Zastav se, rozhlédni se, poslouchej. Děti neumí přejít

ČTK Zuzana Hronová ČTK, Zuzana Hronová
16. 11. 2013 12:55
Jen za poslední týden došlo v ulicích Hradce Králové ke třem střetům dítěte s autem.
Policejní auto a vozidlo záchranné služby před stanicí metra Jiřího z Poděbrad.
Policejní auto a vozidlo záchranné služby před stanicí metra Jiřího z Poděbrad. | Foto: Aktuálně.cz

Hradec Králové -  Když ve středu 13. listopadu chlapec přebíhal od školy silnici mimo přechod a ocitnul se pod koly Škody Fabie, šlo již o třetí podobnou nehodu jen za listopad a jen v Hradci Králové. Policisté již začínají být zoufalí a důrazně nabádají rodiče.

Tyto případy mají dvě zásadní věci společné: dítě přechází mimo přechod, navíc se nerozhlédne.

"Dne 6. listopadu 2013 v 07:45 došlo v ul. Dvorská v Hradci Králové k dopravní nehodě. Nezletilá chodkyně zde měla náhle vstoupit do vozovky v době, kdy z její levé strany po hlavní silnici přijížděla řidička s osobním vozidlem zn. Nissan Primera. Došlo ke střetu, při kterém upadla 7letá dívenka na vozovku. Na místo byla přivolána  RZS, která ji odvezla s lehkým zraněním do nemocnice.  Chodkyně podle zjištění neužila přechodu pro chodce přesto, že ten byl od místa vstoupení do vozovky vzdálen 32 metrů," psala minulý mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

O pouhé dva dny později se příběh opakoval.

"Další nehodu za účasti dítěte vyšetřují v těchto dnech hradečtí policisté. K nehodě došlo dne 8. listopadu 2013 v ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové, kde nezletilá chodkyně přecházela čtyřpruhovou vozovku mimo vyznačený přechod pro chodce. Aniž se zřejmě řádně přesvědčila, zda může přejít, vběhla do jízdní dráhy řidiči osobního vozidla zn. Ford Fiesta, který přijížděl zprava.  Při střetu s vozidlem utrpěla 11letá dívenka těžké zranění, se kterým byla převezena záchranáři do nemocnice," informovala mluvčí média.

Již tehdy apelovala na rodiče, aby své děti nezapomínali opakovaně poučit, jak se mají chovat, pokud se ocitnou na ulici bez jejich doprovodu. Smutné sérii však nebyl konec. O pět dnů později skončil v Hradci Králové pod koly auta další nepozorný školák.

"Dne 13. listopadu 2013 v 17:00 došlo v Hradci Králové - Ruseku, v ul. Černilovská, k vážné nehodě. Nehoda se stala před přechodem pro chodce u místní školy. Třináctiletý chlapec, který zde přecházel vozovku mimo vyznačený přechod, zde pravděpodobně vběhl před přijíždějící osobní vozidlo zn. Škoda Fabia. Chlapec měl přejít nejprve komunikaci, poté se otočit zpět a zřejmě bez rozhlédnutí vběhnout do silnice. Při střetu se chodec dostal na kapotu vozu a poté upadl na vozovku. S vážným zraněním byl následně převezen do nemocnice," sdělila mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

A znovu apelovala na rodiče, aby své děti důkladně poučili. Policie nabízí rodičům manuál BESIPu, jak své děti vést k bezpečnému pohybu v dopravním provozu.

Malý školák je ohrožený druh. Učí se samostatnosti

Nejohroženější skupinou je v tomto ohledu malý školák. Začátek povinné školní docházky je totiž pro dítě jednou ze zásadních změn v jeho životě. Jednou z nich je i to, že se musí více pohybovat v dopravě samostatně. Nejprve nacvičenou cestou z domova do školy a zpět, poté do různých zájmových kroužků, za sportem či za kamarády.

Jak tedy zní šestice klíčových rad pro děti ve věku 7-10 let?

Nejdříve přemýšlej - najdi bezpečné místo k přecházení.

Zastav se - zastav se na okraji chodníku.

Používej oči a uši - nejprve se rozhlédni a poslouchej.

Čekej, dokud není čas k bezpečnému přecházení vozovky - nechej přejet veškerá vozidla.

Znovu se rozhlédni a poslouchej a teprve potom přejdi nejkratší trasou vozovku.

Bezpečně přejdi - celou dobu sleduj dopravu a poslouchej.

"Tyto zásady s dítětem procvičujte v klidném dopravním prostředí, například v obytných zónách. Postupně dítě nechte přecházet samostatně a kontrolujte jeho chování. Najděte bezpečnou cestu pro dítě do školy a ze školy. Tuto trasu s dítětem několikrát projděte a upozorněte jej na případná nebezpečí. Učte své dítě, aby slepě nenásledovalo při přecházení vozovky ostatní děti," radí materiál BESIPu.

Jako chodec se dítě v tomto věku účastní dopravy stále častěji. Vzhledem ke své výšce je ale také jedním z nejohroženějších účastníků. Navíc se stále učí odhadovat rychlost přijíždějících vozidel, učí se orientovat v provozu. ´

Policisté i experti na bezpečnost silničního provozu přidávají ještě jednu radu: "Vysvětlete také dítěti zásadu vidět a být viděn. Oblékejte ho do pestrého oblečení a  používejte retroreflexivní prvky na dětském oblečení."

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy