Zaorálek: Chceme Iráku nabídnout výcvik bezpečnostních sil

ČTK ČTK
15. 9. 2014 12:05
Český ministr zahraničí to řekl na mezinárodní konferenci o Iráku v Paříži.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: DVTV

Paříž - Češi chtějí nabídnout Iráčanům pomoc s výcvikem bezpečnostních sil, přímou vojenskou účast na operacích v zemi nyní nezvažují. Uvedl to český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se účastní pondělní mezinárodní konference o Iráku v Paříži.

Setkání svolal francouzský prezident François Hollande a účastní se ho nejvyšší iráčtí představitelé a zástupci několika zemí i mezinárodních organizací.

Podle Zaorálka by konference měla přinést zejména koordinaci pomoci Iráku v otázce bezpečnosti, ale i pokud jde o humanitární asistenci. Významnou část země v uplynulých týdnech obsadili ozbrojenci z hnutí Islámský stát a irácká armáda spolu s kurdskými bojovníky se jejich ofenzivu snaží zastavit.

"Tato konference je také vyjádřením podpory nové vládě v Bagdádu a přesvědčení, že tato vláda bude fungovat jinak než ta předchozí a bude více dbát na zájmy menšin," dodal šéf české diplomacie. Irácký parlament minulý týden odsouhlasil vládu nového premiéra Hajdara Abádího.

Česká republika spolupracuje se zástupci centrální irácké vlády, ale i představiteli iráckého Kurdistánu v řadě oblastí. "Jde jednak o dodávky vojenského materiálu, ale i obchodní spolupráci. V současné době jednáme o možnosti dodávek letounů L-159, ale i automobilů Tatra," upřesnil Zaorálek.

Nový typ nebezpečí

Jak dodal, Češi mají velký zájem o to, aby se čelilo velkému nebezpečí, kterému jsou Iráčané vystaveni. "Dobře se ví, že tento útvar, kterému Arabové nechtějí říkat Islámský stát, (...) představuje úplně nový typ nebezpečí v naší bezprostřední blízkosti. Vyhlašují válku nejen Iráku, ale Evropě samotné. Připadá nám nutné na to reagovat," uvedl český ministr zahraničí.

Arabové Islámský stát označují raději jeho původním názvem Islámský stát v Iráku a Levantě, který je z dřívějška znám jako ISIL, v arabštině DAIŠ.

Podle Zaorálka chtějí Češi Iráčanům rovněž nabídnout výcvik tamějších bezpečnostních složek a pomoc při budování záchranného systému. "V této chvíli rozhodně nezvažujeme žádnou přímou vojenskou účast na té operaci (proti Islámskému státu)," uzavřel šéf české diplomacie.

 

Právě se děje

Další zprávy