Zápisy do první tříd proběhnou letos netradičně. Rodiče využijí nejčastěji poštu

ČTK ČTK
28. 3. 2020 15:18
Při zapisování dětí do prvních tříd základních škol si rodiče letos v dubnu budou moct ve většině škol vybrat mezi několika způsoby podání přihlášky. Zápisy se kvůli opatřením proti koronaviru uskuteční bez přítomnosti dětí. Ministerstvo školství, které o tom minulý týden rozhodlo, zároveň školám doporučilo, aby upřednostnily zápis způsobem, při kterém se učitelé nebudou muset sejít ani s rodiči.
Foto: Vojtěch Marek

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý očekává, že většina lidí pošle přihlášku poštou nebo ji vhodí do schránek připravených u škol.

Školy mohou rodičům podle ministerstva nabídnout podání přihlášek k zápisu dětí do prvních tříd například prostřednictvím datových schránek či e-mailem s elektronickým podpisem. Pokud to nejde, tak by měly umožnit třeba zaslání dokumentace poštou nebo osobní odevzdání ve škole.

"Myslím si, že (lidi) asi hodně využijí poštu, tedy doporučený dopis. A já jsem dal možnost rodičům, že to mohou hodin do schránky a že druhý den my jim po telefonu nebo mailem potvrdíme, že jsme to dostali," řekl ČTK Černý. Šéf školské asociace vede Masarykovu ZŠ v pražských Klánovicích. "Datovou schránku má minimum lidí, elektronický podpis taky. Myslím si tedy, že zápis touto formou bude obtížný a bude se týkat jen pár lidí," dodal.

Zápisy se konají mezi 1. a 30. dubnem. Konkrétní termíny určují ředitelé škol. Zatímco v dřívějším letech se zápisy na školách většinou konaly v jednom či dvou dnech, letos bude většina škol přihlášky přijímat po dobu zhruba dvou týdnů. Rodiče si mohou přihlášky stáhnout a vytisknout na webu školy, kam chtějí své dítě přihlásit. Potom se mohou sami rozhodnout, který z nabízených způsobů odevzdání zvolí.

Podle Černého jsou školy na zápisy připraveny tak, aby se vše uskutečnilo v souladu s ochranou osobních údajů. Za nejproblematičtější v tomto smyslu označil zasílání dokumentů s rodným číslem e-mailem. Podle něj by zřejmě tyto informace měly být pro ochranu zašifrovány. Některé školy také již u přihlášky k zápisu vyžadují podpis rodičů se zpracováním osobních údajů. Podle Černého to souvisí i s tím, aby mohly následně použít kontakty na rodiče k informování o výsledku zápisu.

Pokud škola vyžaduje doložení rodného listu dítěte, stačí podle ministerstva zaslat jeho kopii. Místo trvalého pobytu dítěte u spádových dětí má ověřit ředitel na obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel.

V případě, že rodiče budou chtít žádat pro dítě o odklad školní docházky o rok, budou muset stejně jako dříve doložit posudek z pedagogické poradny a potvrzení od lékaře. Škole by měli poskytnout originál či ověřenou kopii dokumentů. Školské poradny mají nyní omezený provoz, posudky k odkladům ale zajišťují. Pokud žádost o odklad přijde bez doporučení, měl by ředitel školy zápis přerušit a vyzvat rodiče k doplnění dokumentů.

Zápisy se týkají dětí narozených od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 a zhruba 20 procent sedmiletých dětí, které loni dostaly odklad. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech. Podle odhadů ministerstva by letos mělo jít k zápisům kolem 137.800 dětí, z toho 25.500 sedmiletých a 800 pětiletých.

Video: Rodiče jsou zděšení, teď vidí, co se ve škole děje. Je to ale pozitivní rána, říká Feřtek

Učitelé teď mají víc práce, než měli. A nemám pochybnost o tom, že zásadně stoupne jejich digitální gramotnost, říká Tomáš Feřtek z EDUin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy