen těsně pod bodem mrazu. V Libereckém kraji by podle odhadu mělo spadnout do deseti centimetrů sněhu, v horách až 15. Motoristé by měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Také Pardubický kraj pokryl sníh. Na silnicích jej leží několik centimetrů, na kluzkých vozovkách přibývá dopravních nehod. Problémy mají i řidiči kamionů, jejichž vozy jen těžce zvládají stoupání v kopcích.

Na dálnici D11 u obce Praskačka byl  kvůli nehodě tří aut neprůjezdný levý jízdní pruh.

Další vozy se srazily například u Zámrsku na Orlickoústecku, v Poděbradské ulici v Pardubicích, v Luži na Chrudimsku nebo v Chotči na Pardubicku.

Foto: Kouzelná zima

Sněžení zkomplikovalo dopravu také na silnici I/37 mezi obcemi Trhová Kamenice a Lukavice na Chrudimsku. Řidiči kamionů mají ve stoupáních problémy a kolony aut brzdí provoz. Podobná je situace v kopci na výjezdu z Chrudimi směrem na Čáslav.

Zcela uzavřená byla zhruba od 12:00 silnice I/36 v obci Rohovládová Bělá na Pardubicku, kudy míří auta z Pardubic na dálnici D11. Na komunikaci stál vzpříčený kamion, řidiči museli místo objíždět po vedlejších cestách. Provoz byl obnoven asi v 15:00. Podle mluvčí krajské policie Jitky Vavřinové jel kamion na hodně sjetých, i když ještě vyhovujících pneumatikách.

Silničáři upozorňují na to, že se na některých místech kvůli větru vytvářejí sněhové jazyky. Řidiči s nimi musejí počítat v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové a Žamberku.

Kamiony váznou v kopcích

Sněžení už ztěžuje dopravu na silnicích Vysočiny. V kopcích váznou kamiony, přibývají dopravní nehody, a to i na dálnici D1.

Na dálnici D1 havarovala auta na 94. kilometru a na 155. kilometru. V Třebíči se střetla tři vozidla, ale nevznikla velká škoda. "Řidiči by měli jezdit pomalu a uzpůsobit jízdu tomu, že sněží a silnice jsou hůř sjízdné," upozornila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Na silnicích Vysočiny leží vrstva ujetého sněhu. Podle silničářů jsou zatím všechny komunikace s opatrností sjízdné. Sníh začal padat kolem 02:00 na Třebíčsku a na Žďársku, k ránu začalo sněžit i jinde v kraji. Stále mrzne.

Trvalé sněžení a mráz komplikuje dopravu také v Plzeňském kraji, zejména na jihu Plzeňska. Od rána bylo v regiony hlášeno 12 větších nehod, z toho polovina se zraněními. V regionu má sněžit večer i v noci a teploty se budou pohybovat od minus dvou stupňů Celsia výše.

Foto: Zuzana Hronová

Problémy hlásily po 15:00 také Klatovsko, Domažlicko a Tachovsko. Sdělili to dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiří Slapnička a operační důstojník krajských hasičů.

"Problémy jsou v prudkých stoupáních, zatáčkách a lesních úsecích. Trvale sněžit a mírně mrznout by mělo v regionu také v noci. Řidiči by měli jezdit všude velmi opatrně," uvedl Slapnička. Na hlavních silnicích je nyní většinou rozbředlý sníh, který ale může místy přecházet v ledovku. Krajská správa silnic má v terénu už od rána všechny sypače. V Plzni nejsou hlášené žádné vážné problémy.

"Od rána jsme vyjížděli k šesti dopravním nehodám se zraněními, většinou lehčím. Nejvíce jich bylo na jihu Plzeňska," uvedla mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková.

Po poledni se v této oblasti staly dvě rozsáhlejší kolize, v obou případech tří vozidel. Při první u Horní Lukavice skončili v nemocnici tři lidé, druhá u Životic na Nepomucku skončila bez zranění. Ráno po 06:00 se střetly dva osobní vozy na přivaděči u Rokycan a před 08:00 dva kamiony na sjezdu na Mýto na Rokycansku ve směru na Prahu. Nikdo se nezranil. Poblíž Kasejovic se po 13:00 převrátil nákladní vůz do strouhy. Po 16:00 havarovalo několik vozidel v Plzni na Doubravce.

Foto: Zasněžená Amerika po blizardu Nemo

Policie a hasiči se od rána nezastaví

Královéhradecký kraj zasáhlo husté sněžení. Policie v kraji do 14:00 evidovala téměř 60 dopravních nehod. V drtivé většině se obešly bez zranění. Záchranáři řešili pouze několik lehkých úrazů.

Kvůli sněžení v Polsku byl na přechodu v Náchodě pro kamiony asi na půl hodiny zastaven vjezd do Polska. Po poledni policie musela na čas uzavřít jeden jízdní pruh na silnici na výjezdu z Trutnova.

Foto: Zuzana Hronová

Řidiči při nehodách většinou nedodrželi vzdálenost mezi auty, nedobrzdili, jeli moc rychle či na kluzké vozovce dělali riskantní manévry. Většinou nehody skončily zničenými plechy.

K nehodám policie a záchranáři vyjížděli v celém kraji. Mezi Libřicemi a Lejšovkou na Hradecku havaroval autobus, který skončil v příkopu. Při příjezdu hasičů byli všichni pasažéři venku z autobusu, řidič utrpěl šok, uvedli hasiči.

V Černém Dole na Trutnovsku řidič osobního vozidla vyjel ze silnice a narazil do stromu. Ve voze se zranil jeden člověk, záchranáři ho odvezli do nemocnice. V Náchodské ulici v Trutnově se srazila tři osobní auta, zranili se dva lidé.

Problémy se sněhem mají zejména řidiči kamionů. Například v Dobrušské ulici v Novém Městě nad Metují ve stoupání uvázly dva kamiony. Vítr tam navíc začal tvořit sněhové jazyky.

Havarovalo se i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. Před 10:00 hasiči vyjížděli na 69. kilometr dálnice ve směru na Hradec Králové. Srazila se tam dvě osobní vozidla a dvě dodávky. Střet se obešel bez zranění, nehoda zablokovala jeden jízdní pruh dálnice.

 

Právě se děje

Další zprávy