Zápis do katastru bude spolehlivější, odkývli poslanci

ČTK ČTK
17. 5. 2013 13:47
Ustanovení, podle kterého by převodní smlouvy museli sepisovat advokáti, neprošlo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Větší spolehlivost zápisů do katastru nemovitostí má přinést návrh nového zákona o katastru, který v pátek schválila sněmovna.

Poslanci nepřijali kontroverzní ustanovení, podle kterého by převodní smlouvy museli sepisovat až na některé výjimky advokáti.

Předloha by ale měla majitele více ochránit před možnými podvodnými vklady. Norma, jež nyní míří k posouzení do Senátu, také zpoplatňuje některé úkony.

Nový zákon nemění základní správní poplatek 1000 korun za zápis do katastru. Zavádí ale poplatek například za výmaz zástavního práva, který je nyní zdarma. Těchto výmazů je nyní asi 200 000 ročně.

Největší debata se strhla o vyšší ochraně vlastníků před podvodnými vklady. I na pozadí toho, že zapsaný stav v katastru bude mít podle normy přednost před stavem skutečným.

Poslanci přijali část návrhu ČSSD, podle kterého by vlastníci byli o všech návrzích na změnu právních vztahů v katastru u jejich realit povinně elektronicky či jinak informováni. Nesouhlasili ale s tím, aby majitelé mohli do 15 dnů převod zablokovat.

Podle dalšího schváleného návrhu, který prosadil v ústavně-právním výboru předseda poslanců ODS Marek Benda, katastr zavede pro vlastníky službu sledování změn, o nichž by je informoval výhradně elektronicky.

Malá domů

Neuspěl návrh Michala Doktora (Jihočeši 2012) navzdory tomu, že jej podpořil ústavně-právní výbor i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Spočíval v tom, že pokud by o to vlastník požádal, úřad by ho elektronicky nebo písemně informoval, že se právní vztahy k jeho nemovitosti změní. Vklad by byl navíc, pokud by tak majitel určil, možný až po 20 dnech od zahájení řízení.

V normě se neobjeví ani povinné advokátní smlouvy při převodu nemovitostí, které by byly v registru Advokátní komory. Katastr by si mohl údaje ověřit, což by podle zastánců zvýšilo bezpečnost převodů.

Úpravu předložila Advokátní komora, podle některých poslanců se jednalo o "malou domů". Výjimku měl mít stát, kraje, obce, banky a vystudovaní právníci.

Sněmovna naopak přijala doporučení zemědělského výboru, aby se stavby, které nejsou spojeny s pozemkem, mohly zapisovat do katastru samostatnou poznámkou.

Předloha prošla jen o tři hlasy

Do katastru se bude podle vládní předlohy nově zapisovat 15 nových věcných práv k nemovitostem, která dosud neexistovala, a která zavedl nový občanský zákoník.

Nově se má zapisovat také právo stavby, které umožňuje postavit stavbu na cizím pozemku, nebo pacht. Všechna věcná práva se do katastru budou zapisovat výlučně vkladem.

Katastr má nově pro účely státu a realitního trhu evidovat také údaje o cenách nemovitostí. Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem.

Předlohu v konečném hlasování podpořilo 75 ze 143 přítomných poslanců, prošla tedy o tři hlasy. Opozice kromě VV byla proti nebo se hlasování zdržela. Proti hlasovali i čtyři občanští demokraté.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy