Napíšeme premiérovi, ať odvolá Rakušana, uvedla šéfka poslanců ANO Schillerová

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 8. 2022 12:28
Poslanecký klub hnutí ANO zašle otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), v němž požádá o výměnu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. V pořadu Partie na CNN Prima News to v neděli řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Vyvolání hlasování o nedůvěře kabinetu v Poslanecké sněmovně nevyloučila.
Foto: Jakub Plíhal

Předseda ANO Andrej Babiš už v sobotu v komentáři pro Mladou frontu DNES ze svého holdingu Agrofert avizoval možnost vyvolání hlasování o nedůvěře, pokud Fiala Rakušana neodvolá. Fiala reagoval, že Babišem naznačené hlasování na něj dělá dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. Rakušan odstoupit odmítá.

Opakované kontakty s Redlem stíhaným v korupční kauze Dozimetr podle ANO diskvalifikují Mlejnka pro funkci v čele rozvědky, jež podléhá právě Rakušanovu resortu. "Příští týden o tom budeme jednat. Předpokládám, že od nás odejde otevřený dopis panu premiérovi, aby situaci neprodleně řešil a provedl výměnu na postu ministra vnitra," uvedla Schillerová v Partii.

Ministr vnitra už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl. Protože šlo o pracovní kontakty, nevadí mu. Podle ministra je Mlejnek profesionál s úctyhodným kariérním profilem. Z pohledu Rakušana navíc není důvod, aby kontakt s problematickou osobou někoho automaticky diskreditoval. Mlejnka odvolá ve chvíli, kdy nezíská povinnou prověrku na nejpřísnější stupeň.

Styky Mlejnka s odsouzeným korupčníkem

O situaci chtějí s Rakušanem mluvit příští týden i Fiala a další koaliční lídři. V pořadu Partie to potvrdila i šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která předpokládá, že pokud by cokoli bránilo Mlejnkovi získat bezpečnostní prověrku, tak by ji nezískal. Mlejnek má zatím bezpečnostní osvědčení na druhý nejpřísnější stupeň.

Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Opoziční ANO a SPD mají ve dvousetčlenné sněmovně 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108. Premiér ministry přímo neodvolává, podle ústavy navrhuje jejich odvolání prezidentovi.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. Mlejnek tehdy pracoval ve firmě Techniserv, která podniká v oblasti bezpečnostních technologií. Často se uchází o státní zakázky. Mlejnek podle svých slov u nyní obviněného lobbisty poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Aktuálně.cz v pátek upozornilo, že Mlejnek se rovněž osobně zná s bývalým policistou Luďkem Vokálem odsouzeným za korupci a únik informací od policie. Mlejnkova žena s ním pět let podnikala v oblasti ochrany proti odposlechům. Společný byznys měli ještě v době, když vláda letos v červnu rozhodla o Mlejnkově jmenování do čela rozvědky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, opatření dosáhne 200 miliard eur

Německá vláda podpoří regulaci cen plynu zvláštním stabilizačním fondem až za 200 miliard eur, zruší i nový poplatek za obstarání plynu, řekl Scholz.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy