Foto: Radost i boj o místo. Školy lákají prvňáčky na jazyky

Foto: Radost i boj o místo. Školy lákají prvňáčky na jazyky
Rodiče budoucích prvňáčků tu mají na výběr mezi jazykovými a matematickými třídami. "Zájem očekáváme jako každý rok, to znamená převyšující naše prostorové možnosti. Předpokládám, že budeme muset některé z uchazečů odmítnout," nechal se ještě před zápisy slyšet ředitel Petr Tlustý.
Schodiště budovy ve Vojtěšské ulici, kde sídlí jazykové třídy, se začíná plnit nedočkavými budoucími prvňáčky v doprovodu rodičů.
Ne každý z nich ale příští rok na školu s rozšířenou výukou jazyků nastoupí.
Podle zástupkyně ředitele Renaty Nechanické přišlo loni k zápisu 130 dětí.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
5. 2. 2014 10:55

České školství zažívá všechno jiné než klidné časy. Tradičně ho trápí podfinancování, ale i obrovské rozdíly mezi jednotlivými školami. Rodiče, kteří posílají své děti k zápisu do 1. třídy, trápí ale ještě něco jiného. "Do pražských základních škol by mělo v období zápisu do 1. tříd pro příští školní rok přijít asi 14 500 dětí, což je asi o 1000 dětí více než v roce 2013. Tradičně zvýšený zájem je přitom o zápis dětí do 1. tříd těch škol, které nabízejí rozšířenou výuku jazyků," říká mluvčí pražského magistrátu Jakub Stadler.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy