Nebuďme vystrašení, vyzval Zaorálek. Volal manželovi zabité Češky, nabídl mu pomoc

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 23. 12. 2016 11:19
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek telefonoval manželovi Nadi Čižmár, která zahynula při pondělním teroristickém útoku v Berlíně. Pozůstalým nabídl pomoc. Šéf české diplomacie na mimořádné tiskové konferenci připomněl, že manžel oběti se na českou diplomacii obrátil sám s tím, že ji pohřešuje. Německé policii pak předal fotografie, popis a vzorky DNA své ženy. Policisté její totožnost potvrdili ve čtvrtek večer a český velvyslanec v Německu pak zprávu předal manželovi. Ten si sám přál, aby jméno jeho ženy bylo zveřejněno. Podle Zaorálka je teď hlavní, aby byl dopaden pachatel. "To je teď absolutně nejdůležitější," řekl. Čechy pak vyzval, aby ani po těchto událostech nebyli vystrašení.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV

Praha – Manželovi Češky Nadi Čižmár, která zahynula při pondělním útoku na vánoční trhy v Berlíně, zavolal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, aby mu vyjádřil soustrast a nabídl pomoc. Šéf české diplomacie to v pátek řekl novinářům na mimořádné tiskové konferenci. Zásadní podle něj je, aby byl dopaden a potrestán pachatel útoku. "Přál bych si, abychom nebyli vystrašení z toho, co se děje," vyzval. Zároveň by ale podle něj lidé při cestách do zahraničí měli zůstat obezřetní.

"Volal jsem panu Čižmárovi, osobně jsem jemu i jeho rodině vyjádřil hlubokou soustrast a řekl jsem mu, že jsme připraveni mu pomoci. On to ocenil a řekl, že když to bude potřebovat, tak ji využije," prohlásil Zaorálek. Ministerstvo zahraničí teď podle něj může v první řadě pomoct rodině zajistit převoz těla zpět do vlasti, případně také v komunikaci s německými úřady.

Petr Čižmár se obrátil na českou diplomacii s tím, že svou ženu po pondělním útoku pohřešuje. Německé policii pak předal její fotografie, popis i vzorky DNA. Ve čtvrtek večer německé úřady totožnost ženy potvrdily a o několik minut později tuto zprávu sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský manželovi. Ten si výslovně přál, aby pak totožnost jeho ženy byla zveřejněna, dodal Zaorálek.

Podle ministra je vysoce nepravděpodobné, že by mezi oběťmi byli ještě další Češi. Německým úřadům podle něj zbývá identifikovat ostatky dvou lidí, ale další české občany už nikdo nepohřešuje. "Možnost, že by mezi oběťmi byl další český občan, pokládám za absolutně teoretickou," řekl Zaorálek.

Vyzval, aby Češi nebyli vystrašení z toho, co se děje. "Jsme v kontaktu s premiérem i ministrem vnitra a děláme všechno pro to, aby se po naší zemi nepohybovali lidé, o nichž nevíme, odkud přišli, a kteří mohou páchat podobné věci, jaké se staly v Německu," zdůraznil. "Děláme všechno pro to, abychom nic nezanedbali a abychom maximálně zajistili bezpečnost občanů, protože to je role státu a to, co občané chtějí," dodal. Bezpečnost v ulicích českých měst podle něj posílilo asi 500 policistů.

Vyzval také k tomu, aby Evropa zůstala jednotná. "Má-li Evropa fungovat pohromadě, nemůžeme si v žádné zemi dovolit kroky, jejichž důsledky pak padají na všechny ostatní. Musíme všechna podobná rozhodnutí činit společně," dodal. Hlavní teď podle ministra je dopadnout pachatele. "Potrestat tohoto pachatele teď pokládám za zásadní a absolutně nejdůležitější," uzavřel.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let za napadení číšníka. Podle vrchního soudu spáchali ublížení na zdraví, ne pokus o vraždu.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Pietní místo na Betramce popeláři uklidili, vzkazy a dárky si rodina ponechá

Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v pražské ulici Nad Bertramkou, byly v noci na pondělí uklizeny. Úklid veřejné komunikace měl původně začít v pondělí, na přání rodiny byl ale termín odložen. Gottova rodina večer informovala, že vzkazy a dárky z pietního místa před vilou si ponechá, další využití svící a květin zvažovala.

"Vzkazy a dárky si rodina ponechá jako památku, stejně jako svíce a část květin, a zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta," napsala v pondělí na oficiálních stránkách zpěváka jeho mluvčí Aneta Stolzová.

V pondělí bylo již uklizeno i pietní místo v Kinského zahradě, které magistrát zřídil po dohodě s rodinou a bylo otevřeno do nedělní půlnoci.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy