Zaorálek: Dohoda z Minsku slibuje zlom, záleží na Putinovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2015 14:26
Ministr zahraničí je přesvědčen, že konflikt na Ukrajině lze ukončit jedině diplomatickou cestou.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dohoda z Minsku by se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohla stát zlomem v konfliktu na Ukrajině. Je ale třeba být obezřetný a budoucnost protiruských sankcí posoudit až podle skutečného plnění dohody. 

Dohodu uvítali i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Mohl by to být zlom," je přesvědčen Zaorálek. "Všichni vědí, že to bude teď záležet na tom, jak se skutečně změní chování Ruska," uvedl.

Jde podle něj hlavně o to, jestli Rusko stáhne těžké zbraně z oblasti a přestane zásobovat povstalce. "Myslím, že chování Ruska je rozhodující, a pokud by tentokrát to, co Putin řekl, platilo, tak je to šance na zlom."

"Pan prezident vítá uzavřenou dohodu v Minsku. Doufá, že neskončí jeho předchozí dohody a tentokrát skutečně dojde k zastavení bojů, které ohrožují životy civilních obyvatel," uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček během prezidentovy návštěvy Spojených arabských emirátů.

Podobně se vyjádřil Sobotka. "Jde o pozitivní krok správným směrem, zejména pokud se potvrdí, že dohoda obsahuje stažení těžkých zbraní, výměnu zajatců, odchod cizích jednotek a obnovu kontroly ukrajinské vlády nad její hranicí s Ruskem," uvedl v tiskovém prohlášení. Věří, že jde o začátek procesu, který povede k trvalému politickému řešení krize na východě Ukrajiny. Tématem se dnes bude zabývat bruselský summit EU, kterého se Sobotka účastní.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Minsku po mnohahodinovém jednání se svými partnery z Ukrajiny, Německa a Francie oznámil, že by na Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty mělo platit od 15. února příměří. Podle Zaorálka je součástí dohody i stažení těžkých zbraní a výměna zajatců.

Konec diplomatickou cestou

Zaorálek je přesvědčen, že konflikt lze ukončit jedině diplomatickou cestou. Je podle něj povinností evropské diplomacie, aby vyvinula co největší úsilí, aby "zlikvidovala konflikt, který svým rozsahem a vážností nemá obdoby celou dobu existence Evropské unie po druhé světové válce".

Až následující týdny podle něj ale ukážou, zda je výsledek udržitelný. "Já mam pocit, že bude asi (v Evropě) panovat názor, že skutečná změna je to, co se odehraje třeba toho 15., pokud budeme skutečně vidět příměří, pokud budeme skutečně vidět, že zastavují těžké zbraně, pak můžeme teprve říci: 'Něco se zásadně nového stalo'," podotkl.

Minský summit začal ve středu v 18:30 SEČ a prakticky bez přestávky trval zhruba 16 hodin. Na rozdíl od ruského prezidenta ostatní účastníci schůzky - Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko - minský Palác nezávislosti opustili, aniž by uspořádali tiskové konference. Hollande podle agentury Reuters poznamenal, že je třeba ještě mnohé učinit.

 

Právě se děje

Další zprávy