Zaorálek předá Norsku protestní nótu, napadá rozhodnutí odebrat děti

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2015 16:49
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu podepsal diplomatickou protestní nótu adresovanou Norsku. Vyjadřuje v ní znepokojení nad rozhodnutím norských úřadů zbavit Češku Evu Michalákovou rodičovských práv. Česko má pochybnosti, zda je postup v souladu s mezinárodními závazky Norska, píše se v nótě.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Diplomatickou protestní nótu předá ve středu ministerstvo zahraničí norskému velvyslanectví v Praze. Týká se rozhodnutí norských úřadů, které zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv. Česko je podle nóty rozhodnutím znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska.

Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou sejde po jejím návratu do Prahy. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem norských úřadů.

Michaláková má přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům, mladší chlapec má jít podle norských úřadů k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - nyní desetiletého a šestiletého chlapce - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

"Ministerstvo zahraničních věcí má pochybnosti, že kroky norských úřadů jsou v souladu se závazky Norska podle úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a podle úmluvy o právech dítěte," sdělila Irena Valentová z ministerstva k obsahu nóty. Dodala, že česká strana v textu vyjádřila hluboké znepokojení nad rozhodnutím norské komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy