Zastupitelství zastavilo stíhání Horáka a Paška v kauze IZIP

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 4. 2014 15:18
Trestní stíhání bylo zastaveno kvůli jeho předčasnosti, policie se vrátí k vyšetřování.
Pavel Horák.
Pavel Horák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo stíhání exředitele VZP Pavla Horáka a ředitele firmy IZIP Jiřího Paška.

Oba muži byli původně obvinění v kauze IZIP, která se týkala smlouvy o nákupu nových pojištěnců mezi firmou a pojišťovnou.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání ze 7. listopadu 2013 bylo zrušeno z důvodu jeho předčasnosti," řekl serveru iDNES.cz dozorující státní zástupce Pavel Prygl.

Usnesení podle jeho slov zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství s ohledem na stížnost obou stíhaných mužů.

"Po přezkoumání věci jsme neshledali podmínky a důvody k zahájení trestního stíhání konkrétních osob," dodal mluvčí NSZ Petr Malý.

"Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, nebudeme k případu sdělovat bližší podrobnosti," uvedl Malý.

Případem se tak bude znovu zabývat protikorupční policie.

Policie obvinila Horáka a Paška vloni na podzim. Na účet firmy IZIP přibylo podle zmíněné smlouvy z roku 2008 580 milionů korun bez DPH za získání nových klientů. Muži čelili obvinění, že byla smlouva uzavřena neoprávněně.

Za pletichy při veřejné soutěži Horákovi i Paškovi hrozilo až osm let vězení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy