Zástupci Kliniky, které hrozí vyklizení, jednali se SŽDC. Vyjasnili si své postoje

ČTK ČTK
17. 10. 2018 16:14
Správa železniční dopravní cesty je majitelem budovy, kterou aktivisté obývají proti vůli jejího vedení.
Autonomní centrum Klinika.
Autonomní centrum Klinika. | Foto: Adam Hecl

Praha - Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika, kterému hrozí vyklizení budovy v Jeseniově ulici v Praze 3, se v úterý setkali s generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Správa je majitelem budovy, kterou aktivisté obývají proti vůli jejího vedení. Na schůzce si strany vyjasnily své postoje, informovala mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. K obsahu schůzky se s ohledem na další možná jednání nechtěli vyjádřit ani zástupci Kliniky.

"Včera (v úterý) se generální ředitel setkal se zástupci Kliniky, vyhověl tak jejich žádosti o schůzku. Jednání bylo o vzájemném informování," řekla Šubová. Více schůzku komentovat nechtěla.

SŽDC bude trvat na vyklizení budovy

Do rozhodnutí Nejvyššího soudu, které padlo na začátku října, byl pozastaven výkon exekuce na vyklizení budovy. Na začátku tohoto týdne Šubová řekla, že SŽDC se obrátí na soudem stanoveného exekutora a bude trvat na vyklizení budovy.

Na facebookovém profilu aktivisté minulý týden oznámili, že chystají ústavní stížnost. Podle nich by mohla mít odkladný účinek. Rekonstrukce domu pro kanceláře geodetů je podle aktivistů ekonomicky nevýhodná. Za hlavní argument pro setrvání v budově považují činnost autonomního centra, které je podle nich místem svobody, solidarity a alternativy. Klinika pořádá přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy. V minulosti se stala terčem útoku žhářů, zřejmě ze strany extremistů, policie případ odložila kvůli důkazní nouzi.

Loni v lednu soud rozhodl, že aktivisté musí budovu vyklidit a uvolnit majiteli. Rozhodnutí potvrdil o několik měsíců později odvolací pražský městský soud a aktivisté měli budovu opustit do poloviny října. Klinika zůstala stále v provozu a aktivisté se dovoláním obrátili na Nejvyšší soud, který v únoru odložil výkon soudního nařízení o vyklizení budovy do doby, než rozhodne ve věci sporu. Odklad platil do zamítnutí dovolání, které podle justiční databáze padlo 2. října.

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014. Platnost smlouvy o výpůjčce, kterou poté se státem uzavřeli, už vypršela. SŽDC získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Do objektu chce po rekonstrukci přestěhovat část svých zaměstnanců. Proto se soudně domáhala vyklizení.

Aktivisté se bránili tvrzením, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy a že státní organizace s budovou nakládaly nehospodárně. Chtěli se dohodnout na užívání budovy alespoň do její plánované rekonstrukce. Podle verdiktu pražských soudů byla smlouva o výpůjčce na dobu určitou a aktivisté neměli žádný pevně daný nárok na její prodloužení.

 

Právě se děje

Další zprávy