Zásah u šéfa ÚOHS Rafaje byl v pořádku, potvrdilo Nejvyšší státní zastupitelství

ČTK ČTK
20. 5. 2019 13:40
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) neshledalo pochybení v postupu dozorového státního zastupitelství při policejním zásahu v kanceláři a domě předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, potvrdil mluvčí NSZ Petr Malý. Rafaj si na postup vyšetřovatelů stěžoval. Příkazy soudu podle něj neobsahovaly téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.
Šéf ÚOHS Petr Rafaj.
Šéf ÚOHS Petr Rafaj. | Foto: ČTK

Policie zasahovala kvůli podezření z korupce v mýtném tendru na počátku března na několika místech, mimo jiné v antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch, v bytě místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka i v Rafajově domě. Zatím nikoho ve věci neobvinila.

"Nejvyšší státní zastupitelství podání vyhodnotilo zčásti jako podněty k výkonu dohledu, přičemž z hlediska vytýkaných vad NSZ neshledalo v postupu dozorového Vrchního státního zastupitelství v Olomouci pochybení. Další část podání byla vyhodnocena jako žádost o přezkoumání postupu policejního orgánu a tuto část NSZ postoupilo Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které je k tomuto přezkoumání příslušné," uvedl Malý.

"Stížnostmi na postup policejního orgánu v této věci se průběžně zabývám, ale podrobnější informace s ohledem na stadium trestního řízení nemohu sdělovat," řekl dozorující státní zástupce Radek Mezlík serveru Seznam.cz, který dnes na rozhodnutí státního zastupitelství upozornil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. Deník Právo uvedl, že policisté u Rafaje zajistili i zhruba dva miliony korun, které měl šéf ÚOHS po menších částkách zastrčené v obálkách ve skříni nebo v šatníku.

Rafaj odmítl, že by dělal rozhodnutí ve prospěch některé z firem, která se tendru na mýtný systém účastnila.

V soutěži na nového provozovatele mýta loni zvítězilo konsorcium společností CzechToll, které patří do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a společnosti SkyToll. Uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy