reklama
 
 

Zaorálek: V oblíbených letoviscích nemusí být bezpečno

12. 6. 2014 17:21
Na pomoc svým občanům v nouzi Česko znovu otevírá dočasná konzulární jednatelství v letoviscích v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku.

Praha - Čechy čeká během letošních letních dovolených v zahraničí možná více komplikací než v minulých letech. Na tiskové konferenci k zahájení turistické sezony to prohlásil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Poukázal přitom na složitou bezpečnostní situaci v některých oblíbených destinacích u Středozemního moře. Na pomoc svým občanům v nouzi Česko znovu otevírá dočasná konzulární jednatelství v letoviscích v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku. V prvních dvou jmenovaných zemích budou opět působit i čeští policisté.

"Bohužel těch komplikací může být možná více než jindy, protože dobře víte, že situace například na jihu Evropyv těch někdy i proslulých letoviscích jižních států kolem Středozemního moře je poměrně velmi složitá," uvedl Zaorálek.

"Řada těch zemí, které byly oblíbenými destinacemi, dneska nejsou úplně bezpečné, a proto je dobře sledovat situaci," upozornil ministr zahraničí.

ČR zřizuje konzulární jednatelství

Jeho náměstek pro konzulární záležitosti Karel Borůvka nechtěl konkretizovat, zda česká diplomacie očekává zhoršení situace například v Egyptě nebo v Tunisku, populárních cílech letních dovolených, kterými v minulosti otřásaly nepokoje a násilnosti. Zdůraznil pouze, že úkolem ministerstva je chránit Čechy v zahraničí.

"Pokud máme vážné informace, že situace v regionu může být nebezpečná,... tak to naše doporučení je negativní. I když se během té sezony nic nestane, naší povinností je chránit českého občana a varovat, že tam může dojít třeba k atentátu, jako například loni v Egyptě," vysvětlil Borůvka.

Pokud se Češi v létě během dovolené dostanou do problémů - ztratí doklady, budou mít nehodu nebo se stanou obětí trestného činu - mohou se kromě konzulátů a honorárních konzulátů obracet v nejnavštěvovanějších zemích také na konzulární jednatelství, jež fungují vždy jen po letní sezonu.

V Chorvatsku se od poloviny června do konce září tyto úřady otevřou v Rijece a Splitu, v bulharském Burgasu bude v provozu od konce června do začátku září a ve španělské Barceloně od začátku července do konce srpna.

"Počet jednatelství je dlouhodobě stabilní. Je to v těch oblastech, kam zajíždí nejvíce turistů, a zdá se nám i po těch nedávných zkušenostech, že je to dostatečné," poznamenal ředitel konzulárního odboru Michal Král.

Do Chorvatska a Bulharska míří čeští policisté

V chorvatských letoviscích Omiš a Šibenik a v bulharském Primorsku budou během léta znovu pomáhat místním policistům i jejich čeští kolegové.

"Česká policie tam nemá pravomoci takové, jaké má v České republice. Je tam na podporu místních policistů a pomáhá v komunikaci českým občanům s místními úřady," doplnila vrchní ředitelka konzulární sekce Jana Reinišová.

Rady pro turisty:

 • Individuálním turistům ministerstvo doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole "Cestujeme".
 • Sledovat webové stránky velvyslanectví ČR v Káhiře - www.mzv.cz/cairo, kapitolu "Víza a konzulární informace".
 • Občané, kteří se ocitnou ve vážném ohrožení, se mohou v mimopracovní dobu obrátit na Konzulární oddělení Zastupitelského úřadu ČR v Káhiře (+20) 0122 742 7513.

Podle ministerstva každoročně vyjede do zahraničí na pět milionů Čechů, což je téměř každý druhý. Před cestami do ciziny diplomacie doporučuje sledovat informace a varování k jednotlivým státům na svých webových stránkách www.mzv.cz.

Kdo míří do rizikovějších oblastí, měl by se podle ministerstva registrovat v databázi cestujících do zahraničí zvané Drozd.

V případě nějaké hrozby v dané zemi umožňuje tento systém varovat zaregistrované pomocí SMS zpráv nebo e-mailů. "Zejména apelujeme na lidi, kteří cestují individuálně. U těch individuálních cest je to dobré jak pro ty aktuální informace, tak zároveň to může sloužit, pokud se někdo ztratí," uvedla Reinišová.

Pomocí tohoto systému diplomacie v minulosti už upozornila Čechy na možná nebezpečí v Egyptě nebo na východě Ukrajiny. Loni se do něj registrovalo na 11 tisíc lidí.

autor: ČTK | 12. 6. 2014 17:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama