Zaorálek se nemusí omluvit Bakalovi za gaunera

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Markéta Chaloupská
6. 5. 2010 12:20
Dnes o tom rozhodl pražský městský soud
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se nemusí omluvit finančníkovi Zdeňku Bakalovi. Ač jej nazval gaunerem.

Pražský městský soud žalobu podnikatele zamítl. Bakala po Zaorálkovi požadoval 300 tisíc korun a omluvu.

"Podle soudu byla slova na adresu pana Bakaly ostrou, ale přípustnou kritikou. Zdeněk Bakala je veřejná osoba a musí s takovým kritickým vyjadřováním na svou adresu počítat," uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Poslanec zvolený za Moravskoslezský kraj označil Bakalu za gaunera na tiskové konferenci v říjnu 2008, kde se projednávala situace nájemníků v bytech, které dříve patřily OKD a nyní je vlastní Bakalova společnost RPG Real Estate.

Zaorálek mu vyčítal, že nechce byty nájemníkům odprodat, ač to slíbil.

"Mně pan Bakala začíná připadat jako gauner," pronesl tehdy Zaorálek.

Bakala ale kritiku odmítl.

"Věřím, že v demokratickém státě není možné kohokoliv beztrestně označit jako gaunera. Žádný občan nemůže být vystavován takovýmto útokům, zejména od vysokých ústavních činitelů, kteří k takovým útokům zneužívají váhu jejich úřadu a zaštiťují se jí. Nikdy jsem se nedopustil jakéhokoliv nemravného či neetického jednání a jsem přesvědčen, že absurdní obhajoba pana Zaorálka u vyšší instance neobstojí," řekl dnes finančník.

A dodal, že je odhodlán dovést svůj spor až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

300 tisíc a omluvu 

Bakala po Zaorálkovi požadoval 300 tisíc korun, peníze chtěl v případě úspěchu věnovat Nadaci Terezy Maxové. Chtěl také písemnou omluvu. Soud mu ale nevyhověl.

Podle soudce Tomáše Novosada měla mimo jiné kritika pravdivý základ v tom směru, že Bakala skutečně veřejně připustil možný prodej bytů OKD. Jeho spolupracovníci mluvili i o prodejní ceně.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Langer

Šest let zpátky

Spor má kořeny v roce 2004, kdy stát prodal akcie OKD společnosti Karbon Invest, která se zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si chtějí byty dlouhodobě odkoupit.

Karbon Invest krátce poté ovládl přes kyperskou společnost RPG Industries Bakala. Téměř 45 tisíc hornických bytů pak přešlo na realitní divizi společnosti - RPG Real Estate.

Podle Zaorálka Bakala nejdříve s odprodejem bytů souhlasil, poté ale oznámil, že se je prodávat nechystá.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy