Zaorálek předá Norsku protestní nótu, napadá rozhodnutí odebrat děti

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2015 16:49
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu podepsal diplomatickou protestní nótu adresovanou Norsku. Vyjadřuje v ní znepokojení nad rozhodnutím norských úřadů zbavit Češku Evu Michalákovou rodičovských práv. Česko má pochybnosti, zda je postup v souladu s mezinárodními závazky Norska, píše se v nótě.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Diplomatickou protestní nótu předá ve středu ministerstvo zahraničí norskému velvyslanectví v Praze. Týká se rozhodnutí norských úřadů, které zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv. Česko je podle nóty rozhodnutím znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska.

Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou sejde po jejím návratu do Prahy. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem norských úřadů.

Michaláková má přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům, mladší chlapec má jít podle norských úřadů k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - nyní desetiletého a šestiletého chlapce - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

"Ministerstvo zahraničních věcí má pochybnosti, že kroky norských úřadů jsou v souladu se závazky Norska podle úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a podle úmluvy o právech dítěte," sdělila Irena Valentová z ministerstva k obsahu nóty. Dodala, že česká strana v textu vyjádřila hluboké znepokojení nad rozhodnutím norské komise.

 

Právě se děje

Další zprávy