Zápisy do první tříd proběhnou letos netradičně. Rodiče využijí nejčastěji poštu

ČTK ČTK
28. 3. 2020 15:18
Při zapisování dětí do prvních tříd základních škol si rodiče letos v dubnu budou moct ve většině škol vybrat mezi několika způsoby podání přihlášky. Zápisy se kvůli opatřením proti koronaviru uskuteční bez přítomnosti dětí. Ministerstvo školství, které o tom minulý týden rozhodlo, zároveň školám doporučilo, aby upřednostnily zápis způsobem, při kterém se učitelé nebudou muset sejít ani s rodiči.
Foto: Vojtěch Marek

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý očekává, že většina lidí pošle přihlášku poštou nebo ji vhodí do schránek připravených u škol.

Školy mohou rodičům podle ministerstva nabídnout podání přihlášek k zápisu dětí do prvních tříd například prostřednictvím datových schránek či e-mailem s elektronickým podpisem. Pokud to nejde, tak by měly umožnit třeba zaslání dokumentace poštou nebo osobní odevzdání ve škole.

"Myslím si, že (lidi) asi hodně využijí poštu, tedy doporučený dopis. A já jsem dal možnost rodičům, že to mohou hodin do schránky a že druhý den my jim po telefonu nebo mailem potvrdíme, že jsme to dostali," řekl ČTK Černý. Šéf školské asociace vede Masarykovu ZŠ v pražských Klánovicích. "Datovou schránku má minimum lidí, elektronický podpis taky. Myslím si tedy, že zápis touto formou bude obtížný a bude se týkat jen pár lidí," dodal.

Zápisy se konají mezi 1. a 30. dubnem. Konkrétní termíny určují ředitelé škol. Zatímco v dřívějším letech se zápisy na školách většinou konaly v jednom či dvou dnech, letos bude většina škol přihlášky přijímat po dobu zhruba dvou týdnů. Rodiče si mohou přihlášky stáhnout a vytisknout na webu školy, kam chtějí své dítě přihlásit. Potom se mohou sami rozhodnout, který z nabízených způsobů odevzdání zvolí.

Podle Černého jsou školy na zápisy připraveny tak, aby se vše uskutečnilo v souladu s ochranou osobních údajů. Za nejproblematičtější v tomto smyslu označil zasílání dokumentů s rodným číslem e-mailem. Podle něj by zřejmě tyto informace měly být pro ochranu zašifrovány. Některé školy také již u přihlášky k zápisu vyžadují podpis rodičů se zpracováním osobních údajů. Podle Černého to souvisí i s tím, aby mohly následně použít kontakty na rodiče k informování o výsledku zápisu.

Pokud škola vyžaduje doložení rodného listu dítěte, stačí podle ministerstva zaslat jeho kopii. Místo trvalého pobytu dítěte u spádových dětí má ověřit ředitel na obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel.

V případě, že rodiče budou chtít žádat pro dítě o odklad školní docházky o rok, budou muset stejně jako dříve doložit posudek z pedagogické poradny a potvrzení od lékaře. Škole by měli poskytnout originál či ověřenou kopii dokumentů. Školské poradny mají nyní omezený provoz, posudky k odkladům ale zajišťují. Pokud žádost o odklad přijde bez doporučení, měl by ředitel školy zápis přerušit a vyzvat rodiče k doplnění dokumentů.

Zápisy se týkají dětí narozených od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 a zhruba 20 procent sedmiletých dětí, které loni dostaly odklad. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech. Podle odhadů ministerstva by letos mělo jít k zápisům kolem 137.800 dětí, z toho 25.500 sedmiletých a 800 pětiletých.

Video: Rodiče jsou zděšení, teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána, říká Feřtek

Učitelé teď mají víc práce, než měli. A nemám pochybnost o tom, že zásadně stoupne jejich digitální gramotnost, říká Tomáš Feřtek z EDUin. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy