Zapomeňte na fit lídry. Jen chodí a protežují klobásy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 5. 2010 14:00
Aktuálně.cz se politických lídrů zeptalo na životní styl. Paroubek prozradil, že dělá sestavu čínských cviků
Jiří Paroubek navštívil v rámci kampaně fotbalový stadion v Ústí nad Labem. "Fotbal jsem si zahrál naposledy jako premiér," zavzpomínal.
Jiří Paroubek navštívil v rámci kampaně fotbalový stadion v Ústí nad Labem. "Fotbal jsem si zahrál naposledy jako premiér," zavzpomínal. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jsem fit a mám sílu vás vést.

Zatímco volební kampaně na západ od českých hranic vysílají za voliči vzkazy o kondici a zdravém životním stylu lídrů, v Česku takové hodnoty neprorazily.

Nový britský premiér David Cameron podle četnosti televizních záběrů více běhá než chodí, francouzský prezident Nicolas Sarkozy běhá tak moc, až kvůli tomu nedávno skončil v nemocnici a americký prezident Barack Obama si hodinu v posilovně vyšetří  i při zahraničních cestách.

V Česku jsou časy, kdy kampani vládli tenista Václav Klaus nebo běžec Vladimír Špidla, pryč. I když strany podporu sportu mají v programech, jejich lídři přiznávají, že během kampaně to jde se sportem a zdravím životním stylem s kopce.

"Teď opravdu nestíhám sportovat několikrát týdně," říká lídr ODS Petr Nečas

Jiří Paroubek se prý sportovat snaží, ale během kampaně také nestíhá. "Když času moc nemám, "sportuji" alespoň v podobě dlouhých procházek s pejskem a s rodinou. Také doma cvičím soustavu čínských cviků," vypočítává Paroubek.

Klobása příkladem

Češi by přitom pozitivní vzory ve zdravé stravě a sporu potřebovali - v rakovině tlustého střeva má Česko dlouhodobě evropský primát, na kardiovaskulární choroby u nás každý rok zemře na šedesát tisíc lidí.

Strany ve svých programech chtějí zvýhodnit lidi, kteří zdravě žijí a pečují o své zdraví. Na mítincích ale například dvě největší partaje dopřávají svým voličům velmi nezdravé pohoštění. ČSSD na mítincích nabízí opečené klobásy a koláče, ODS hamburgery a cukrovou vatu. Výživoví experti na takovém menu nenajdou pozitivního nic.

Lépe na tom se sportem nejsou ani zástupci dalších stran, s jednou výjimkou. Tou je šéf lidovců Cyril Svoboda, sport neomezil ani před volbami. "Každé ráno běhám, i během kampaně."

Poslanec a horolezec Ondřej Liška.
Poslanec a horolezec Ondřej Liška. | Foto: Ludvík Hradilek

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyznává podobný pohyb jako Jiří Paroubek. Jako pravidelný sport bere procházky se psem. "Betynka se nedá ošidit ani během kampaně. Ven spolu chodíme třeba ráno v pět a večer i po desáté večer," říká Filip.

Pohyb v kampani? Letos jen Liška

I čeští voliči už ale mají se sportovními kampaněmi nějakou zkušenost. 

"Letos se sport v kampaních v podstatě neobjevuje, ale i u nás ODS třeba jezdila na kole," připomíná politoložka a odbornice na volební kampaně Anna Matoušková loňskou cyklokampaň bývalého premiéra Mirka Topolánka Léto s Topolem. "Mimochodem i na českém úřadu vlády je posilovna, ale nevím, jestli do ná někdo chodí."

Jedinou výjimkou je pro letošek šéf Strany zelených Ondřej Liška, který v rámci předvolební akce vylezl na obří plakát v centru Prahy. S nápadem prezentovat se jako muž, který dokáže překonávat vrcholy, ale nebyl první. Jako "primátor a horolezec" se prezentoval už Pavel Bém v roce 2006.

A jak lídr zelených popisuje svůj vztah ke sportu? "Sportuji celkem pravidelně s výjimkou volební kampaně, kdy na to zkrátka není čas. Jinak běhám, jezdím na kole, lyžuji, horolezím," říká Liška s tím, že i během kampaně jezdí i po městě co nejvíc na kole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy