Nebuďme vystrašení, vyzval Zaorálek. Volal manželovi zabité Češky, nabídl mu pomoc

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 23. 12. 2016 11:19
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek telefonoval manželovi Nadi Čižmár, která zahynula při pondělním teroristickém útoku v Berlíně. Pozůstalým nabídl pomoc. Šéf české diplomacie na mimořádné tiskové konferenci připomněl, že manžel oběti se na českou diplomacii obrátil sám s tím, že ji pohřešuje. Německé policii pak předal fotografie, popis a vzorky DNA své ženy. Policisté její totožnost potvrdili ve čtvrtek večer a český velvyslanec v Německu pak zprávu předal manželovi. Ten si sám přál, aby jméno jeho ženy bylo zveřejněno. Podle Zaorálka je teď hlavní, aby byl dopaden pachatel. "To je teď absolutně nejdůležitější," řekl. Čechy pak vyzval, aby ani po těchto událostech nebyli vystrašení.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV

Praha – Manželovi Češky Nadi Čižmár, která zahynula při pondělním útoku na vánoční trhy v Berlíně, zavolal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, aby mu vyjádřil soustrast a nabídl pomoc. Šéf české diplomacie to v pátek řekl novinářům na mimořádné tiskové konferenci. Zásadní podle něj je, aby byl dopaden a potrestán pachatel útoku. "Přál bych si, abychom nebyli vystrašení z toho, co se děje," vyzval. Zároveň by ale podle něj lidé při cestách do zahraničí měli zůstat obezřetní.

"Volal jsem panu Čižmárovi, osobně jsem jemu i jeho rodině vyjádřil hlubokou soustrast a řekl jsem mu, že jsme připraveni mu pomoci. On to ocenil a řekl, že když to bude potřebovat, tak ji využije," prohlásil Zaorálek. Ministerstvo zahraničí teď podle něj může v první řadě pomoct rodině zajistit převoz těla zpět do vlasti, případně také v komunikaci s německými úřady.

Petr Čižmár se obrátil na českou diplomacii s tím, že svou ženu po pondělním útoku pohřešuje. Německé policii pak předal její fotografie, popis i vzorky DNA. Ve čtvrtek večer německé úřady totožnost ženy potvrdily a o několik minut později tuto zprávu sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský manželovi. Ten si výslovně přál, aby pak totožnost jeho ženy byla zveřejněna, dodal Zaorálek.

Podle ministra je vysoce nepravděpodobné, že by mezi oběťmi byli ještě další Češi. Německým úřadům podle něj zbývá identifikovat ostatky dvou lidí, ale další české občany už nikdo nepohřešuje. "Možnost, že by mezi oběťmi byl další český občan, pokládám za absolutně teoretickou," řekl Zaorálek.

Vyzval, aby Češi nebyli vystrašení z toho, co se děje. "Jsme v kontaktu s premiérem i ministrem vnitra a děláme všechno pro to, aby se po naší zemi nepohybovali lidé, o nichž nevíme, odkud přišli, a kteří mohou páchat podobné věci, jaké se staly v Německu," zdůraznil. "Děláme všechno pro to, abychom nic nezanedbali a abychom maximálně zajistili bezpečnost občanů, protože to je role státu a to, co občané chtějí," dodal. Bezpečnost v ulicích českých měst podle něj posílilo asi 500 policistů.

Vyzval také k tomu, aby Evropa zůstala jednotná. "Má-li Evropa fungovat pohromadě, nemůžeme si v žádné zemi dovolit kroky, jejichž důsledky pak padají na všechny ostatní. Musíme všechna podobná rozhodnutí činit společně," dodal. Hlavní teď podle ministra je dopadnout pachatele. "Potrestat tohoto pachatele teď pokládám za zásadní a absolutně nejdůležitější," uzavřel.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy