Zasáhněte, vyzvala TOP 09 Sobotku s Chovancem. Strana žádá k policii zvláštní vyšetřovací komisi

Domácí Domácí
21. 6. 2016 18:11
Podle TOP 09 je situace v policii pokusem o puč. Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem by proti němu měli zasáhnout ustanovením parlamentní vyšetřovací komise, říká šéf strany Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - TOP 09 vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku a ministra vnitra Milana Chovance, aby situaci v policii nechali prošetřit zvláštní parlamentní komisí. "TOP 09 je přesvědčena, že nikdy dříve nebyl vážnější důvod pro ustavení zvláštní parlamentní komise," uvedla strana v usnesení, který za výkonný výbor podepsal předseda Miroslav Kalousek.

Situace je podle opoziční strany pokusem o puč uvnitř policie, který ohrožuje bezpečnost země. Porušování pravidel vedlo v historii k diktatuře, uvedla strana. Podle TOP 09 musí vládní představitelé trvat na dodržování pravidel právního státu, uvedlo vedení strany na úterní tiskové konferenci.

Podle Kalouska není možné, aby se policisté veřejně obviňovali. "Trestní řád hovoří jasně. Jestliže se policista či vyšetřovatel se setká s podezřením na možnou trestnou činnost jiného policisty, pak neprodleně tuto záležitost předá Generální inspekci bezpečnostních sborů. Policista, který to nejdříve vykřičí například do televize a pak na půdě Poslanecké sněmovny, to může tisíckrát myslet dobře, ale tvoří si vlastní pravidla, a od toho tady není," tvrdí Kalousek, podle něhož by měl premiér takové chování policistům "zarazit".

"Stojíme nyní opravdu na rozcestí, jde o podstatu našeho státu, republika stojí na právu a pravidlech, jinak to je zdivočelá banda," doplnil Karel Schwarzenberg.

Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v pondělí pro Českou televizi uvedl, že chce před výbor pro bezpečnost přednést závažné důkazy o možném propojení policie na lidi z kriminálního prostředí. Místopředseda výboru Bronislav Schwarz (ANO) svolal výbor na čtvrtek.

Šlachta odchází do civilu k poslednímu červnu, nesouhlasí s reorganizací celostátních policejních útvarů. Kvůli přeměně policie bude ve středu jednat s prezidentem Milošem Zemanem ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš. Zeman se poté o den později k situaci vyjádří na tiskové konferenci, kterou svolal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy