Počet balíků narostl o 120 procent, přepravci jsou už teď na maximu, varují eshopy

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 12:45
Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období zvýšilo až o 120 procent. Největší nápor eshopy čekají od pondělí 11. prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Kapacity kurýrních firem jsou již nyní, dva týdny před Štědrým dnem, na maximu, což se projevuje ve zpožďování zásilek. Vyplývá to z ankety mezi internetovými obchodníky. Některé objednávky přicházejí až s týdenním zpožděním. Největší nápor se čeká od pondělí 11. prosince.

Mall.cz eviduje problémy s kapacitami přepravců. "Proto také všechny naše zákazníky vybízíme k využívání našich výdejních míst. Naše provozovny zároveň zavážíme vlastní páteřní přepravou, díky čemuž má zákazník jistotu doručení zboží v požadovaném termínu," uvedl mluvčí Jan Řezáč. Například v Praze e-shop zaváží čtyřikrát denně.

"Kapacity přepravních společností jsou již nyní na maximu, což v případě některých z nich vyústilo v první problémy během týdenní výprodejové akce Black Friday. Ten největší nápor je přitom čeká - dle našich očekávání přijde v týdnu od 11. do 17. prosince," uvedl marketingový ředitel CZC.cz Milan Duda.

Zpoždění až pět dní v některých regionech je podle mluvčí Datartu Ivy Pavlouskové každoroční předvánoční realitou u všech přepravců. "Naše logistika v tuto chvíli nápor stíhá, protože máme mnoholeté zkušenosti s vánoční sezónou. Nyní expedujeme denně desítky tisíc kusů zboží v nonstop režimu," dodala.

Podle internetové platformy Clever Monitor, která zajišťuje obchodní a logistické procesy pro desítky e-shopů, na vině nejsou pouze dopravci, ale také provozovatelé internetových obchodů. "Nijak totiž nepoužívají funkce plánování logistiky. Navíc ani v tak nabitém a exponovaném čase, jako je prosinec. Pokud se totiž plánují kampaně manuálně, musíme počítat i s možností problémů s doručitelností," uvedl šéf vývoje inovací Clever Monitor Lukáš Hakoš.

Kurýrní služba DPD s odkazem na problémy s doručováním u konkurence a vysoký příliv nových zákazníků přijala opatření, podle něhož do konce prosince nepřijímá nové zákazníky a reguluje balíčky s platbou v hotovosti u stávajících klientů. Ti mohou za své zásilky zaplatit pouze bankovním převodem. Opatření má usnadnit činnost výdejních míst a předejít možnému přetížení před Vánoci.

Část obchodníků se na začátku předvánoční sezony potýká s nedostatkem brigádníků a sezónních zaměstnanců, kteří obvykle pomáhají zejména ve skladech. Některé obchody poslaly do skladů i úředníky z centrály.

E-shopy letos čekají rekordní vánoční tržby až 38 miliard korun. Posledním dnem, kdy je možné objednat zboží z e-shopu, aby dorazilo do Štědrého dne, je pondělí 18. prosince. Při objednávce v tento den garantuje doručení 90 procent internetových obchodů. O den později slibuje včasné dodání 74 procent e-shopů. Vyplývá to z údajů srovnávače cen Heureka.cz.

"Do toho, jestli zboží dorazí včas nebo ne, vstupuje v období vánoční špičky mnoho faktorů, včetně počasí. Navíc letošní rok bude opět rekordní. Čekat s objednávkou do poslední chvíle se nemusí vyplatit, dárek pod stromeček, který dorazí až po Vánocích, není úplně příjemný zážitek," dodal šéf Heureky Tomáš Braverman.

Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

Už teď je jasné, že objem doručených zásilek překoná loňský rok. Vyplývá to z aktuálních informací firem.

"Vzhledem ke zvýšenému počtu přepravovaných zásilek tedy může docházet i k prodloužení jejich dodací doby. Česká pošta však dělá vše pro to, aby byla co nejkratší. Ať už přijímáním brigádníků či vzájemnými výpomocemi zaměstnanců napříč celým podnikem," řekl ČTK Ivo Vysoudil z tiskového oddělení České pošty. Podnik od září začal nabírat zhruba 3000 brigádníků a posílil počty zaměstnanců na přepážkách včetně víkendového provozu.

Pošta loni v největší špičce 19. prosince odbavila 328.700 balíků, letos tento výsledek překonala o 13.000 kusů již 20. listopadu. V běžném dni, například v květnu, doručuje denně kolem 152.000 balíků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy