Zastavárny budou mít otevřeno i v noci

ven
2. 5. 2006 16:00
Praha - Prezident Klaus vetoval komunistický návrh zákona, který zakazoval v noci přijímat a prodávat zboží v zastavárnách. Uvnitř ANKETA.
Václav Klaus vetoval zákon o omezení prodejní doby v zastavárnách a barech.
Václav Klaus vetoval zákon o omezení prodejní doby v zastavárnách a barech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Je to kandidát na nejhorší zákon roku," vzkázal prezident poslancům.

Omezí kriminalitu omezení prodeje?

Zákon měl ztížit a omezit prodej kradeného zboží v nočních hodinách. Pětačtyřicet poslanců KSČM, ČSSD, KDU-ČSL i US-DEU chtělo normou zakázat nákup a prodej v zastavárnách a bazarech v době od deseti hodin večer do šesti hodin do rána.

Od nařízení si slibovali snížení počtu krádeží především v Praze, kde je počet drobných krádeží nejvyšší v republice a také velké množství bazarů, kde lze kradené zboží prodat.

Obchodníkovi, který by toto nařízení porušil, hrozila padesátitisícová pokuta, při opakovaném porušení i stotisícová. Proti schválení zákona se postavili především poslanci ODS.

Ve sněmovně i v Senátu však zákon těsnou většinou prošel.

Předpokládá se, že o zákonech vrácených Senátem či prezidentem by poslanci měli hlasovat na mimořádné schůzi krátce před volbami, někdy kolem 23. května.

Nejkratší zákon k ničemu

Zákon, který má pouze tři paragrafy, je jedním z nejkratších zákonů, které kdy byly v České republice schváleny. Klaus ho vrací především z legislativních důvodů.

"Termíny jako noční doba nebo bazar užité v zákoně jsou právnímu řádu neznámé. Navíc je zákon první normou tohoto typu, která upravuje "otevírací dobu", což je mimořádným precedentem. Navíc pochybuji, že by zákon dosáhl požadovaných účinků," píše Klaus ve svém dopise předsedovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi.

Problematikou použitého zboží by se podle něj měl zabývat především živnostenský zákon.

Policie ČR. Ilustrační fotografie.
Policie ČR. Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

O funkčnosti zákona pochybovali i mnozí poslanci a senátoři. Hlavně občanští demokraté tvrdili, že zasáhnout proti kriminalitě tohoto druhu by měla především policie, a návrh zákona označili za populistickou snahu vyhovět veřejnosti. Policie má podle nich již nyní k ruce novelu živnostenského zákona, který nutí evidovat zboží i jejich prodejce, což by mělo usnadnit pozdější identifikaci kradených věcí i zlodějů

"Policie musí dělat větší kontroly v těchto provozovnách a více využívat příslušných ustanovení živnostenského zákona," uvedl senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Zákon o otevírací době v zastavárnách je čtyřiadvacátou normou, kterou prezident od svého nástupu do funkce vetoval. Zatím jen dvakrát uspěl a poslanci jeho veto nepřehlasovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy