Zaorálek se nemusí omluvit Bakalovi za gaunera

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Markéta Chaloupská
6. 5. 2010 12:20
Dnes o tom rozhodl pražský městský soud
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se nemusí omluvit finančníkovi Zdeňku Bakalovi. Ač jej nazval gaunerem.

Pražský městský soud žalobu podnikatele zamítl. Bakala po Zaorálkovi požadoval 300 tisíc korun a omluvu.

"Podle soudu byla slova na adresu pana Bakaly ostrou, ale přípustnou kritikou. Zdeněk Bakala je veřejná osoba a musí s takovým kritickým vyjadřováním na svou adresu počítat," uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Poslanec zvolený za Moravskoslezský kraj označil Bakalu za gaunera na tiskové konferenci v říjnu 2008, kde se projednávala situace nájemníků v bytech, které dříve patřily OKD a nyní je vlastní Bakalova společnost RPG Real Estate.

Zaorálek mu vyčítal, že nechce byty nájemníkům odprodat, ač to slíbil.

"Mně pan Bakala začíná připadat jako gauner," pronesl tehdy Zaorálek.

Bakala ale kritiku odmítl.

"Věřím, že v demokratickém státě není možné kohokoliv beztrestně označit jako gaunera. Žádný občan nemůže být vystavován takovýmto útokům, zejména od vysokých ústavních činitelů, kteří k takovým útokům zneužívají váhu jejich úřadu a zaštiťují se jí. Nikdy jsem se nedopustil jakéhokoliv nemravného či neetického jednání a jsem přesvědčen, že absurdní obhajoba pana Zaorálka u vyšší instance neobstojí," řekl dnes finančník.

A dodal, že je odhodlán dovést svůj spor až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

300 tisíc a omluvu 

Bakala po Zaorálkovi požadoval 300 tisíc korun, peníze chtěl v případě úspěchu věnovat Nadaci Terezy Maxové. Chtěl také písemnou omluvu. Soud mu ale nevyhověl.

Podle soudce Tomáše Novosada měla mimo jiné kritika pravdivý základ v tom směru, že Bakala skutečně veřejně připustil možný prodej bytů OKD. Jeho spolupracovníci mluvili i o prodejní ceně.

Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Langer

Šest let zpátky

Spor má kořeny v roce 2004, kdy stát prodal akcie OKD společnosti Karbon Invest, která se zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si chtějí byty dlouhodobě odkoupit.

Karbon Invest krátce poté ovládl přes kyperskou společnost RPG Industries Bakala. Téměř 45 tisíc hornických bytů pak přešlo na realitní divizi společnosti - RPG Real Estate.

Podle Zaorálka Bakala nejdříve s odprodejem bytů souhlasil, poté ale oznámil, že se je prodávat nechystá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy