Zaplatíme seniorům i dražší vakcínu proti pneumokokům, ohlásila VZP. Ale zkoumá, zda se vyplatí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
25. 1. 2016 20:17
Všeobecná zdravotní pojišťovna začne seniorům hradit dražší vakcínu proti pneumokokům. Očkování zaplatí ze svého preventivního fondu. Současně si ale nechá zpracovat analýzu, jestli se očkování drahou vakcínou skutečně vyplatí. Dražší vakcínu seniorům doporučují vakcinologové, levnější varianta je podle nich pro starší lidi nedostatečně účinná - musí se proto aplikovat několikrát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Senioři už si nebudou muset připlácet na vakcínu proti pneumokokům. Všeobecná zdravotní pojišťovna jim ji plně zaplatí z preventivního fondu. Dohodla se na tom správní rada pojišťovny. Současně si ale nechá zpracovat analýzu, jestli se očkování drahou vakcínou skutečně vyplatí.

Doposud si museli důchodci na očkování proti pneumokoku připlácet. A to přesto, že od září loňského roku platí zákon, podle kterého mají mít vakcínu hrazenou z pojištění.

Zdravotní pojišťovny totiž uvolnily peníze jen na levnější variantu vakcíny s názvem Pneumo 23, která je na trhu déle a doporučuje se na očkování dětí. Stojí 330 korun. Dražší vakcínu Prevenar 13, která vyjde na 1600 korun, pojišťovny platit odmítly. Rozhodly se tak proto, že ministerstvo zdravotnictví nevydalo žádný metodický pokyn, který by očkování seniorů upravoval. A lékový ústav stanovil úhradu právě jenom levnější vakcíně.

Je levnější, ale nefunguje

Jenomže podle odborníků je levnější varianta pro seniory nevhodná. Nefunguje u nich. Lékaři jim proto běžně vpichují dražší látku. Pacienti si ovšem na ni musejí přidat ze svého.

"Levnější polysacharidová vakcína je kvůli své konstrukci u malých dětí do dvou let věku a u seniorů neúčinná," vysvětluje profesor Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

Důvod je podle něj ten, že děti i senioři mají slabý imunitní systém – dětem ještě dostatečně nevyzrál a seniorům už se oslabil. "Obě tyto skupiny proto dostávají konjugovanou vakcínu, která je jinak postavená a která umí oslabený imunitní systém lépe aktivovat," doplňuje profesor Chlíbek.

Podobně se vyjádřila i Národní imunizační komise, podle které by se měly u seniorů obě vakcíny kombinovat. Samotná polysacharidová vakcína ani podle ní nestačí. Musela by se seniorům vpíchnout několikrát.

Naočkováno je procento seniorů

O problému proto začala jednat správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rozhodla se, že seniorům dražší vakcínu z pojištění uhradí. Peníze uvolní z preventivního fondu.

"Na základě doporučení České vakcinologické společnosti jsme se rozhodli tuto vakcinaci schválit, protože má být efektivnější. Současně si ale tuto efektivitu ověříme. Zadali jsme si kvůli tomu finanční kalkulaci, která rozhodne o dalším postupu,“ řekla Aktuálně.cz členka správní rady pojišťovny Zuzana Roithová. Vyjádření lékařů, podle kterých vyjde očkování dražší látkou levněji, protože se nemusí několikrát opakovat, ji totiž prý překvapilo.

Očkování proti pneumokoku má podle lékařů zabránit akutnímu zápalu plic, na který v Česku ročně umře každý čtvrtý senior. Nejčastější příčinou vzniku onemocnění je právě pneumokok. V Česku se ale doposud proti pneumokokům očkovalo jen necelé procento seniorů. V sousedním Německu je jich přitom očkovaných přes polovinu, ve Velké Británii dokonce přes 70 procent. Průměr v Evropské unii je mezi 20 a 30 procenty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy