Zaorálek se musí omluvit Rittigovi, ten mu zaplatí soud

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2014 13:13
Ministr zahraničních věcí se musí omluvit za to, že Rittiga veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Zaorálek je nicméně s rozsudkem spokojen.
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení "lupič" ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 000 korun.

Rozsudek v úterý potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.

Zaorálek ani Rittig se úterního vyhlášení rozsudku nezúčastnili, šéf diplomacie nicméně z Kyjeva, kde je na pracovní cestě, vzkázal, že s rozhodnutím soudu je spokojen. "Soud rozhodl ze tří čtvrtin v můj prospěch. V poslední věci, to znamená soukromé omluvě Ivo Rittigovi, zvažuji dovolání k Nejvyššímu soudu," uvedl. Spokojena je i protější strana. "Dovolávat se patrně nebudeme. Pro klienta byla důležitá omluva, nikoliv finanční zadostiučinění," řekl novinářům Rittigův advokát Vladislav Jirka

Zaorálek loni v červnu při projevu na schůzi Sněmovny spojil Rittiga s majetkem, který zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové (dnes Nečasové). Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči".

Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a dalšího vlivného lobbisty Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. U samotného Rittiga ovšem žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Obviněn je v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, v kauze údajného vyvedení peněz z firmy Oleo Chemical a společně s Nagyovou rovněž v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy