Zastavené příběhy z Olomoucka. Co mohou prověřovat žalobci, kteří zadrželi Langera a spol.?

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 10. 2015 18:03
Příčina úterního zátahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, v jehož sítích skončili olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, několik vysoce postavených policistů a bývalý ministr vnitra Ivan Langer, zatím stále nebyla objasněna. Podle trestných činů, které žalobci vyjmenovali, jde pravděpodobně o vynášení informací od policie či zametání kauz. Deník Neovlivní.cz uvedl, že jedním z nich je případ, kdy se olomoucký hejtman pokusil uplatit náměstka krajského policejního ředitele, aby odložil prověřování možného dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu Lazce. Server Aktuálně.cz se pokusil zmapovat, o jaké další případy by mohlo jít.
Ivan Langer v doprovodu policistů.
Ivan Langer v doprovodu policistů. | Foto: ČTK

Olomouc - Policisté i žalobci stále mlčí o tom, co je příčinou úterního zátahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, v jehož sítích skončilo několik vysoce postavených policistů i jejich někdejší šéf – bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Jen obecně uvedli, že kauzu otevřeli kvůli podezření z trestného činu podplácení, zneužití pravomocí a z přijímání úplatku.

A vše nasvědčuje tomu, že podezřívají několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým.

Online deník Neovlivní.cz přitom již s odkazem na informace z příkazů k domovním prohlídkám zmínil první konkrétní případ: Mezi zadrženými je i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). Policie jej prý zadržela kvůli tomu, že se pokusil uplatit náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece, aby odložil podezření na zneužití dotací na jezdecký areál Lazce. Policie totiž nahrála jejich schůzku, na níž Kadlec Rozbořilovi odpověděl, že mu vyhoví na přání olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. I ten byl v úterý podle médií mezi zadrženými.

Sama policie nechce zatím cokoliv komentovat, bližší informace má uvolnit ve čtvrtek ráno.

Bez hokejistů, ale s dluhy

Dalším případem, který může být v hledáčku policistů, může být vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc

Trestní oznámení na vyvedení více než pěti set hráčů z hokejového klubu HC Olomouc do nově založeného HC Mora Olomouc podával Bohdan Nerušil, který zastupuje občanské sdružení HC Olomouc. To je menšinovým akcionářem původního stejnojmenného hokejového klubu.

Nerušil tvrdí, že klub tak byl vytunelován většinovým majitelem klubu Jiřím Dopitou, protože klub přišel o majetek v podobě práv k hráčům a zůstaly mu jen dluhy. Policie však jeho trestní oznámení v létě odložila.

On sám přitom netuší, zda se současná kauza, v níž figuruje exministr Ivan Langer, týká právě jeho případu.

"V životě jsem s nimi nepřišel do styku a ani nevím, že by se o hokej zajímali," říká Nerušil na adresu Langera i jeho známého Ivana Kyselého. A stejně tak podle něj kolem vyšetřování klubu nezaznamenal jména policistů, která v souvislosti s podezřením padla.

27 milionů za projekty na nic

Druhým případem, který se v této souvislosti zmiňuje, je projekt na výstavbu aquaparku v Jeseníku. Mikroregion Jesenicko za něj utratil 27 milionů korun – jenže se ani nekoplo do země. Uvedené peníze spolkla jen projektová příprava. Když byly projekty údajně hotové, tak město Jeseník, které aquapark připravovalo, zjistilo, že už nemá peníze na samotnou stavbu.

"Udělali úplně zbytečný projekt. Museli dopředu vědět, že ty peníze nebudou mít," rozčiluje se bývalý starosta sousední České Vsi Jindřich Jermář. Jeho obec původně sama chtěla o část peněz požádat, aby rekonstruovala vlastní bazén – ale nakonec žádost stáhla právě ve prospěch Jeseníku.

Jermář proto dával trestní oznámení a policie zastupitele Jeseníku v čele s tehdejším starostou za ODS Petrem Procházkou prověřovala pro podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. Letos v létě však případ odložila.

"Vyšetřovatel mi řekl jen to, že to odhlasovali zastupitelé," konstatoval Jermář, který nyní chce proti odložení případu podat stížnost ke státnímu zástupci. "Nic pořádně nevyšetřili," dodává Jermář.

Zakázky pro kamarády

Třetí odložený případ, na který deník Aktuálně.cz narazil, se týkal dokonce samotného Krajského úřadu v Olomouci, kde policisté v úterý také zasahovali. Jeho zaměstnankyně Olga Hrabalová totiž již před několika lety upozornila na předražené zakázky, které zadávali zaměstnanci tiskového odboru Ivo Heger a Tomáš Kocych svým známým.

Když na to její tehdejší nadřízení nereagovali, tak nakonec sama podala i trestní oznámení, to ale policie loni na jaře odložila. Poté podal nové trestní oznámení současný hejtman Jiří Rozbořil, ale s podobným výsledkem. Podle policie se první z úředníků trestného činu sice zřejmě dopustil, ale je to prý již promlčeno. Paradoxně sám Rozbořil nakonec patří mezi nynější zadržené.

 

Právě se děje

Další zprávy