Zástupkyně Kliniky musí exekutorovi zaplatit téměř tři sta tisíc jako odměnu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2019 22:09
Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290 000 korun jako odměnu za vyklizení budovy. O rozhodnutí soudu ve čtvrtek informovali zástupci Kliniky na svém facebookovém účtu. S rozhodnutím soudkyně nesouhlasí a chtějí proti verdiktu podat ústavní stížnost.
Exekutor Ivo Luhanovi při vyklízení Kliniky.
Exekutor Ivo Luhanovi při vyklízení Kliniky. | Foto: Václav Junek

O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat.

"Soud rozhodl o první části exekuce - odměně pro exekutora (290 400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996 872 Kč) bude následovat," uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Podle člena kolektivu Kliniky Jakuba Orta spočítal exekutor svou odměnu tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. "Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost," cituje Orta facebook Kliniky. To, že exekutor vyžaduje vysokou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, považuje Ort za akt politické represe.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430 000 korun a zmrazil jí výplatu v práci.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360 000 korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.

Aktivisté odmítli vyklidit Kliniku, exekutor se dovnitř dobýval beranidlem

Aktivisté odmítli vyklidit Kliniku, exekutor se dovnitř dobýval beranidlem | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy